TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na stretnutie biskupov strednej a východnej Európy v Bratislave
P:3, 06. 09. 2018 11:15, PREBratislava 6. septembra (TK KBS) Bratislava sa stane dnes, vo štvrtok 6. a v piatok 7. septembra 2018, dejiskom stretnutia biskupov strednej a východnej Európy. Hostia prídu na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského. Medzi zástupcami budú piati kardináli, viacerí arcibiskupi a biskupi, predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a hostia. Debatovať budú na tému "Pravda a kultúra života".

-----------------------------------------------------------------

INFORMÁCIE PRE MÉDIÁ

Summit predsedov biskupských konferencií sa uskutoční v hoteli Devín (Riečna 4) v Bratislave (8. - 9. septembra 2016). Stretnutie sa bude odohrávať za zatvorenými dverami.

Tlačová kancelária KBS pri tejto príležitosti prináša základné informácie pre médiá:

- TK KBS pozýva médiá k informovaniu o stretnutí biskupov strednej a východnej Európy v Bratislave. Oficiálne otvorenie stretnutia je naplánované na štvrtok 6. septembra o 14:00 h. Začiatok podujatia je spojený s pozdravnými príhovormi, ktoré prednesú bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, arcibiskup Janova a predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) kardinál Angelo Bagnasco a predseda vlády SR Peter Pellegrini.

- TK KBS upozorňuje, že v prípade záujmu o sledovanie úvodu tohto podujatia, je potrebné prísť do hotela Devín najneskôr 30 minút pred začiatkom podujatia (do 13:30 h) kvôli koordinácii. Začiatok podujatia (pozdravné príhovory) bude otvorený pre médiá (fototermín).

- Fotografovanie a nahrávanie videa je možné len počas úvodného programu.

- V prípade záujmu je pre médiá k dispozícii hovorca KBS Martin Kramara (hovorca@kbs.sk; +421 910 842 642).

- Počas pracovného programu biskupov nebude možné nahrávanie. TK KBS upozorňuje zástupcov médií, že na mieste nezabezpečuje stravu ani parkovanie.

-----------------------------------------------------------------

INFORMÁCIE O STRETNUTÍ

Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve sa konali v Bratislave a jedna v Budapešti. Pricestujú naň zástupcovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Chýbať nebudú kardináli Péter Erdő (prímas Maďarsko), Vinko Puljič (arcibiskup, Bosna a Hercegovina), Angelo Bagnasco (arcibiskup Janova, predseda Rady európskych biskupských konferencií - CCEE), Dominik Duka (pražský arcibiskup) a Josip Bozanič (arcibiskup Záhrebu). Očakáva sa účasť generálneho sekretára CCEE Duarte Da Cunha a vicesekretára Martina Michalíčka. Katolícku cirkev na Slovensku bude zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS.

Program pracovného stretnutia, ktoré sa uskutoční v hoteli Devín v Bratislave, sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. S úvodným pozdravom vystúpia bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, arcibiskup Janova a predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) kardinál Angelo Bagnasco a predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Prvou témou, ktorej sa budú účastníci venovať, je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Hovoriť o nej bude prof. Livio Melina. Tému "Eutanázia" priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu bude hovoriť generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck a s prednáškou o Istanbulskom dohovore odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu.

V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok 6. septembra 2018 o 17:30 h (v priamom prensoe TV LUX) a v piatok 7. septembra 2018 o 7:30 h. Účastníci na záver príjmu vyhlásenie.

-----------------------------------------------------------------

PROGRAM STRETNUTIA

14:00 PRVÉ ZASADANIE

Pozdravné príhovory
- J. E. Mons. Stanislav ZVOLENSKÝ
Bratislavský arcibiskup metropolita, Predseda Konferencie biskupov Slovenska
- J. Em. Angelo kard. BAGNASCO
Arcibiskup Janova, Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE)
- J. E. Peter PELLEGRINI, Predseda vlády Slovenskej republiky

Predstavenie programu stretnutia

Téma: Veritatis splendor

Relátor: Mons. Livio MELINA
Profesor morálnej teológie, Pápežský teologický inštitút pre vedy manželstvo a rodine, Pápežská Lateránska univerzita, Rím

Diskusia

15:30 Prestávka
15:45 DRUHÉ ZASADANIE

Téma: Eutanázia

Relátor: Sophia KUBY
Alliance Defending Freedom (ADF)

Diskusia

16:50 Záver zasadania

17:30 Svätá omša v Dóme svätého Martina

Piatok, 7. septembra

07:30 Svätá omša v Dóme svätého Martina


09:00 TRETIE ZASADANIE

Téma: Riziká aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu

Relátor: Gregor PUPPINCK
generálny riaditeľ European Center for Law & Justice, Francúzsko (ECLJ)

Diskusia

10:30 Prestávka

11:00 ŠTVRTÉ ZASADANIE

Téma: Istanbulský dohovor

Relátor: Andreea POPESCU
odborníčka na ľudské práva

Diskusia

ZÁVER

Prijatie deklarácie

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, ml; pz ) 20180906027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 625 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020