TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spolku sv. Vojtecha vychádza Faust s ilustráciami Miroslava Cipára
P:3, 17. 10. 2018 16:00, DOMBratislava 17. októbra (TK KBS) V najväčšom katolíckom vydavateľstve Spolok svätého Vojtecha vyšlo v týchto dňoch veľdielo svetovej literatúry Faust, ktorého autorom je nemecký dramatik a básnik Johann Wolfgang Goethe. Výpravná publikácia vychádza 210 rokov od publikovania prvého dielu tejto drámy a 50 rokov od posledného kompletného vydania v slovenčine. 

„Dielo vychádza v staršom, no kvalitnom preklade slovenského germanistu Mórica Mittelmanna-Dedinského (1914 – 1989) a jeho výnimočnosťou je výtvarné a grafické spracovanie, na ktorom sa podieľali renomovaní autori,“ vysvetľuje riaditeľ vydavateľstva a iniciátor projektu Ivan Šulík. „Ilustrácie akademického maliara Miroslava Cipára otvárajú nové vrstvy nielen Goetheho drámy, ale aj ľudského boja o vlastnú dušu. Grafická a typografická úprava uznávaného grafického štúdia Pergamen dáva vyniknúť dominantným ilustráciám a čitateľovi pritom ponúka prirodzený kontakt s textom. Jej pridanou hodnotou je prebal, ktorý na vnútornej strane ukrýva reprodukciu jednej z najimpozantnejších ilustrácií majstra Cipára,“ dodáva.

„Nijaká iná literárna postava nesprevádzala Goetheho na životnej púti tak dlho ako Faust – de facto od kolísky po hrob. Zoznámil sa s ním už v ranom detstve vďaka bábkovému divadlu anglických kočovných hercov v rodnom Frankfurte a rozlúčil korekciami vlastného rukopisu len niekoľko týždňov pred smrťou,“ hovorí germanista Ján Čakanek z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý je autorom odbornej štúdie o Faustovi. Goethe podľa jeho slov pracoval na dráme vyše šesťdesiat rokov – ak aj nie produktívne, tak aspoň mentálne.

Spolok svätého Vojtecha od svojho vzniku siahal nielen po výsostne duchovnej literatúre, ale aj po hodnotných dielach svetovej literatúry a na túto tradíciu nadviazal aj v posledných rokoch, keď vydal Manzoniho Snúbencov, Exupéryho Citadelu či diela Gilberta K. Chestertona.

O autoroch

Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832), veľduch svetovej literatúry, hĺbavý mysliteľ a vášnivý učenec, vedomý si svojej impozantnosti a výnimočnosti, človek charizmatický, ktorý doteraz fascinuje svojou jedinečnou osobnosťou, činorodým životom a neprekonaným dielom. Kto sa na Goetheho pozrie cez optiku viery, nutne v ňom odhalí extrémnu túžbu po láske, ktorá nikdy nebola dokonale naplnená, ako aj neutíchajúcu túžbu po poznaní, ktorú ohraničenosť ľudského života takisto nedokáže naplniť. A neubráni sa paralele s Augustínovou skúsenosťou, ktorú po dlhom hľadaní vyjadril slovami: „Stvoril si nás pre seba, Bože, a nespokojné je naše srdce, kým nespočinie v tebe.“

Miroslav Cipár (*1935, Semeteš) patrí medzi najvšestrannejších, najneúnavnejších a najuniverzálnejších slovenských výtvarníkov. Jeho tvorivým životom sa vinie čiara, ktorá je azda dedičstvom drotárskych predkov. Zakorenený vo svojom domove i hodnotovom svete pozýva knižnými ilustráciami detských i dospelých čitateľov do kúzelného sveta fantázie. Jeho maľby nútia opustiť prvoplánové úvahy, pozdvihnúť myseľ vyššie, oslobodiť sa od miesta i času a premýšľať nad veličinami, ktoré nás prevyšujú. Impozantná faustovská kompozícia oscilujúca na hranici ilustrácie a maľby, príbehu a abstrakcie je, ako napokon všetky majstrove diela, výsledkom intenzívneho štúdia, poctivého uvažovania a nekonečného vnútorného boja.

TK KBS informovala Martina Grochálová( TK KBS, mgr; ml ) 20181017031   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 392 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020