[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská synoda vo Vatikáne sa začala analýzou reality mladých
P:3, 04. 10. 2018 20:30, ZAH

Vatikán 4. októbra (RV) Synoda na tému „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“ vstúpila od štvrtka 4. októbra do pracovného rytmu. Počas prvého týždňa sa práca sústredí na „načúvanie realite“ mladých ľudí. Tri týždne bude program synody pokračovať s dvoma zasadnutiami denne o 9. hodine dopoludnia a o 16.30 popoludní. Na plenárnych zasadnutiach - tzv. generálnych kongregáciách - sa zúčastňuje aj Svätý Otec.

Prvý týždeň je o načúvaní situácii mladých

Postup preberania tém sa riadi Pracovným dokumentom synody. V duchu jeho prvej časti je v tejto fáze hlavnou úlohou synodálnych otcov „rozpoznať“ aktuálny stav a ich príspevky do diskusie sa riadia touto témou. Prvá fáza potrvá do utorka 9. októbra.

Počas ranného zasadnutia dnes v pléne odznelo 25 príspevkov. Podľa prefekta Dikastéria pre komunikáciu Paola Ruffiniho, ktorý je v rámci synody zodpovedný za informovanie, v úvodných príspevkoch zaznela ochota priznať si nedostatky a tiež očakávanie, že synoda pomôže rozlíšiť, na čo by sa Cirkev mala viac sústrediť.

Rokovanie synody je v súlade s jej štatútom neverejné, ale o rámcovom obsahu bez citovania konkrétnych osôb informuje ustanovená Komisia pre informovanie. Synodálni otcovia si na prvom spoločnom zasadnutí v stredu 3. októbra zvolili spomedzi seba piatich členov Komisie pre informovanie, jedného za každý kontinent.  Sú nimi kard. Wilfrid Fox Napier, arcibiskup Durbanu za Afriku, Mons. Anthony Colin Fisher, arcibiskup Sydney za Oceániu, kard. Gérald Cyprien Lacroix, arcibiskup Québecu za Ameriku, kard. Christoph Schönborn, arcibiskup Viedne za Európu a kard. Luis Antonio Tagle, arcibiskup Manily za Áziu.  

Novinárske brífingy sa konajú v každý pracovný deň od pondelka do soboty o 13.30 vo vatikánskom Tlačovom stredisku. Dnes sa podelili s novinármi o prvé dojmy zo synody aj traja z jej účastníkov: jeden zo synodálnych biskupov, odborníčka z organizačného tímu sekretariátu synody a mladý laik zo skupiny audítorov.

Svedectvá troch účastníkov synody

Argentínsky biskup Mons. Carlos José Tissera hovoril o pozitívnych očakávaniach od synody, aby bola impulzom pre oživenie Cirkvi. V súvislosti s preberanou témou prvej fázy upozornil na veľkú rozmanitosť okolností, v akých sa mladí ľudia vo svete nachádzajú. Vo vlastnej diecéze napr. považuje za výrazný faktor ohrozenie mladých drogami a zločinnosťou.

Prof. Chiara Giaccardi vyučuje sociológiu a kultúrne a komunikatívne procesy na Katolíckej univerzite v Miláne a na tohtoročnej synode spolupracuje ako odborná poradkyňa. Podľa jej prvého dojmu sa synoda rozbehla v duchu výzvy Svätého Otca k priamosti a odvahe hovoriť. 

Mladý vietnamský laik Joseph Cao Huu Minh Tri sa pred novinármi podelil so skúsenosťou, že pre mladých veriacich v jeho vlasti je typické nadšenie a pozitívny vzťah k Cirkvi. Ako pre audítora je pre neho účasť na synode najmä skúsenosťou počúvania.

Trojminútové chvíle ticha, ktoré Svätý Otec zaradil po každých piatich príspevkoch, sú podľa jeho slov na osoh, aby sa poslucháči nezahltili neustálym prílivom informácií.

Príspevok jednej z audítoriek, 27-ročnej zasvätenej laičky Briany Reginy Santiagovej z USA prednesený v pléne dnes dopoludnia, publikovalo vatikánske Tlačové stredisko v plnom znení. Hovorí v ňom o svojej pozitívnej skúsenosti z predsynodného stretnutia v marci tohto roku v Ríme a o vlastnej ceste rozlišovania duchovného povolania.

V sobotu 6. októbra sa Svätý Otec stretne s tisíckami mladých

Pripomeňme, že už v sobotu 6. októbra sa Svätý Otec v rámci širšieho programu synody stretne v aule Pavla VI. s niekoľkými tisíckami mladých ľudí. Stretnutie sa začne o 17. hodine a budú ho prenášať médiá. Slovenská katolícka televízia LUX ho v celku prinesie v priamom prenose so slovenským komentárom na jednom zo svojich internetových kanálov a od 18. hodiny zaradí prenos aj na svoj hlavný televízny kanál. Svätý Otec pobudne medzi mladými do 19. hodiny.

-

Salezián don Rossano Sala, ktorý je jedným z dvoch špeciálnych sekretárov Synody o mladých, sa v súvislosti s úvodným vystúpením Svätého Otca pri otváracom zasadnutí synody v stredu 3. októbra vyjadril v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas k dvom podstatným podnetom pápeža Františka.

Rossano Sala je saleziánom od roku 1992 a kňazom od roku 2000. Ako vychovávateľ pracoval najprv štyri roky v saleziánskom centre v Bologni a ďalších šesť rokov bol riaditeľom diela v Brescii. Doktorát z teológie získal v roku 2012 na Medziregionálnej teologickej fakulte v Miláne. Vyučoval fundamentálnu teológiu v saleziánskom teologickom stredisku Turín-Crocetta. Od roku 2011 je členom akademickej komunity Pápežskej saleziánskej univerzity v Ríme a od roku 2016 je šéfredaktorom časopisu „Note di Pastorale Giovanile“ o pastorácii mládeže. Svätý Otec František ho v novembri 2017 menoval za špeciálneho sekretára synody spolu s jezuitom Giacomom Costom.

Dnešní mladí sú zraniteľnejší a túžia byť sprevádzaní

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas pri príležitosti otvorenia synody don Rossano Sala uviedol:

„Jedno z rizík, na ktoré upozornil pápež František na začiatku Synody je  hovoriť o mladých vychádzajúc z už prekonaných kategórií a mentálnych schém. Vo všeobecnosti, keď myslíme na mladých, klišé ktoré máme v mysli, sú mladí z roku 1968, čiže mladí, ktorí chcú preraziť, mladí ktorí chcú kritizovať. Naproti tomu naša skúsenosť, ktorú sme mali počas marcového predsynodného stretnutia je  skupina mladých, ktorá v podstate chcela s veľkým rešpektom a citlivosťou dať mnohé body do centra cirkevnej agendy, a tieto body boli všetky prijaté do Pracovného dokumentu (Instrumentum laboris).

To znamená, že mladí majú byť vypočutí takí, akými sú dnes.

Každá mladá generácia má svoj príspevok ako prínos. ... Nepochybne súčasná generácia je dosť nestála, je hľadajúcou generáciou a je generáciou, ktorá hľadá medzigeneračné vzťahy s dospelými. V súhrne môžem povedať, že je to generácia hľadajúca zmierenie, pretože je veľmi rozdrobená, veľmi bombardovaná tisícami podnetov. Táto nestálosť sa vidí hlavne v prosbe o pomoc. Toto je tá veľká téma sprevádzania, ktorá sa vynorila pri predsynodnom stretnutí: mladí žiadajú o sprevádzanie.“

Predsynodná anketa ukázala, že mladí ľudia túžia po tichu

Don Rossano Sala považuje za dôležitý prvok aj vytvorenie priestoru pre moment ticha, čo Svätý Otec rovnako kládol na srdce synodálnym otcom: 

„Vo svojom úvodnom pozdrave pápež František zaviedol procedurálnu úpravu, aby počas prác zasadnutia vždy po piatich vystúpeniach boli tri minúty ticha, a pokladám to za odvážne a prorocké rozhodnutie. Uplatní sa to po prvý krát, uvidíme ako to budú prežívať synodálni otcovia, ale samozrejme nie je to čas na rozdýchavanie sa, ale na to, aby sa išlo do hĺbky. Jasne to ukazuje, že pracovná metóda rozlišovania je „duchovnou“ metodológiou. Nie je to jednoducho nejaká technika, ale je to duchovná udalosť.

Ticho je absolútne nevyhnutné, aby počuté slová zarezonovali v našom srdci. A jedna z najzaujímavejších vecí, ktorú vyjadrili mladí v dotazníkoch počas dvoch rokov predsynodnej fázy, je veľký smäd po tichu, po kontemplácii, po znuvunájdení priestorov, ktorý dovolí odísť z „mediálneho bombardovania“, ktoré už nedovoľuje myslieť a ísť do hĺbky.

Pápež sa rozhodol vložiť tento moment, aby nám naznačil, že ticho je nevyhnutné. Pauzy sú nevyhnutné v hudbe, aby sme si vychutnali jej zvuk. Je to radikálna nevyhnutnosť. Synoda je proces duchovného rozlišovania, v ktorom ticho a kontemplácia sa stávajú predpokladom k možnosti počúvať a brať s plnou váhou to, čo sa bude hovoriť. Inak slová len plynú a nevchádzajú do nášho srdca.“

( TK KBS, RV ab, jb; ml ) 20181004028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]