TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovský arcibiskup Ján Babjak SJ vystúpil s príspevkom na synode
P:3, 16. 10. 2018 21:07, ZAHVatikán 16. októbra (RV) V utorok 16. októbra predniesol svoj príspevok na Biskupskej synode o mladých vo Vatikáne prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý je ako hlava Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku jedným zo synodálnych otcov. Svoj príspevok obsahovo zameral na bod. č. 199 Mládežnícky protagonizmus zo 4. kapitoly (Animácia a organizácia pastoračnej starostlivosti) pracovného dokumentu synody Instrumentum Laboris. 15. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody v dňoch 3. až 28. októbra 2018 sa venuje téme: „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“

-

Príhovor prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ na Biskupskej synode

Drahý Svätý Otče, milí synodálni otcovia a všetci prítomní. Pochádzam zo srdca Európy, zo Slovenska a skúsenosť s mladými v našej Gréckokatolíckej cirkvi je nielen dobrá, ale myslím si, že aj inšpirujúca pre mnohých z vás. Milujeme našu mládež, lebo ju vnímame ako sladké ovocie našej Cirkvi, ktoré sa zrodilo cez utrpenie a bolesť našich blahoslavených biskupov, kňazov a veriacich.

Mladým sa venujeme systematicky v rôznych centrách a venujú sa im najmä mladí animátori, ktorých si vychovávame v dvojročnej animátorskej škole v našich mládežníckych centrách. Aktuálne máme v týchto školách 164 účastníkov, ktorí s radosťou prichádzajú na formáciu, aby duchovne porástli a naučili sa odovzdávať mladým ľuďom to, čo sami dostali pri svojej formácii, pri rozlišovaní povolania. Súčasťou tejto školy sú aj seminaristi, ktorí si prostredníctvom tejto formácie vytvárajú vzťahy s laikmi, raz budúcimi spolupracovníkmi vo farnostiach. Doposiaľ absolvovalo animátorskú školu v našej metropolii približne 400 účastníkov.

Animátorom v službe mladým sú nápomocní riaditelia jednotlivých centier a najmä kňazi, členovia Komisie pre mládež, ktorí sa pravidelne stretávajú a spolu pripravujú formačné programy. Bez týchto zapálených mladých ľudí, animátorov, si neviem predstaviť prácu s mládežou v archieparchii i metropolii, lebo práve mladí najlepšie rozumejú mladým a vedia s nimi komunikovať ich rečou. Mladých ľudí sa snažíme osloviť už v útlom veku. Letné stretnutia mládeže organizujeme vo viacerých vekových kategóriách, už od deviatich rokov. Len tieto prázdniny ich počet presiahol 1390. Mladí, oslovení a inšpirovaní animátormi, s radosťou vstupujú do formačných programov, aby raz sami slúžili mladým.

Naša hlavná animátorka Viktória je tu prítomná na Biskupskej synode ako audítorka. Má mnoho vzácnych skúseností s formáciou mládeže, v posledných rokoch aj zo zahraničia.

Mládeži sa venujeme nielen cez prázdniny, kedy sú centrá preplnené, ale aj pravidelne celý rok, najmä počas tematických víkendov, formačných kurzov a  duchovných cvičení. Tak mladí dozrievajú a stavajú sa z nich zrelí kresťania, ktorí milujú Cirkev a žijú pre ňu. Mnohí sa potom sami venujú mladým vo svojich farnostiach organizovaním a vedením pravidelných týždňových stretnutí pre deti a mládež i miništrantov, vedením detských zborov, prípravou farských dní, výletov a táborov. Animátori sprevádzajú mladých osobným svedectvom a príkladom nezištnej služby a sú im nápomocní pri rozlišovaní ich povolania. Mám nádej, že práve mládež, formovaná mladými animátormi, dokáže intenzívnejšie napĺňať aj misionárske a evanjelizačné poslanie v Cirkvi.

Medzi mládežou, ktorej sa venuje naša Gréckokatolícka cirkev sú aj mnohí Rómovia, čo je myslím veľmi vzácne, lebo boli na okraji spoločnosti. Naša cirkev už trinásť rokov má s formáciou Rómov tie najlepšie skúsenosti a môžem svedčiť, že sú často horlivejší, než ostatní. Sú šikovní a zdatní nielen v oblasti hudby a spevu, ale aj v oblasti odovzdávania viery svojim rovesníkom. Keďže Rómovia sú otvorení pre život oveľa viac ako majoritná spoločnosť, myslím, že raz oni môžu byť hlavní misionári pri odovzdávaní viery ďalším generáciám v našej Cirkvi. Ďakujem.

-

TK KBS informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie( TK KBS, ispa; ml ) 20181016037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020