TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili tému Dňa médií 2019: Od virtuálnej komunity k tej ozajstnej
P:3, 29. 09. 2018 20:07, ZAHVatikán 29. septembra (RV) Na hodnotu vzájomnej komunikácie v opravdivom, a nie iba virtuálnom spoločenstve sa zameriava posolstvo na Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov 2019. Jeho tému dnes publikovala Svätá stolica: „«Sme si navzájom údmi» (Ef 4,25). Od virtuálnej komunity k tej ozajstnej“. Biblický citát zdôrazňuje skutočnosť, že Cirkev je mystickým Kristovým telom.

Svetový deň médií Cirkev tradične slávi v nedeľu pred Turícami, čiže v 7. veľkonočnú nedeľu. Výber témy na rok 2019 je pozvaním k uvažovaniu nad aktuálnym stavom a povahou vzťahov vytváraných prostredníctvom internetu. Niektoré z prevládajúcich tendencií na tzv. sociálnom webe nás totiž stavajú pred základnú otázku, do akej miery možno hovoriť o skutočnom spoločenstve vzhľadom na logiku, ktorá charakterizuje niektoré komunity na sociálnych sieťach?

„Metafora siete ako solidárnej komunity predpokladá vytvorenie určitého „my“, založeného na vzájomnom počúvaní, na dialógu a následne na zodpovednom používaní jazyka“, uvádza sa v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice pri príležitosti zverejnenia témy Svetového dňa médií.

Výber témy posolstva na rok 2019 poukazuje na pozornosť, akú pápež František venuje novým spôsobom komunikácie a hlavne sociálnym sieťam. Ako je známe, samotný Svätý Otec má účet na Twitteri - @Pontifex a podobne aj na Instagrame - @Franciscus.

Pri príležitosti zverejnenia témy posolstva na Svetový deň komunikačných prostriedkov poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas prefekt Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice Paolo Ruffini. Na otázku, v čom vidí originálny príspevok pápeža Františka pre tzv. „obyvateľov digitálneho kontinentu“ odpovedal týmito slovami:

„Sociálne siete zmenili spoločnosť komunikácie na spoločnosť konverzácie. Sú miestom, kde sa formuje naša identita, hlavne u tých mladších. Konverzácia môže budovať vzťahy, ktoré sú opravdivé, krásne a pevné, alebo sa môže živiť nenávisťou, mechanizmom priateľ-nepriateľ. A keď dôjde k tomuto, neexistuje skutočný vzťah. Hrozí, že človek sa rúti smerom dozadu, a pri tom si myslí, že napreduje.

Prítomnosť pápeža Františka na sociálnych sieťach ponúka alternatívu, iný uhol pohľadu. Určitým spôsobom - myslím, že sa to tak dá povedať -, je napojený na františkánsky koreň svojho pontifikátu. Prinavracia internetu jeho najkrajší význam. Nie niečo, čo ťa chytá do pasce, ale niečo, čo ťa oslobodzuje a robí ťa nástrojom slobody! Spoločenstvo je najlepší protiliek na všetko čo je falošné.

Prichádza mi na um Modlitba za pokoj od sv. Františka z Assisi: «Pane, urob ma nástrojom svojho pokoja. Daj, aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť; odpustenie, kde sa množia urážky».”( TK KBS, RV ab; ml ) 20180929009   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 450 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020