TK KBS

Dnes je pondelok 22. 04. 2019   Meniny má Slavomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Top témy
Všetky
Pápež v Maroku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blahorečenie Anny Kolesárovej prilákala do Košíc viac ako 35 000 ľudí
P:3, 04. 09. 2018 08:00, DOMBratislava/Košice 3. septembra (TK KBS) Vyše 35 000 ľudí prilákal do metropoly východného Slovenska víkend blahorečenia Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom. Z toho 30 000 prišlo na hlavnú sobotnú slávnosť spojenú s obradom blahorečenia, pričom medzi nimi boli dvaja kardináli, viacero arcibiskupov a približne 30 biskupov zo Slovenska i zahraničia a viac ako 600 kňazov, vyše 650 rehoľníkov a desiatky predstaviteľov verejného a spoločenského života. Pápeža Františka zastúpil legát kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. V službe bolo počas troch dní 630 dobrovoľníkov, viac než sto policajtov, 15 supervízorov, 5 pracovníkov control roomu, 150 usporiadateľov a vyše 50 zdravotníkov a záchranárov. Na podujatie sa akreditovalo vyše 60 novinárov. V spevokole bolo 80 ľudí a približne 20 bolo hudobníkov. Nechýbali médiá z Čiech, a o udalosti informovali aj médiá v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku i v Taliansku. Sobotný hlavný program sa konal na pódiu, ktoré vážilo 35 ton. Bezpečnostný záznam robilo 10 bezpečnostných kamier.

ZÁZNAMY je možné nájsť TU

"Tešíme sa, že podujatie malo požehnanný a vydarený priebeh. Ďakujeme za to Bohu, všetkým, ktorí prišli a povzbudili nás vo viere a tým, ktorí podujatie podporili. Ďakujeme Svätému Otcovi Františkovi za dar novej blahoslavenej. Cez osobu pána kardinála Becciu chceme vyjadriť poďakovanie a poslať pozdrav Kristovmu Námestníkovi priamo do Večného mesta. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pripravovali potrebnú dokumentáciu pre celú kauzu blahorečenia a zvlášť ďakujem môjmu predchodcovi arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi, ktorý zahájil prvú fázu procesu blahorečenia ešte v roku 2005. Ďakujem otcovi Pavlovi Hudákovi, ktorý nielen rozhýbal proces blahorečenia, ale pričinil sa o živú úctu a šírenie odkazu Anny Kolesárovej. Pridávam slová vďaka celému tímu okolo Domčeka. Veľké ďakujem vyslovujem celému prípravnému tímu blahorečenia, pod vedením riaditeľa Arcibiskupského úradu, dp. Jána Urbana. Za technickú prípravu, slová vďaky patria Agentúre AMADEUS na čele s Petrom Ďurišom. Za celú liturgickú a hudobnú prípravu ďakujem svojmu tajomníkovi a ceremonárovi Jozefovi Kmecovi, organistovi Františkovi Beerovi a zbormajstrovi Viliamovi Gurbaľovi. Vďaka parí celému spojenému zboru a orchestru za krásny duchovný a umelecký výkon.Úprimná vďaka patrí stovkám dobrovoľníkom, záchranným a bezpečnostným zložkám. Ďakujem všetkým dobrodincom a sponzorom a médiám za osvetu a veľkú pomoc pri informovaní i formovaní ľudských sŕdc," povedal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku novej blahoslavenej na 20. november. Relikvie Anny Kolesárovej sú od nedele uložené v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Na konci mesiaca ich slávnostne vystavia v hlavnom relikviári aj v rodisku Anny Kolesárovej - v Kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom.

Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi predposledným stupňom v procese k svätorečeniu. Ten, kto už bol blahorečený, je už navždy zapísaný do liturgického kalendára miestnej cirkvi alebo rehoľnej spoločnosti. Celý proces sa zakončuje až svätorečením – vyhlásením za svätého. Aby sa k tomu dospelo, Cirkev stanovuje skúmanie predpokladaného zázraku na príhovor blahoslaveného.( TK KBS, ml; pz ) 20180904016   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 878 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019