[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 07. 07. 2025   Meniny má Oliver      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

KBS na spomienke na obete holokaustu zastúpil Mons. František Rábek
P:3, 07. 09. 2018 15:15, DOM

Bratislava 7. septembra (TK KBS) Pamiatku obetí holokaustu si dnes tradičným položením vencov a kvetov uctili predstavitelia verejného života, spoločenského a náboženského v Bratislave. Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády a parlamentu, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust a desiatok ľudí, zúčastnil aj zástupca Konferencie biskupov Slovenska. V jej mene si pamätný deň pripomenul ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek. Slovensko si pripomenie pamätný deň venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia po osemnástykrát.

Výročie venované obetiam holokaustu a rasového násilia si už v minulosti pripomenuli aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Pietnu spomienku moderoval riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. K pamätníku obetí holokaustu prišli vzdať hold obetiam aj viacerí ministri a bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, poslanci, predstavitelia samospráv i židovskej náboženskej obce. Nechýbali tí, ktorí prežili holokaust.

Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníku stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.

K správe bolo vydané FOTO

( TK KBS, ml; ml ) 20180907049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]