[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vajnory už zdobí socha bl. Titusa Zemana, odhalili ju rok po blahorečení
P:3, 01. 10. 2018 13:00, DOM

Bratislava - Vajnory 1. októbra (TK KBS) Námestie Titusa Zemana vo Vanojnoroch má od nedele 30. septembra novú sochu miestneho rodáka a mučeníka za duchovné povolania bl. Titusa Zemana. Bronzovú sochu v mierne nadživotnej veľkosti odhalili a požehnali v jeho rodisku v deň prvého výročia blahorečenia. Realizátorom myšlienky je synovec a birmovný syn Titusa Zemana Michal Titus Radošinský, autorom sochy je akademický sochár Peter Švaral.

"Socha blahoslaveného Titusa ho sprítomňuje na miestach, kde mal 4. augusta 1940 primičnú svätú omšu a objasňuje celý jeho životný príbeh spojený s nepredstaviteľne veľkým utrpením avšak naplnený nekonečnou láskou k Bohu a všetkým ľuďom dobrej vôle, osobitne k mladým chovancom saleziánov, ktorým ostal nezmazateľne zapísaný v ich srdciach ako hlboko veriaci a obetavý kňaz a jeden z najlepších pedagógov," informoval TK KBS Michal Titus Radošinský.

Celý pamätník komunikuje s prizerajúcim sa cez zakomponované symboly. Blahoslavený Titus je oblečený v reverende a je stvárnený vo veku 35 až 40 rokov, tzn. do obdobia, kedy prijal úlohu zverenú mu Pánom, aby odvádzal mladých chlapcov do zahraničia, aby mohli pokračovať v štúdiu teológie, a do obdobia jeho mučenia vo vyšetrovacej väzbe a vo väzení. Cez pravú ruku má prevesený ruženec a má ju priloženú na srdce. Ľavú ruku má mierne vystretú pred seba a na dlani má položené srdce.

Vzájomné prepojenie rúk vyjadruje myšlienku: „Srdce, ktoré mám, vám ponúkam.“. Ruženec je symbolom modlitby, lebo blahoslavený Titus veľmi často komunikoval s Pánom cez modlitbu. O plece pravej ruky má opretú palicu na znak putovania s mladými chlapcami za ich kňazským povolaním a s kňazmi pri ich útekoch pred väzením. Na spodnom leme reverendy je päť čísel, ktoré nám odkrývajú neľudské utrpenie, ktoré podstúpil vo vyšetrovacej väzbe a vo väzení počas necelých 13 rokov.

Sú to čísla, ktorými bol označený v jednotlivých väzniciach. Podstavec je obložený čiernym kameňom, ktorý je akoby pretkaný svetielkujúcimi hviezdičkami rovnako ako vznášajúci sa jemný uránový prach pri drvení uránovej rudy vo Veži smrti pri tábore „L“ na Jáchymovsku, kde pracoval počas väznenia.

Odhaleniu sochy predchádzal prednes Hymnu ku cti. bl. Titusa, v podaní herca Jozefa Šimonoviča. Samotný akt odhalenia vykonali spoločne Michal Titus Radošinský (zo zdravotných dôvodov zastúpil Michala Lošonského a Williama Schmidta) a žiaci bl. Titusa Ján Brichta a Augustín Krivosudský. Následne sochu požehnal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Ten pri požehnaní pozval veriacich, aby sa k bl. saleziánovi Titusovi modlili aj za nastávajúcu biskupskú synodu, venovanú téme mladých.

Na svätej omši v kostole Sedembolestnej Panny Márie, odhalení a požehnaní sochy sa zúčastnili viacerí saleziáni aj s provinciálom Jozefom Ižoldom, prítomný bol tiež Apoštolský prefekt Azerbajdžanu biskup Vladimír Fekete, don Jozef Ižold, viaceré sestry saleziánky, nechýbali obe ešte žijúce sestry bl. Titusa a ďalší príbuzní, a mnohí Vajnorčania.

Zdroje: Saleziani.sk, Rastislav Hamráček, SDB / Michal Titus Radošinský

( TK KBS, sal, rh, mtr; ml ) 20181001049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]