[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Vincent Nichols: Odchádzame z EÚ, ale zostávame súčasťou Európy
P:3, 11. 09. 2018 11:10, ZAH

Praha 11. septembra (TS ČBK) Do Prahy v uplynulých dňoch zavítal kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru a predseda Konferencie biskupov Anglicka a Walesu. Dôvodom jeho návštevy bola cena, ktorú mu odovzdala Pražská spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu za jeho aktivity v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Pri tejto príležitosti vznikol rozhovor, ktorý sa týkal dopadov brexitu na situáciu Katolíckej cirkvi vo Veľkej Británii.

Aký bude dopad brexitu na situáciu britskej katolíckej cirkvi vo vzťahu k EÚ?

Som podpredseda Rady európskych biskupských konferencií. Je dôležité si uvedomiť, že rozhodnutie opustiť EÚ nie je rozhodnutie opustiť Európu. Z môjho katolíckeho uhla pohľadu nie je možné odísť z Európy. Sme jedna Cirkev, máme rovnake vyznanie, zdieľame spoločnú vieru s ďalšími kresťanskými cirkvami a intenzívne pracujeme v oblasti náboženstva na európskej úrovni. To znamená, že inštitúcie EÚ by sa nemali identifikovať s Európou ako takou, neodchádzame z Európy. Británia vyjednáva s európskymi inštitúciami a verím, že to povedie k uspokojivému záveru. Je úplne mimo debatu, ako povedala premiérka, že by Británia mala zostať v izolácii. Ostávame súčasťou európskej rodiny.

Budú katolícke organizácie a inštitúcie v rovnakej situácii i po brexite?

Nemyslím si, že participácia katolíckej komunity v európskych štruktúrach by sa mala nejako zásadne meniť. Môže ísť napríklad o isté technické zmeny napríklad v COMECE, ktorá zastupuje Katolícku cirkev pri EÚ. Môže ísť o zmenu štatútu členstva, ale participácia ostane rovnaká. A všetky ostatné katolícke organizácie, ktoré nie sú zakotvené v inštitúciách EÚ, ale fungujú na spoločnom základe viery a spoločnej vízii, u nich sa meniť nebude nič.

Ako vidíte budúcnosť Veľkej Británie v post-brexitovej ére? Ako vnímate atmosféru v širokej verejnosti?

Žijeme v dobe určitej neistoty. Je to perióda vyjednávania a podľa mojej skúsenosti je nemožné ho viesť verejne, musí to byť rokovanie medzi partnermi. Tým ale ostáva vo verejnom priestore trochu vákua, ktoré sa potom zapĺňa najrôznejšími špekuláciami. Môj dojem je, že politici sú pragmatici a nakoniec príjmu rozhodnutie, ktoré bude minimalizovať škody voči ľuďom. Preto teda dúfam, že budúce pragmatické riešenie bude preferovať dobro populácie, ako to najdôležitejšie (Zdroj: ČBK, Proglas).

( TK KBS, ČBK, ml; pz ) 20180911030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]