TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2019   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri Anjel Pána pápež pripomenul Misijnú nedeľu: Spoločne s mladými
P:3, 22. 10. 2018 08:29, ZAHVatikán 22. októbra (RV) Svätý Otec František zdôraznil dôležité miesto mladých ľudí v evanjelizačnej misii Cirkvi. Urobil tak pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána (21. októbra 2018). V zamyslení nad evanjeliom 29. cezročnej nedele pripomenul, že nezištná služba druhým je najlepší protiliek na karierizmus. V Misijnú nedeľu, keď sa Cirkev sústredila na obnovenie horlivosti v poslaní evanjelizovať, prišlo na Námestie sv. Petra na poludňajšiu modlitbu okolo 20 tisíc veriacich.

Hlavnou cestou do neba je služba

„Kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom. A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých“ (Mk 10,43-44). Toto Ježišovo napomenutie učeníkom po tom, ako ho Jakub a Jána žiadali o privilegované miesta po jeho boku komentoval pápež František veriacim týmito slovami:

„Toto je pravidlo kresťana. Učiteľovo posolstvo je jasné: zatiaľ čo si velikáni na zemi budujú svoje „tróny“ moci, Boh si zvolil nepohodlný trón – kríž, aby z neho vládol darovaním života. (...) Cesta služby je tým najúčinnejším protiliekom na neduh túžby po popredných miestach; je liekom na karierizmus, na túto túžbu po prvých miestach, ktorá  zamoruje mnohé oblasti života a nešetrí ani kresťanov, Boží ľud, ani cirkevnú hierarchiu.

Preto, ako Kristovi učeníci, berme toto evanjelium ako výzvu k obráteniu, aby sme odvážne a veľkodušne svedčili o Cirkvi, ktorá sa skláňa k nohám tých najposlednejších, aby im slúžila s láskou a v jednoduchosti. Panna Mária, ktorá naplno a pokorne prilipla k Božej vôli, nech nám pomáha radostne nasledovať Ježiša cestou služby, tou hlavnou cestou privádzajúcou do neba.“

- -

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 21. októbra 2018.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešná evanjeliová stať (prov. Mk 10,35-45) opisuje Ježiša, ako sa znovu a s veľkou trpezlivosťou snaží napraviť svojich učeníkov a obrátiť ich zmýšľanie od svetského k tomu Božiemu. Príležitosť mu na to dali bratia Jakub a Ján, dvaja z úplne prvých učeníkov, ktorých Ježiš stretol a vyzval, aby ho nasledovali. Do tejto chvíle už s Ježišom čo-to prešli a patria priamo do skupiny dvanástich apoštolov. A tak cestou do Jeruzalema, kde apoštoli v napätí dúfajú, že Ježiš pri príležitosti sviatku Veľkej noci konečne nastolí Božie kráľovstvo, spomenutí dvaja bratia naberú odvahu, pristúpia k Učiteľovi a predložia mu svoju žiadosť: „Daj, aby sme sedeli v tvojej sláve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici“ (v. 37).

Ježiš vie, že Jakub a Ján sú pre neho a pre vec Kráľovstva veľmi zapálení, no vie aj to, že ich očakávania a zápal sú poznačené svetským zmýšľaním. Preto im odpovedá: „Neviete, čo žiadate“ (v. 38). Kým totiž oni hovorili o „trónoch slávy“, na ktorých by sedeli po boku Krista Kráľa, on hovorí o „kalichu“, ktorý má piť, o „krste“, ktorého sa mu má dostať, t. j. o svojom umučení a smrti. Jakub a Ján, ešte stále hnaní túžbou po postoch, mu bez váhania odpovedajú: áno, „môžeme“! Ale ani teraz si skutočne neuvedomujú, čo hovoria. Ježiš im vopred oznamuje, že budú piť jeho kalich i budú pokrstení jeho „krstom“, t. j. že aj oni, ako aj ostatní apoštoli, budú mať účasť na jeho kríži, keď príde ich čas. Ale – Ježiš zakončuje – „dať niekomu sedieť po mojej pravici alebo po ľavici nepatrí mne. To dostanú tí, ktorým je to pripravené“ (v. 40). Akoby povedal: vy ma teraz nasledujte a učte sa ceste lásky „so stratou“; a o odmenu sa postará nebeský Otec. Cesta lásky je vždy „so stratou“, lebo milovať znamená zanechať egoizmus a posudzovanie všetkého podľa seba, a tak slúžiť druhým.

Ježiš si potom všimol, že ostatní desiati apoštoli sa na Jakuba a Jána namrzeli, čím len dokázali, že zmýšľajú rovnako svetsky. Práve to dalo Ježišovi podnet k tomu, aby im dal poriadnu lekciu; lekciu, ktorá je rovnako platná pre kresťanov všetkých čias, vrátane nás. Ježiš hovorí: „Viete, že tí, ktorých pokladajú za vládcov národov, panujú nad nimi a ich veľmoži majú nad nimi moc. Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom. A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých“ (v. 42-44). Toto je pravidlo kresťana. Učiteľovo posolstvo je jasné: zatiaľ čo si velikáni na zemi budujú svoje „tróny“ moci, Boh si zvolil nepohodlný trón – kríž, aby z neho vládol darovaním života: „Syn človeka“ – hovorí Ježiš – „neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život ako výkupné za mnohých“ (v. 45).

Cesta služby je tým najúčinnejším protiliekom na neduh túžby po popredných miestach; je liekom na karierizmus, na túto túžbu po prvých miestach, ktorá  zamoruje mnohé oblasti života a nešetrí ani kresťanov, Boží ľud, ani cirkevnú hierarchiu. Preto, ako Kristovi učeníci, berme toto evanjelium ako výzvu k obráteniu, aby sme odvážne a veľkodušne svedčili o Cirkvi, ktorá sa skláňa k nohám tých najposlednejších, aby im slúžila s láskou a v jednoduchosti. Panna Mária, ktorá naplno a pokorne prilipla k Božej vôli, nech nám pomáha radostne nasledovať Ježiša cestou služby, tou hlavnou cestou privádzajúcou do neba.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Blahorečenie španielskeho jezuitu

Po apoštolskom požehnaní Svätý Otec pripomenul sobotňajšie blahorečenie španielskeho jezuitu z prelomu 19. a 20. storočia pátra Tiburcia Arnaiza:

„Včera bol v španielskej Málage vyhlásený za blahoslaveného jezuitský kňaz Tiburcio Arnaiz Muñoz, zakladateľ Misionárok vidieckej katechizácie. Ďakujeme Pánovi za svedectvo tohto horlivého vysluhovateľa zmierenia a neúnavného ohlasovateľa Evanjelia, predovšetkým medzi chudobnými a zabudnutými. Nech nám jeho príklad pobáda konať skutky milosrdenstva a byť odvážnymi misionármi v každom prostredí. Nech nás jeho príhovor podopiera na našej ceste.

Všetci zatlieskajme blahoslavenému Tiburciovi!“

Misijná nedeľa: Spoločne s mladými

Svätý Otec pripomenul 92. svetový deň misií, ku ktorému vydal aj zvyčajné posolstvo. Veriacim na Námestí sv. Petra pripomenul jeho hlavnú výzvu týmito slovami:

„Dnes slávime Svetový deň misií, na tému „Spoločne s mladými prinášajme Evanjelium všetkým“.  Spoločne s mladými: toto je tá cesta! A je to skutočnosť, ktorú vďaka Bohu zakusujeme v týchto dňoch na synode, ktorá je im venovaná: Keď ich počúvame a zapájame ich, objavujeme veľa svedectiev mladých ľudí, ktorí našli v Ježišovi zmysel a radosť života. A často sa s ním stretli vďaka iným mladým, ktorí už mali účasť na tejto priateľskej družine bratov a sestier, ktorou je Cirkev.

Modlime sa, aby novým generáciám nechýbalo ohlasovanie viery a povolanie spolupracovať na misii Cirkvi. Myslím na toľkých kresťanov, mužov a ženy, laikov, zasvätených, kňazov, biskupov, ktorí vynaložili svoj život a ešte stále ho vynakladajú, vzdialení od vlasti, v ohlasovaní Evanjelia. Im patrí naša láska, naša vďačnosť a naša modlitba. Pomodlime sa za nich jeden Zdravas.“

Kampaň Charity na pomoc migrantom

Pápež František na záver pozdravil jednotlivé skupiny zhromaždené na Vatikánskom námestí, pochádzajúce z rozličných krajín. Osobitne oslovil skupinu Medzinárodnej katolíckej charity Caritas Internationalis pod vedením jej prezidenta kard. Luisa Antonia Tagleho, arcibiskupa Manily. Predstavitelia Charity prišli na púť do Ríma v rámci kampane „Spoločná cesta“ (Share the journey), zameranej na vytváranie správneho vzťahu voči migrantom v duchu Evanjelia.( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20181022016   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 282 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019