TK KBS

Dnes je piatok 10. 04. 2020   Meniny má Igor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z Vatikánu do Poľska vyrazí púť za klímu, v novembri bude na Slovensku
P:3, 04. 10. 2018 11:23, ZAHVatikán 4. októbra (TK KBS) Z Vatikánu dnes vyrazí špeciálna púť za klímu. Skupina pútnikov z Filipín, Tichomoria, Európy a Spojených štátov amerických sa vydá na cestu do poľských Katovíc naprieč Európou. Počas 1 500 km cesty sa podelia o príbehy z ich komunít, ktoré boli negatívne postihnuté následkami klimatických zmien. Zároveň ponesú výzvu prijať konkrétne záväzné pravidlá na nadchádzajúcich klimatických rokovaniach COP24 v Katoviciach, ktoré sa uskutočnia v dňoch 3. – 14. decembra 2018. Hlavné jadro skupiny bude prechádzať v dňoch 22. - 25. novembra Slovenskom. Pútnici počas svojej cesty prejdú naprieč Talianskom, Slovinskom, Rakúskom, Slovenskom, Českou republikou a Poľskom.

"Pútnikom poskytneme logistickú podporu a plánujeme k púti prizvať aj širokú verejnosť. Predbežne je plánovaná trasa po mestách Bratislava - Marianka - Stupava - Šaštín-Stráže - Kúty. Púť plánujeme na Slovensku privítať viacerými akciami pre širokú verejnosť, ako budú sv. omše a diskusie o probléme zmeny klímy a možných riešeniach na túto krízu. V rámci sprievodného programu plánujeme pozvať aj zástupcov cirkvi ako aj predstaviteľov environmentálneho hnutia na Slovensku. Do samotnej púte sa bude môcť zapojiť aj široká verejnosť," vyvetlil Jozef Magda z eRka - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, ktorá púť u nás koordinuje.

Púť za klímu povedie Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednávač Filipín pri OSN. V roku 2013 zasiahol jeho rodnú obec ničivý tajfún Haiyan. Viac ako 6 000 ľudí vtedy prišlo o život. Členmi skupiny pútnikov budú aj jeho rodáci, ktorí prežili túto prírodnú katastrofu. Pútnici vykročia na svoju cestu z Námestia sv. Petra v Ríme vo štvrtok 4. októbra. Stane sa tak práve na sviatok sv. Františka, patróna ekológov, ktorý je inšpiratívnou osobnosťou nielen pre kresťanov. Pútnici ponesú na svojich pleciach modlitby a priania z celého sveta, ktoré budú mať pripevnené na svojich batohoch. Aktívne sa do púte zapája koalícia partnerov: Global Catholic Climate Movement, FOCSIV, Greenpeace, eRko - HKSD, Slovenský skauting, Koo a Wigwam.

„Pútnici strávia na cestách viac ako dva mesiace, budú sa brodiť snehom, spať na dlážkach kostolov či škôl. A to všetko preto, aby vydali svedectvo a upriamili pozornosť celého sveta na klimatickú spravodlivosť. Musíme zaistiť, aby globálne otepľovanie zostalo na úrovni pod 1,5 °C a musíme to dosiahnuť teraz. Títo pútnici ponesú mnohé príbehy vo svojich srdciach a priania a modlitby celého sveta na svojich pleciach. Kresťania sú v tejto téme zajedno, všetci chceme spravodlivé riešenie klimatických zmien a chceme ho okamžite.” uzatvára Tomás Insua, výkonný riaditeľ Globálneho katolíckeho klimatického hnutia (GCCM).

Viac informácií o púti je možné nájsť na webovej stránke climatepilgrimage.com.

Bližšie informácie poskytne Jozef Magda, eRko – HKSD, jozef@erko.sk / +421 908 183 410( TK KBS, jma; ml ) 20181004020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 470 x[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020