[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 03. 07. 2025   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Členov Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru KBS prijal kardinál Ravasi
P:3, 02. 10. 2018 20:00, ZAH

Rím 2. októbra (RV) Do Ríma zavítali v týždni od 1. do 7. októbra členovia Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska pod vedením jej predsedu Mons. Františka Rábeka. Štyridsaťčlennú skupinu v sprievode veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho dnes prijal na pôde Pápežskej rady pre kultúru jej predseda kardinál Gianfranco Ravasi spolu so sekretárom Rady Mons. Paulom Tigheom a spolupracovníkmi.

Pútnici začali návštevu Ríma v Bazilike sv. Petra svätou omšou pri hrobe sv. Jána Pavla II. Hlavným bodom ich programu bola návšteva Pápežskej rady pre kultúru, počas ktorej sa im prihovorili kard. Ravasi a Mons. Tighe a odpovedali na ich otázky.

Kardinál Ravasi sa poďakoval za slová Mons. Rábeka, ktorý pripomenul aj jeho nedávnu návštevu na Slovensku. Predseda pápežskej rady poukázal na aktuálnosť medzikultúrneho a multikultúrneho dialógu, osobitne v kontexte súčasnej Európy, charakterizovanom oslabením koreňov, pričom tu nejde o striktný ateizmus, ako skôr o agnosticizmus a ľahostajnosť. Taliansky biblista a odborník v literárnych a humanistických disciplínach podotkol, že kultúru treba chápať nielen vo vysokom význame sveta umenia, ale aj v zmysle bežného života, ako je napr. kultúra mladých. Mons. Paul Tighe predložil podnety zamerané najmä na tzv. „digitálnu kultúru“, ktorá sa stala charakteristikou našej doby a súčasťou života mladších generácií. Digitálna kultúra je na jednej strane realitou, na druhej strane predstavuje výzvu, ako ju správne rozvíjať, aby slúžila dobru človeka.

Mons. František Rábek pre Vatikánsky rozhlas vysvetlil zmysel návštevy Ríma:

„Členovia Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru prejavili záujem spraviť púť, ale aj pracovnú cestu do Ríma, čiže nadviazať osobné kontakty s našimi rezortnými partnermi. A preto je naša prvá zastávka tu na Pápežskej rade pre kultúru, kde sme prežili veľmi podnetné stretnutie s kardinálom Ravasim a s jeho blízkymi spolupracovníkmi. Následne odchádzame do Vatikánskych záhrad na Pápežskú akadémiu vied, kde nás čaká vedenie tejto akadémie a chce nás oboznámiť s jej činnosťou. V spolupráci by sme chceli pokračovať aj s Pápežskou akadémiou vied, pretože kancelár tejto akadémie pán biskup Sorondo bol už dvakrát na Slovensku a je aj nositeľom nášho ocenenia „Fides et ratio“. Potom nasledujú ďalšie návštevy a stretnutia - toto je ten základný zmysel našej cesty. Je samozrejme duchovný, pretože aj teraz ráno sme mali svätú omšu nad hrobom Jána Pavla II., potom pôjdeme do ďalších bazilík. Ciže je tu duchovná časť, ale aj kultúrna a partnerská.“

Predseda Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru KBS odpovedal aj na otázku o príprave Roka kresťanskej kultúry, veľkého podujatia, ktoré sa bude týkať celého Slovenska:

„Začali sme v roku 1999 s programom, ktorý sa nazýva „Rok kresťanskej kultúry na Slovensku“, potom o desať rokov neskôr sme tento program uskutočnili už samozrejme s novým obsahom. A tak sa logicky vynorila myšlienka opäť o desať rokov tento projekt zorganizovať. Ale chceme ho urobiť asi tak, ako to vyjadril kardinál Ravasi: kultúra, to nie je len tá vysoká umelecká kultúra, ale je to kultúra života. A my by sme radi na Slovensku iniciovali a podporili rozvoj kresťanskej kultúry života, ktorá by mala spočívať najmä na obnovení a prehĺbení vzájomných vzťahov v duchu evanjeliovej výzvy: „Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás.“ Viesť ľudí a podporovať vzťahy obetavej vzájomnej nezištnej lásky. ... Podujatie chceme pripravovať počas budúceho roku a realizovať ho v roku 2020“.

Skupinu, ktorá prišla do Ríma autobusom a po ceste sa zastavila aj pri hrobe sv. Dominika v Bologni, tvoria členovia Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru, vysvetlil Mons. Rábek: „Konkrétne sú to ľudia z oblasti umenia - či už výtvarného, hudobného alebo slovesného alebo kultúrni pracovníci v širšom slova zmysle - a potom je tu skupina vedcov, vedeckých pracovníkov, ktorí robia v rozličných sektoroch, zastúpená je tu najmä Slovenská akadémia vied alebo niektoré univerzity.“ Účastníci púte sa zúčastnia na stredajšom slávnostnom otvorení Biskupskej synody o mladých a ich program potrvá až do nedele prehliadkami rímskych posvätných miest a pamätihodností.

( TK KBS, RV jb, kv; ml ) 20181002027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]