[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 01. 2021   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Žilina bude opäť hostiť ekumenický festival Týždeň kresťanskej kultúry
P:3, 24. 09. 2018 11:00, DOMŽilina 24. septembra (TK KBS) Od 26. septembra do 6. októbra 2018 bude Žilina hostiť deviaty ročník ekumenického multižánrového festivalu Týždeň kresťanskej kultúry.

„V programe deviateho ročníka Týždňa kresťanskej kultúry v Žiline (TKK) sa stretávajú dva významné momenty pamäte – sté výročie vzniku Československa a začiatok osláv dvadsiateho výročia vzniku EKUZY – združenia cirkví spolupracujúcich v Žiline, ktoré vychádza na budúci rok. Obidvom výročiam sme prispôsobili aj ponuku podujatí,“ vysvetlil riaditeľ festivalu Dušan Václav.

Ponuka podujatí: výstavy, diskusie, literatúra, divadlo

Prológ festivalu tvorí fotovýstava z dvoch desaťročí činnosti združenia Ekuza, ktorú otvoria v utorok 25. septembra o 17.00 v priestoroch obchodného centra Mirage na Námestí Andreja Hlinku v Žiline a historické zábery bude možné vidieť do 8. októbra.
V pondelok 1. októbra bude Jozef Feiler sprevádzať návštevníkov židovským cintorínom. V utorok 2. októbra v Diecéznom centre v Žiline bude diskutovať o výročí vzniku nášho spoločného štátu jeden z členov redakcie konzervatívneho denníka Postoj a docent Radim Vlček, člen Českej akadémie vied.

V stredu 3. októbra bude na Mariánskom námestí v Žiline opäť stáť charitný stánok. Zamestnanci a dobrovoľníci Diecéznej Charity Žilina (DCHZA) od 10.00 - 16.00 ochotne poskytnú záujemcom informácie o svojich službách, projektoch či možnosti zapojenia sa do dobrovoľníckej služby. K dispozícii budú rôzne propagačné materiály o charite. Za dobrovoľný príspevok budú ponúkať šišky a výťažok pôjde na pomoc núdznym prostredníctvom charitných zariadení v diecéze.

Atmosféru na Katedrálnom námestí v centre mesta vyplní od 14.30 verejné čítanie Biblie z knihy Rút, ktorá hovorí o spoločnom živote ľudí rozličných kultúr a náboženstiev. Čítať budú zástupcovia cirkví spolupracujúcich v združení Ekuza.

Do Pastoračného centra na sídlisku Sever v Martine prídu žilinský biskup Tomáš Galis a vikár pre pastoráciu Ostravsko-opavskej diecézy Vít Zatloukal, aby od 16.30 spoločne hľadali odpovede na otázky o živote Cirkvi na Slovensku a v Česku v minulosti a v súčasnosti, o potrebných impulzoch do budúcnosti, o mladých, laikoch alebo o plnohodnotnej integrácii do európskeho spoločenstva.

Štvrtok 4. októbra podvečer je zasvätený čítaniu z kresťanskej literatúry. V Diecéznom centre bude o 17.00 Marta Vašečková čítať z najnovšej knihy autorky Slávky Kubíkovej Klub nerozbitných detí z dielne vydavateľstva denníka Postoj na tému o výchove, v tom istom čase v pastoračnom centre na sídlisku Solinky bude z knihy Básničky pre všetky Božie detičky čítať sama autorka Michaela Malinová, o 18.00 v Expozícii Ikony na Štefánikovom námestí 33 bude interpretovať text Jána Chryzostoma Korca z knihy Experiment bez viery riaditeľ Inštitútu Communio Zdeno Pupík a svoje brány pre čitateľov otvorí aj Evanjelický kostol, kde budú o 16.00 čítať z kresťanskej literatúry evanjelickí farári Marián Kaňuch a jeho manželka Oľga. 

Výstavu diel Márie Hnidkovej, ktorá sa začala venovať paličkovej čipke od roku 1987, nájdeme v Diecéznom centre od piatka 5. októbra od 16.30 do konca októbra.

Spoločenské hry spájajú ľudí bez rozdielu veku, viery alebo spoločenského postavenia. Preto je do 9. ročníka Týždňa kresťanskej kultúry zaradený turnaj v spoločenskej hre Osadníci z Katanu v sobotu 6. októbra od 10.00 v Diecéznom centre.

„Tvorba kultúry je pre mňa stretnutie ľudí dobrej vôle. Kultúra pripomína hodnotu človeka, každý z nás je nesmierne cenný a pre niečo na tento svet prišiel. Verím, že Týždeň kresťanskej kultúry bude nielen nádherným zážitkom, ale aj inšpiráciou pre mnohé spoločenstvá, aby sa čo najviac otvárali ďalším ľuďom,“ hovorí Jozef Abafi, vedúci súboru Makovice, ktorý počas Týždňa kresťanskej kultúry pozýva na divadelný program pre deti o histórii Žiliny (4.-6. októbra) do podzemných priestorov Kostola Obrátenia sv. Pavla (Sirotár) v Žiline (je potrebné sa vopred prihlásiť na tel. 0905 224 877).

Rok kresťanskej kultúry

Prvýkrát sme si na Slovensku pripomenuli Rok kresťanskej kultúry v roku 1999. Bolo to v súvislosti so slávením jubilejného roka 2000. Druhýkrát sa tak stalo o desať rokov neskôr. Vtedy sa zrodila myšlienka na Týždeň kresťanskej kultúry v Žiline. Najbližší celoslovenský Rok kresťanskej kultúry bude vyhlásený v roku 2019. 

Snímka: Archív( TK KBS, zp; ml ) 20180924037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]