[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu opäť tzv. misijnú nedeľu
P:3, 01. 10. 2018 12:46, DOMBratislava 1. októbra (TK KBS) Katolícka cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu Svetový deň modlitieb za misie. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tohto roku budeme sláviť Svetový deň misií už po 93. krát. Na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa. Slávi sa v každej katolíckej farnosti vo svete, ako deň modlitieb. Tento rok to bude 21. októbra. Tradične je tento deň spojený s finančnou zbierkou na podporu misií, z ktorého sú financované projekty na pomoc núdznym a ohlasovanie evanjelia na všetkých kontinentoch.

Komu vďačíme za to, že sa tento deň slávi v Cirkvi? V roku 1926 Najvyššia rada Pápežských misijných diel predložila vtedajšiemu pápežovi Piovi XI. návrh sláviť v celej cirkvi každý rok predposlednú októbrovú nedeľu ako deň misií, počas ktorého si kresťania pripomenú a oživia misijný záväzok vyplývajúci z krstu a podporia aj finančným darom rozvoj misijnej činnosti vo svete. Pápež bol týmto návrhom nadšený: „Táto myšlienka je dar z neba“. Odvtedy sa Svetový deň misií stal nástrojom pre napĺňanie základného poslania cirkvi – systematické ohlasovanie evanjelia celému stvoreniu.

Na Slovensku sa budeme v tento deň modliť a finančne podporovať misie v Etiópii. Etiópsky biskup Tesfaselassie Medhin Fessuh, ktorý navštívil Slovensko minulý rok na pozvanie Dobrej noviny, zhrnul svoje misijné úsilie takto: „Ako Cirkev stojíme na strane trpiaceho ľudu a snažíme sa ponúknuť mu nádej. Stretnutie s Ježišom Kristom, ako nás to učí evanjelium, nás vedie na ceste k perspektíve, ktorá je naplnená vierou, nádejou a láskou.“ V tomto roku Pápežské misijné diela na Slovensku podporili misie sumou v celkovej hodnote 689 056,43 €. Krajín, do ktorých podpora zo Slovenska smerovala, je sedem: Senegal, Keňa, Rwanda, Uganda, Benin, Togo a Kongo. Celkovo bolo podporených 11 diecéz, 3 semináre a 27 projektov (prehľad podporených projektov).

Svätý Otec František pri príležitosti Misijnej nedele vydal posolstvo, ktorého hlavnou myšlienkou je: Spoločne s mladými prinášajme evanjelium všetkým. Plagát na tohtoročnú misijnú nedeľu predstavuje štyroch chlapcov, ktorí sa pravidelne hrávali futbal na ulici blízko školy, kde ako dobrovoľníčka vyučovala ich kamarátov Michaela Pobudová zo Slovenska. „Bolo to v horskom mestečku Maichew v oblasti Tigray na severe Etiópie. Vždy, keď sme už mali po vyučovaní a šla som okolo, snažili sa mňa aj ostatných zapojiť do hry. V momente, keď som vytiahla fotoaparát, mi títo nádejní Ronaldovia vďačne zapózovali,“ spomína.

Misijná nedeľa je výzvou pre každého zobrať vážne Ježišov misijný odkaz: „Iďte a ohlasujte evanjelium všetkým národom…“ a napĺňať ho aj v zmysle slov kardinála Jozefa Tomka: „Jestvuje len jedna misia – Kristova – a my sa na nej môžeme zúčastňovať.“ Pomôcky na slávenie Misijnej nedele je možné nájsť na stránke Pápežských misijných diel.( TK KBS, pmd; ml ) 20181001048   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]