[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež obnovil ranné homílie: Milosť rozlíšiť kedy mlčať a kedy hovoriť
P:3, 04. 09. 2018 08:48, ZAH

Vatikán 4. septembra (RV) Svätý Otec František v pondelok 3. septembra prvýkrát po letnej prestávke slávil svätú omšu v Dome sv. Marty spolu s veriacimi z farností Rímskej diecézy. „Nech nám dá Pán milosť rozlíšiť, kedy máme hovoriť a kedy máme mlčať,“ vyprosoval vo svojej homílii. Pápež František v rannej homílii komentoval rozprávanie Evanjelia podľa Lukáša (Lk 4,16-30) o Ježišovom príchode do Nazareta, kde na jeho slová rodáci reagujú prudkým prechodom od záujmu k záchvatu hnevu.

Na Ježišovom príklade Svätý Otec vysvetlil, že pravda sa vyznačuje miernosťou, je tichá. Ježišova skúsenosť z Nazaretskej synagógy nás pozýva zamyslieť sa nad tým, ako sa zachovať v každodennom živote, keď dôjde k nepochopeniu. Pozýva nás vnímať spôsob, akým koná otec lži, žalobca, diabol, aby zničil jednotu. Na zlomyseľné snahy o škandalizáciu a rozdelenie možno podľa Svätého Otca reagovať len mlčaním a modlitbou.

Žiaden prorok nie je vítaný vo svojej vlasti

Po príchode do synagógy Ježiša prijímajú s veľkým záujmom, všetci chcú vidieť na vlastné oči veľké činy, ktoré konal na iných miestach. On však používa čisto „Božie slovo“, podobne ako pri inej príležitosti, v zápase s diablom. Reakcia Ježišových rodákov bola mimoriadne nenávistná, konštatoval pápež:

„Neboli to ľudia, bola to svorka psov, ktorá ho hnala von z mesta. Neargumentovali, kričali. Ježiš mlčal. Vyviedli ho na zráz vrchu, aby ho zhodili dolu. Tento úsek evanjelia končí takto: «Ale on prešiel pomedzi nich a odišiel.» Ju tu Ježišova dôstojnosť: svojím mlčaním porazí tú divokú svorku a odíde. Ešte totiž neprišla jeho hodina. To isté sa udeje vo Veľký piatok, ľudia, ktorí na Kvetnú nedeľu Ježišovi pripravili oslavu a hovorili mu «Požehnaný, Syn Dávidov», zrazu hovoria «Ukrižuj», zmenili sa. Diabol im zasial do srdca lož. A Ježiš mlčal“.

Pravda je nenásilná, mlčanie víťazí skrze kríž

Ako ďalej uviedol Svätý Otec, „toto nás učí, že ak je tu takáto reakcia, slepá k pravde, ostáva len mlčať“.

„Mlčanie, ktoré zvíťazí, ale skrze kríž. Ježišovo mlčanie. Nuž, koľkokrát sa v rodinách začínajú hádky o politike, o športe, o peniazoch a tu i tam tieto rodiny skončia rozbité, v týchto hádkach, kde vidno, že je tam diabol, ktorému ide o deštrukciu... Mlčanie.

Povedať svoje a potom mlčať. Pretože pravda je nenásilná, pravda je tichá, pravda nie je hlučná. Nie je to ľahké, to čo spravil Ježiš. Ale je tu dôstojnosť kresťana, ktorá je zakotvená v Božej sile. Voči ľuďom, čo nemajú dobrú vôľu, ľuďom, čo hľadajú len škandál, ktorí hľadajú len rozdelenie, ktorým ide len o deštrukciu, aj v rodinách: mlčanie. A modlitba.“

Milosť rozlíšiť kedy mlčať a kedy hovoriť

Pápež František svoju homíliu zakončil touto modlitbou: „Nech nám dá Pán milosť rozlíšiť, kedy máme hovoriť a kedy máme mlčať. A to v celom živote, v práci, doma, v spoločnosti... v celom živote. Tak sa budeme viac podobať Ježišovi.“

( TK KBS, RV ab, jb, ml; pz ) 20180904018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]