[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský predniesol svoj príspevok na Biskupskej synode
P:3, 18. 10. 2018 12:10, ZAH

Vatikán 18. októbra (RV) Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predniesol svoj príspevok na Biskupskej synode o mladých vo Vatikáne. Jeho príspevok prinášame v plnom znení.

-

V mojom príspevku chcem predniesť niekoľko pozorovaní na tému mládežníckeho protagonizmu.

V rámci farností a diecéz na Slovensku sa javí, že kňazi a biskupi, nepotrebujú natoľko posilňovať sa v odvahe, aby prešli od pastoračného pôsobenia pre mládež k pastoračnému pôsobeniu s mládežou, ale vidia problém v oblasti získania čím väčšieho počtu mladých pastoračných spolupracovníkov, ktorí by prijali ako súčasť svojho životného povolania aj povolanie byť „učeníkom misionárom“.

Získanie väčšieho počtu mladých pastoračných spolupracovníkov je  obmedzované viacerými prekážkami. Bod 199 dell’ “Istrumentum laboris” spomína ako jednu z prekážok klerikalizmus.

Je pravda, že my, duchovní otcovia a pastieri, zabúdame alebo málo si uvedomujeme, že skutočná účinnosť akejkoľvek činnosti v Cirkvi pochádza od hlavného protagonistu našej služby Ježiša Krista. Je zrejmé, že vážnou prekážkou účinnej pastoračnej spolupráce s ktoroukoľvek vekovou skupinou bratov a sestier laikov a teda aj vo vzťahu k mladým býva aj neprimeraný protagonizmus zo strany vysvätených služobníkov Cirkvi.

Keď pozorujeme život Cirkvi, musíme priznať kvôli pravdivosti a vyváženosti, že aj neprimeraný protagonizmus zo strany laikov je prekážkou účinného pôsobenia Cirkvi voči ktorejkoľvek vekovej skupine bratov a sestier.

V oblasti mládežníckeho protagonizmu je nevyhnutné rozlišovať protagonizmus pravý, ktorý nasleduje Krista a protagonizmus neprimeraný, zameraný na seba samého.

Protagonizmus hrdinsky zameraný na Krista je už realizovaný v živote blahoslavených a svätých. Oni už skončili pozemský život a boli prijatí do Božieho príbytku, nesú na sebe ten osobitý rozmer mladosti, ktorý prináša Božia záchrana a večné šťastie, čiže oni môžu a majú byť protagonistami pastorácie mladých a zároveň v duchu nášho zamerania na večnosť nesú v sebe aj rozmer teraz už vždy mladých protagonistov.

V prípravnom období pred synodou sme na Slovensku boli obdarení rozhodnutím Svätého Otca pápeža Františka, ktorý rozhodol o zapísaní do zoznamu blahoslavených aj 16-ročného dievčaťa Anny Kolesárovej, ktorá bola zabitá pri obrane svojej ľudskej dôstojnosti a čistoty počas prechodu frontu na záver Druhej svetovej vojny.

Môžeme s vďačnosťou konštatovať, že blahoslavená Anna Kolesárová pomohla viacerým dievčatám a chlapcom, aby sa stali protagonistami pastorácie mládeže, napríklad aj tým spôsobom, keď v školách a zamestnaniach, ale aj prostredníctvom sociálnych sietí viedli dlhý dialóg so svojimi rovesníkmi o pohľade viery, ktorým si uvedomujeme, že pozemský život nie je absolútnou hodnotou a že je cestou k dokonalejšiemu vykúpenému spôsobu jestvovania, keď viedli dialóg o pohľade katolíckej cirkvi na dôstojnosť a čistotu tých osôb, ktoré násilníci pri svojich útokoch nepozbavili pozemského života, ale hlboko ich ponížili dokonaním svojho násilného činu.

Je teda zrejmé, že blahoslavení a svätí sú protagonistami pastorácie mladých a pomáhajú súčasným mladým stať sa tiež protagonistami v pravom slova zmysle s pohľadom upreným na Ježiša Krista.

-

( TK KBS, szv, ml; pz ) 20181018019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]