TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum kresťanských inštitúcii chystá konferenciu "Chudoba a rodina"
P:3, 04. 10. 2018 14:05, DOMBratislava 4. októbra (TK KBS) Pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby, Fórum kresťanských inštitúcií, Slovenská spoločnosť pre rodinu a CitizenGO organizujú v NR SR konferenciu Chudoba a rodina. Konferencia sa bude konať 15. októbra v priestoroch kinosály v Národnej rade SR. Témou konferencie je chudoba desiatok tisíc rodín na Slovensku. Chudoba rodín s deťmi predstavuje nespravodlivosť, kde rodiny prinášajú spoločnosti nových občanov a pritom sa sami prepadajú do chudoby.

Konferenciu so začiatkom o 9:00 h otvoria Alena Bašistová, predsedníčka výboru NR SR pre sociálne veci, Anna Záborská, predsedníčka medziskupiny Európskeho parlamentu pre politiku priaznivú rodine a solidaritu medzi generáciami a predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu, Mons. Peter Rusnák, predseda Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS a Ľudmila Majláthová, Ekonomický radca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Na konferencii ďalej vystúpia viacerí odborníci v dvoch samostatných blokoch so širším pohľadom na tému Chudoba a rodina. Ľudmila Ivančíková zo Štatistického úradu SR bude hovoriť o tom, čo vyplýva o chudobe a rodine zo štatistiky na Slovensku, Marek Krošlák - odborník na Sociálnu náuky Cirkvi porozpráva o tejto téme z pohľadu spravodlivosti, solidarity a subsidiarity. Vysokoškolská profesorka Eva Grey vo svojom vystúpení rozoberie podporu viacdetných rodín.

Po diskusii a prestávke nám skúsenosti zo sprevádzania rodín prostredníctvom counselingu (nefinančná podpora rodín) priblíži Mária Šmidová - prodekanka Teologickej fakulty TU, Juraj Miština - tajomník teologickej fakulty a rodič žijúci v Rakúsku vystúpi s prípadovou štúdiou o živote viacdetnej rodiny v Rakúsku. Riaditeľ Úsmevu ako dar - Jozef Mikloško vystúpi s témou Rodina a chudoba - vtedy a dnes a trochu iný pohľad na túto tému prinesie Katarína Baginová - riaditeľka Family Garden.

Záver konferencie je predpokladaný o 12.30 hod.

Konferencia je otvorená pre všetkých, ktorých zaujímajú témy chudoby alebo rodiny a prihlásiť sa na ňu je možné elektronicky TU

Sedemnásty október bol uznesením Valného zhromaždenia OSN zo dňa 22.decembra 1992 vyhlásený za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Viaže sa s menom francúzskeho katolíckeho kňaza Josepha Wresinského. Pracoval v tábore bezdomoveckých rodín v Noisy-le-Grand (východne od Paríža), kde žilo takmer 250 rodín. Bojoval o to, aby týmto rodinám bola priznaná ich dôstojnosť a neboli vylúčení zo spoločnosti. Z jeho iniciatívy sa 17. októbra 1987 zišlo na námestí Trocadero v Paríži 100 tisíc ľudí, ich zámerom bolo vyvinúť na spoločnosť tlak v prospech rešpektovania ľudských práv. Slávnostne bola osadená pamätná tabuľa s Wresinského výrokom: "Kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou."

TK KBS informoval Tomáš Kuzár( TK KBS, fki, tku; ml ) 20181004027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 494 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020