[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita pozýva na svätú omšu spojenú so sviatosťou pomazania chorých
P:3, 11. 10. 2018 13:58, DOMBratislava 11. októbra (TK KBS) Slovenská katolícka charita (SKCH) pozýva na slávnostnú svätú omšu spojenú so sviatosťou pomazania chorých, ktorá bude v stredu 17. októbra 2018 v kostole sv. Antona Pustovníka v Národnej kultúrnej pamiatke Kláštor kartuziánov Červený Kláštor. Unikátne miesto plné histórie i duchovna majú účastníci možnosť spoznať aj na špeciálnej exkurzii. Pod záštitou Slovenskej katolíckej charity (SKCH) organizuje v spomínanej zamagurskej oblasti Spišská katolícka charita takúto udalosť po prvýkrát. Svätú omšu so sviatosťou pomazania chorých bude celebrovať Mons. Štefan Sečka, prezident SKCH.

Sviatosť pomazania chorých patrí medzi sedem sviatostí Katolíckej Cirkvi. Útechu a posilnenie ňou môžu prijať ľudia skúšaní chorobou. Katechizmus Katolíckej Cirkvi uvádza: „V liturgickej tradícii na Východe, ako aj na Západe jestvujú už od najstarších čias svedectvá o pomazaní chorých, ktoré sa vykonávalo s posväteným olejom. V priebehu storočí sa pomazanie chorých udeľovalo čoraz výlučnejšie len v posledných chvíľach. Preto dostalo názov „posledné pomazanie“. Napriek tomuto vývoju liturgia nikdy neprestala prosiť Pána, aby chorý znova nadobudol zdravie, ak by to osožilo jeho spáse.“ Ako sa ďalej v Katechizme píše, pomazanie chorých teda nie je len sviatosťou pre ľudí, ktorí sa ocitajú v posledných chvíľach života, ale aj pre veriacich, ktorí začínajú byť kvôli chorobe či starobe v nebezpečenstve smrti.

Stredoveký kostol sv. Antona Pustovníka je so svojou zaujímavou barokovou výzdobou a hlavným ibočnými oltármi, dominantou Národnej kultúrnej pamiatky Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. A keďže kláštorný areál dnes slúži ako múzeum, okrem svätej omše budú môcť návštevníci na prehliadke vidieť aj viac zo života mníchov kartuziánskeho a kamaldulského rádu, najprísnejších pustovníckych reholí. Z tunajších mníchov preslávil spišskú oblasť svojou lekárňou a herbárom fráter Cyprián, vášnivý zberateľ liečivých bylín. Spišská katolícka charita naplánovala pre návštevníkov aj hudobný program. Vypočuť si budete môcť Chválový tím Spoločenstva Dobrého Pastiera či z Veľkého Lipníka spevácku skupinu Jednoty dôchodcov a spevácky súbor VORODAJ.

TK KBS informovala Sylvia Hamadejová

( TK KBS, sha; ml ) 20181011030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]