TK KBS

Dnes je utorok 20. 08. 2019   Meniny má Anabela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Svet znovuobjaví dôstojnosť utierajúc slzy deťom trpiacim vojnou
P:3, 14. 09. 2018 13:35, ZAHVatikán 14. septembra (RV) „Celá Cirkev hľadí na týchto našich bratov a sestry vo viere a povzbudzuje ich svojou blízkosťou v modlitbe a konkrétnou láskou, aby sa nevzdávali temnotám násilia, a aby udržovali zapálené svetlo nádeje.“ Tieto slová adresoval Svätý Otec účastníkom stretnutia o humanitárnej kríze v Sýrii, Iraku a okolitých krajinách, ktoré sa dnes končí na Pápežskej univerzite Urbaniána v Ríme.

Stretnutie, ktoré sa začalo vo štvrtok 13. septembra, organizuje Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v spolupráci so Štátnym sekretariátom Svätej stolice a Kongregáciou pre východné cirkvi. Zúčastňuje sa ho viac než 50 charitatívnych cirkevných organizácií, ďalej reprezentanti biskupstiev, cirkevných inštitúcií, rehoľných kongregácií, ako aj apoštolskí nunciovia pôsobiaci v Sýrii, Iraku, Libanone a Turecku. Na audiencii boli prítomní aj predseda Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter Turkson, ako aj vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. V rámci programu pracovného stretnutia včera vystúpil okrem iných aj štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Garantovať budúcnosť kresťanským komunitám Blízkeho východu

„Už príliš veľa rokov konflikty zalievajú krvou tento región“, povedal v príhovore Svätý Otec a opäť pripomenul riziko „vymiznutia prítomnosti kresťanov práve z toho územia, odkiaľ bolo do sveta rozšírené svetlo Evanjelia“:

„V spolupráci so sesterskými Cirkvami, Svätá Cirkev vytrvalo pracuje, aby týmto kresťanským komunitám garantovala budúcnosť. (...) Svedectvo lásky, s ktorým Cirkev načúva volaniu o pomoc všetkých – počínajúc od tých najslabších a chudobných, je žiarivým znamením pre prítomnosť a semienkom nádeje, ktoré vyklíči v budúcnosti.“

Svätý Otec sa poďakoval zástupcom cirkevných inštitúcií pôsobiacich v regióne Blízkeho východu za ich službu a spomedzi mnohých iniciatív vyzdvihol ich „prácu na podporu návratu kresťanských komunít na Ninivskú planinu, do Iraku, ako aj zaisťovanie zdravotnej starostlivosti mnohým chudobným v Sýrii, a to osobitne prostredníctvom projektu „Otvorené nemocnice“ (Ospedali aperti).

Apel adresovaný medzinárodnému spoločenstvu

Pápež František využil príležitosť, aby v súvislosti s krízou v Iraku a Sýrii znova apeloval na medzinárodné spoločenstvo:

„Silne žiadam medzinárodné spoločenstvo, aby nezabúdalo na mnohé potreby obetí tejto krízy, no predovšetkým, aby prekonalo logiku záujmov a dalo sa do služby v prospech pokoja pre ukončenie vojny.

Nemôžeme zatvárať oči pred kauzami, ktoré nútia milióny osôb s bolesťou zanechať vlastnú zem. Zároveň povzbudzujem všetkých zainteresovaných činiteľov, ako aj medzinárodné spoločenstvo, k obnovenému nasadeniu v prospech bezpečného návratu vysídlených do ich domovov. Zabezpečiť im ochranu a ich budúcnosť, je povinnosťou civilizácie. Práve utierajúc slzy deťom, ktoré nevideli nič iné, než ruiny, smrť a ničenie, svet znovuobjaví dôstojnosť (Slová na záver dialógu, Bari, 7. júla 2018).“

Humanitárna kríza v Sýrii a Iraku v číslach

Pripomeňme, že konflikt v Sýrii a Iraku vyvolal jednu z najzávažnejších humanitárnych kríz za posledných desať rokov. Podľa informácií z utorkového komuniké Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, Cirkev od roku 2014 venovala tejto pohotovostnej situácii viac než 1 miliardu dolárov, a to pre viac než 4 milióny osôb ročne. Podľa informácií OSN je momentálne v humanitárnej núdzi viac než 13 miliónov ľudí v Sýrii a takmer 9 miliónov v Iraku. Čo sa týka vnútorne vysídlených osôb, v Sýrii ich je 6 miliónov a v Iraku 2 milióny. Okrem toho 5,6 miliónov sýrskych utečencov je registrovaných v okolitých krajinách: Turecku, Libanone, Jordánsku, Iraku a Egypte. Počet osôb, ktoré sa dobrovoľne vrátili do Iraku je momentálne 3,9 miliónov.( TK KBS, RV zk; ml ) 20180914039   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 341 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019