TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka linke pomoci charita pomohla vyslobodiť z nútenej práce 3 ľudí
P:3, 17. 10. 2018 21:00, DOMBratislava 17. októbra (TK KBS) Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818), ktorú prevádzkuje Slovenská katolícka charita (SKCH) len od septembra 2018, už pomohla vyslobodiť z nútenej práce v zahraničí troch ľudí. Obete sú momentálne na Slovensku a prihlásili sa aj do charitného Programu podpory a ochrany obetí. Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý si pripomenieme vo štvrtok 18. októbra, sa SKCH pozrela na fungovanie Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818).

Doteraz na nej zaznamenala vyše 20 hovorov a jej význam hodnotí pozitívne. „Prostredníctvom Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi sme identifikovali 3 obete obchodovania. Volali nám ich rodinní príslušníci a bola potrebná rýchla intervencia. Podarilo sa nám kontaktovať policajného pridelenca v Anglicku, ktorý následne komunikoval s lokálnou políciou. V krátkom čase spravili raziu, tieto obete vyslobodili a podarilo sa nám ich navrátiť na Slovensko,“ konštatuje Jana Verdura, manažérka projektu STOP Obchodovaniu s ľuďmi SKCH.

Linku pomoci prevádzkuje Charita nepretržite. Cez pracovné dni na ňu môžu ľudia zavolať a poradiť sa od 8:00 hod. do 20:00 hod. Mimo pracovných hodín je zabezpečený nepretržitý monitoring prichádzajúcich hovorov prostredníctvom záznamníka. Hlavnou úlohou linky je poskytnutie informácií a čo najrýchlejšie sprostredkovanie odbornej pomoci potenciálnej obeti obchodovania s ľuďmi. Odborníčka Jana Verdura tiež pripomína, že linka funguje aj ako určitá forma prevencie a eliminácie rizík spojenej s prácou v zahraničí. „Dostávajú sa k nám telefonáty, kedy si ľudia overujú informácie týkajúce sa pracovných agentúr, či sú legálne alebo nelegálne.“ Na linke si napríklad ľudia môžu vypočuť odporúčanie, aby si pracovnú zmluvu vždy pred podpísaním dobre prečítali. Aby ju nepodpisovali, ak je pre nich nezrozumiteľná alebo je písaná v cudzom jazyku, ktorému nerozumejú. Pracovníčky linky pomoci tiež radia, aby sa ľudia napríklad snažili získať referenciu na agentúru či firmu, v ktorej plánujú pracovať.

Slovenská katolícka charita v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi poskytuje starostlivosť obetiam už 10 rokov. Pri svojej dlhoročnej systematickej práci, ale aj pri niekoľkomesačnom zastrešovaní linky pomoci sa potvrdzuje, že v boji proti obchodovaniu s ľuďmi je dôležité uvedomiť si, prečo ľudia vycestujú za prácou do zahraničia napriek tomu, že neovládajú cudzí jazyk. Častou motiváciou je vysoký zárobok so zdanlivo jednoduchým zabezpečením cesty a pobytu. Ide najmä o ľudí, ktorí pochádzajú z regiónov, kde je vyššia nezamestnanosť. Mnohí prijímajú takúto prácu kvôli veľmi zlej finančnej situácii, často sú to ľudia so základným či stredoškolským vzdelaním, ktorí sa rýchlo rozhodnú a neoveria si informácie.

TK KBS informovala Sylvia Hamadejová( TK KBS, sha; ml ) 20181017034   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 511 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020