[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 05. 2024   Meniny má Ingrida      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavské spoločenstvo Misia Máriina je tu už 50 rokov
P:3, 09. 10. 2018 12:14, DOM

Bratislava 9. októbra (TK KBS) V sobotu 6. októbra sa v bratislavskom Univerzitnom pastoračnom centre UPeCe v Mlynskej doline konala oslava 50. výročia založenia spoločenstva Misia Máriina. Zúčastnili sa ho nielen súčasní ale aj mnohí bývalí členovia tohto spoločenstva. Viac ako 300 ľudí tu zažilo atmosféru radosti zo stretnutia, prijatia a hlavne vďaky za dary a milosti, ktoré skrze spoločenstvo Misia Máriina od Pána dostali.

Stretnutie sa začalo slávnostnou svätou omšou, ktorú viedol súčasný duchovný poradca spoločenstva páter Tomáš Lesňák. Na úvod sa vyznal, že toto spoločenstvo považuje za plod pôsobenia Ducha Svätého a II. Vatikánskeho koncilu a ďalej pokračoval: „Kdesi v DNA tohto spoločenstva je to, že to nie je spoločenstvo sústredené okolo nejakej idey, ale je to spoločenstvo rodín.“ Jeho súčasťou sú všetky generácie – od najmenších detí, mládeže, cez rodičov až po seniorov.

Misia Mariina

Homíliu predniesol predchádzajúci duchovný poradca spoločenstva, páter Lucián Mária Bogucki, teraz rektor vatikánskeho Kolégia penitenciárov. Na úvod stručne zhrnul históriu spoločenstva a dodal: „Za 50 rokov spoločenstvo aj jednotlivci pocítili ochranu Božej matky a sme jej za to vďační. Ale táto vďačnosť sa musí prejaviť v konkrétnych skutkoch. Prajem celému spoločenstvu a každému osobne, aby sme nezostali len pri spomienkach na minulosť, ale aby sme využili tento obrovský potenciál pre učenie a upevňovanie Kristovho evanjelia.“

Misia Mariina

Pozvanie na toto stretnutie prijal aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý povzbudil prítomných niekoľkými slovami: „Slávime dnes niečo, čo už prešlo skúškou času a máme nádej, že to pretrvá aj ďalej. Ja mám takú osobnú skúsenosť,“ pokračoval biskup, „že to, čo sa zverí Panne Márii, to pretrvá“

Po svätej omši nasledoval blok spomienok na jednotlivé časové obdobia spoločenstva Misia Máriina od jeho vzniku v roku 1968 až po súčasnosť. Potom sa prítomným prihovorili hostia, ktorí boli v určitých časových obdobiach súčasťou spoločenstva:

- kňazi Tomáš Vlček a Paľko Mikula

- za prítomné rehoľné sestry sr. Agneška - Anka Mihalkovičová

- členovia Spoločenstva dobrého pastiera a jeho krásnej Matky Vierka Václavová a Pavol Kossey

- zakladateľ spoločnosti LUX communication Maťo Lišhák prišiel aj s hudobným pozdravom

- riaditeľ programu rozvojovej pomoci Dobrá novina Marián Čaučík poslal svoj pozdrav so spomienkou na časy strávené v spoločenstve Misia Máriina

Záver bohatého programu pripravili deti a mládež. Ich vystúpenie prinieslo nádej, že toto spoločenstvo má svoju budúcnosť.

Bratislavské spoločenstvo Misia Máriina začalo svoju činnosť v roku 1968. Počas obdobia uvoľnenia pôsobnosti Cirkvi v komunistickom režime v Československu, v septembri 1968 manželia Viktor a Mária Bezákovci sa stretli v Ríme s biskupom Pavlom Hnilicom. Ich úmyslom bolo odísť na misijné pôsobenie do niektorej ďalekej krajiny. Avšak na ich veľké prekvapenie ich poveril misiou doma na Slovensku s tým, že Boh im ukáže cestu pre ich činnosť. Najprv sa venovali vyučovaniu náboženstva na školách v Bratislave, neskôr v čase normalizácie začali s výukou u nich doma a potom v rodinách. Počas rokov sa z detí stali zodpovední ľudia, neskôr i manželia a rodičia, vytvorili sa rodiny, ktoré vychovali svoje deti v kresťanskom duchu. Do spoločenstva tiež pribudli členovia staršej generácie.

Pred rokom 1989 sa spoločenstvo aktívne zapojilo do podpisovej akcie za náboženskú slobodu a jeho členovia sa zúčastnili pokojnej demonštrácie bratislavského Veľkého piatku.

Po revolúcii sa spoločenstvo zapojilo do potrieb spoločenského i náboženského života, členovia spoločentva absolvovali štúdium teológie, venovali sa vyučovaniu náboženstva na školách, príprave dospelých k sviatostiam.

( TK KBS, ef; pz ) 20181009019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]