TK KBS

Dnes je sobota 28. 03. 2020   Meniny má Soňa       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia má nového diakona, svätenie prijal Lukáš Homoľa
P:3, 17. 10. 2018 11:23, DOMVranov nad Topľou 17. októbra (TK KBS) Diakon Lukáš Homoľa prijal diakonské svätenie z rúk bratislavského eparchu vladyku Petra Rusnáka. Slávnosť sa konala v nedeľu 14. októbra, na Sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky (podľa juliánskeho kalendára), v rodnej dedine svätenca – v obci Piskorovce ležiacej v okrese Vranov nad Topľou.

Lukáš Homoľa sa narodil v roku 1989. Absolvoval štúdium filozofie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove a duchovnú formáciu v prešovskom seminári. V teologických štúdiách pokračoval na Katolíckej univerzite v Eichstätte a v duchovnej formácii v tamojšom Collegium Orientale. V súčasnosti pokračuje v licenciátskom štúdiu v  Eichstätte v odbore liturgika.

Na slávnosti sa okrem bratislavského eparchu P. Rusnáka zúčastnil aj zaslúžilý a emeritný pomocný biskup pražského exarchátu, vladyka Ján Eugen Kočiš, ktorý v obci v minulosti pôsobil ako duchovný správca a ktorý svätencovi pred takmer tridsiatimi rokmi udelil sviatosť krstu a myropomazania. Spolu s biskupmi koncelebrovali viacerí kňazi zo všetkých troch gréckokatolíckych eparchií, medzi inými generálny vikár bratislavskej eparchie Vladimír Skyba, kancelár Peter Sabol, rektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára Pavla P. Gojdiča v Prešove Miroslav Dancák, protopresbyter Presbyterátu Vranov nad Topľou- mesto Richard Harvilko, i duchovný správca Farnosti Rafajovce Juraj Štefaník. Liturgické slávenie svojím nádherným spevom sprevádzal seminárny Zbor bohoslovcov sv. Romana Sladkopevca pod vedením subdiakona Davida Kravca.

V homílii sa liturgickému zhromaždeniu prihovoril svatiteľ – vladyka Peter Rusnák a poukázal na mariánsku úctu, ktorá je veľmi dôležitá v živote kresťana. Vyzdvihol príklad Márie z evanjelia, ktoré zaznelo, že aj my máme byť ako ona, teda sadnúť si Pánovi k nohám a počúvať jeho slová. Novovysvätenému diakonovi zaželal, aby bol podľa príkladu sv. Štefana mužom plným Ducha Svätého a aby svoju diakonskú službu vykonával z lásky a s láskou, lebo nie je možné dokonale slúžiť bez lásky.

Počas diakonskej vysviacky viackrát zaznelo grécke „Axios“ – slov. je hodný, a to pri obrade, keď sa svätencovi odovzdávali nárukavniky, ripidy, kadidlo, liturgikon a kamilávka. Slávnosť sa skončila spevom Mnoho rokov, pomazaním oleja – tzv. myrovaním, a sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií.

TK KBS informoval Stanislav Gábor( TK KBS, sga; ml ) 20181017027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 630 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020