[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko zažije ďalšiu slávnosť blahorečenia, chystá sa v Košiciach
P:3, 30. 08. 2018 20:00, DOM

Bratislava/Košice 30. septembra (TK KBS) Niekoľko tisíc ľudí očakávajú cez víkend v metropole východného Slovenska. Do Košíc si prídu uctiť novú blahoslavenú. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Anna Kolesárová, ktorej proces beatifikácie sa začal v roku 2014, je prvá laička, ktorá je na Slovensku blahorečená. Slávnostný úkon blahorečenia vykoná na štadióne TJ Lokomotíva Košice legát pápeža Františka, kardinál Angelo Becciu, nový prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Slovensko zažije slávnosť blahorečenia po roku. V Bratislave bol vlani v septembri blahorečený salezián kňaz Titus Zeman. Predtým boli u nás v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko na tom istom mieste v Petržalke. Podujatie organizujú Košická arcidiecéza a Pastoračné centrum Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.

-----------------------------------------------------------------

ŽIVOTOPIS

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci, kde je aj pochovaná. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár - dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Viac informácií

-----------------------------------------------------------------

PRÍČINY, KTORÉ NAPOMOHLI TOMU, ŽE ANNA KOLESÁROVÁ BUDE VYHLÁSENÁ ZA BLAHOSLAVENÚ:

- Zápis vo farskej matrike v Pavlovciach nad Uhom, ktorý urobil tamojší farár Anton Lukáč, ktorý hneď po pohrebe do poznámok v Matrike zomrelých zapísal: Hostia sanctae castitatis (obeť svätej čistoty).

- Zápis v Matrike narodených farského úradu v Pavlovciach nad Uhom, kde v poznámke je uvedené: Zavraždená vojakom z Ruska kvôli čistote.

- Záznam vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom z roku 1944, ktorý urobil miestny farár Anton Lukáč, generálny vikár pre Užhorodský dekanát. Túto skutočnosť dosvedčilo svojím podpisom päť očitých svedkov.

- Podľa zápisu duchovného otca, ktorý popísal celú udalosť, Annu pri tomto hrdinskom čine posilňoval eucharistický Kristus – krátko predtým totiž pristúpila k sviatosti zmierenia a k svätému prijímaniu.

- Záznam v Knihe zomrelých v archíve Arcibiskupského úradu v Košiciach, kde v poznámke je uvedené: Hostia sanctae castitatis (obeť svätej čistoty).

- Zápis v úmrtnom liste – v časti Choroba alebo iný dôvod smrti obsahuje poznámku: v čase vojny zavraždená ruským vojakom.

- Svedectvo ľudí, ktorí počuli slová Anky Kolesárovej pred smrťou: „Apočko, zbohom! Ježiš, Mária, Jozef!“ Pred smrťou pristúpila k svätej spovedi a svätému prijímaniu.

- Účastníci pútí k jej hrobu sa zúčastňujú na svätých omšiach a ďalšom programe. Veľa z nich pristupuje k svätej spovedi alebo ku generálnej svätej spovedi. Sme svedkami mnohých obrátení a vnútorných uzdravení.

- Vytvára sa obrovská komunita mladých ľudí. Títo ľudia sa pripravujú na svoje manželstvo alebo iné povolania sľubom čistoty

- Beatifikácia Anny Kolesárovej bude zadosťučinením pre všetky ženy a dievčatá, ktoré počas druhej svetovej vojny trpeli akýmkoľvek ponižovaním.

- Tým, že sa dozvieme o skutočnej láske, chceme vyjadriť svoj protest proti zneužitiu či akémukoľvek druhu násilia voči ženám.

-----------------------------------------------------------------

PRIEBEH PROCESU BLAHOREČENIA ANNY KOLESÁROVEJ

Svätý Otec František 6. marca 2018 schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil sovietsky vojak. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť.

Prinášame chronológiu procesu blahorečenia:

- 26. februára 2004 - Kauze bolo udelené nihil obstat od Konferencie biskupov Slovenska

- 3. júla 2004 - Kauze bolo udelené nihil obstat od Kongregácie pre Kauzy Svätých, podpísané kardinálom Martinsom, prefektom. Po prezentácii Supplex Libellus Postulátorom kauzy Ambrosim diecéznemu biskupovi sa oficiálne začal vo februári 2009 priebeh procesu. Proces sledoval Inštrukcie Kongregácie Sanctorum Mater, vydané v roku 2007. 
Bol zostavený 15-členný diecézny tribunál kauzy.  Do úlohy postulátora bol vymenovaný Mons. JCDr.  Bartolomej Gábor, PhD., neskôr Dr. Andrea Ambrosi v Ríme. Post vicepostulátora zastával JCDr. JUDr. Juraj Jurica. Okrem toho boli zriadené ešte dve komisie - teologická a historická - ktoré mali život Anky Kolesárovej posúdiť z týchto dvoch uhlov pohľadu. Proces prebiehal v duchu inštrukcií Kongregácie pre kauzy svätých. Jeho súčasťou bolo zozbieranie svedectiev a rôznych dôkazov.  Nasledovala dôkazová fáza vypočutím svedkov de visu a de auditu. 

- 14. februára 2012 - Diecézna fáza procesu blahorečenia bola ukončená ďakovnou svätou omšou 14. februára 2012 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, spolu s vtedajším pomocným biskupom Mons. Stanislavom Stolárikom a emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom, za prítomnosti veľkého počtu kňazov a mladých, ktorí zaplnili celú katedrálu. 
Po svätej omši otec Juraj Jurica, vicepostulátor procesu blahorečenia, oboznámil prítomných s procesom blahorečenia Anny Kolesárovej a o odovzdaní 12 kg materiálov tejto kauzy do Ríma. V rámci procesu blahorečenia bolo vypočutých 38 svedkov a spracovaných 650 strán dokumentov.

Vo Vatikánskej fáze procesu nasledovalo po Dekréte o otvorení a Dekréte o právnej platnosti viazanie do tzv. Verejnej kópie a vypracovanie dvoch Sumárov. 

V samostatnej fáze – Informatio sa dokazovalo mučeníctvo Anny Kolesárovej a následne boli dokumenty zviazané do jedného zväzku tzv. POSITIO. Tento zväzok následne študovali historická a teologická komisia a napokon kardináli. Po ich súhlasných vótach bol 7. marca r. 2018 vydaný dekrét, v ktorom pápež František súhlasil s tým, aby bol Anne Kolesárovej udelený titul blahoslavená. 

- 7. marca 2018 - Cirkev oficiálne uznala mučeníctvo Božej služobníčky Anny Kolesárovej, čím sa otvorila priama cesta k jej blahorečeniu. Ako 7. marca 2018 informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice, súhlas na vydanie dekrétu Kongregácie pre kauzy svätých potvrdzujúceho mučeníctvo dal Svätý Otec František pri osobnej audiencii prefekta kongregácie kardinála Angela Amata SDB v utorok 6. marca.

- 25. apríla 2018 - Košická arcidiecéza informovala, že slávnosť blahorečenia sa uskutoční 1. septembra 2018 v Košiciach. Exhumácia ostatkov sa konala koncom apríla 2018.

-----------------------------------------------------------------

OFICIÁLNE PRÍPRAVY A PROGRAM SLÁVNOSTI

Oficiálne prípravy slávnosti blahorečenia sa začali krátko po tom, ako pápež František schválil dekrét o mučeníctve Anny Kolesárovej (v marci 2018). Hlavná slávnosť sa uskutoční v sobotu 1. septembra 2018 o 10:00 h na Štadióne TJ Lokomotíva, kde organizátori očakávajú až 25 000 veriacich. Jej súčasťou bude pontifikálna svätá omša, ktorej súčasťou bude osobitný obrad blahorečenia. Je to akt, ktorým pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult. Hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Becciu, prítomný bude tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. Z Bratislavy vyštartuje mimoriadny vlak, zo záchytných parkovísk povedie bezplatná kyvadlová doprava. Všetci majú na štadión vstup zdarma, registrácia nie je nutná. Na slávnosť sa zaregistrovali veriaci z viac ako 300 farnosti z celého Slovenska. Príde vyše 450 kňazov a prítomných bude vyše 530 rehoľníkov. Do služby je zapojených približne 630 dobrovoľníkov, ktorí budú zabezpečovať parkoviská, koridory, prístupy, informačný stánok a ďalšie služby pre úspešný priebeh podujatia. Do akcie sa zapojí vyše stovka policajtov. Na štadióne rozdajú dobrovoľníci cca 10 000 bielych ruží – symbolu čistoty.

Program je možné nájsť TU

Víkend blahorečenia sa začne deň pred hlavnou slávnosťou - piatkovou modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Alžbety. Jej súčasťou bude modlitba posvätného ruženca, svätá omša a duchovno-poetické pásmo. Po sobotňajšej hlavnej udalosti sa uskutoční koncert radosti na štadióne. Nedeľná ďakovná svätá omša spojená s uložením relikviára s relikviami budúcej blahoslaenej sa uskutoční v Katedrále sv. Alžbety, sláviť ju bude košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. V závere svätej omše bude vyhlásený prípravný rok na 400. výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov. Vo Vysokej nad Uhom bude ďakovná slávnosť v nedeľu 30. septembra. Tiež bude spojená s uložením relikviára Anny Kolesárovej. Uskutoční sa v tamojšom kostole Sedembolestnej Panny Márie. Všetky časti programu je možné naživo sledovať v katolíckych médiách, sobotnú hlavnú slávnosť odvysiela naživo aj RTVS.

-----------------------------------------------------------------

VATIKÁNSKY DENNÍK O ANNE

V súvislosti s blížiacim sa blahorečením Anny Kolesárovej vatikánsky denník L´Osservatore Romano publikoval v stredu 29. augusta článok z pera postulátora kauzy Mareka Ondreja. Autor, ktorý je kňazom Košickej arcidiecézy, v článku s titulom „Mučeníčka v šestnástich rokoch“ (Martire a sedici anni) približuje životopis budúcej blahoslavenej. V súvislosti so slávnosťou v sobotu 1. septembra v Košiciach poznamenáva, že to bude vôbec prvé blahorečenie pre kardinála Angela Becciu ako nového prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, ktorý svoj úrad prevezme od septembra. Kardinál Becciu bude na slávnosti v Košiciach zastupovať Svätého Otca. Pripomeňme, že pred ním bol prefektom spomínanej kongregácie kardinál Angelo Amato SDB, ktorý predsedal aj pri blahorečení Titusa Zemana minulý rok v Bratislave.

-----------------------------------------------------------------

DOPRAVNÉ OBMEDZENIA

Dopravné obmedzenia si vyžiada slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej, ktoré je naplánované na sobotu 1. septembra v Košiciach. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) zriadi mimoriadnu kyvadlovú dopravu. Ako povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Jana Mésarová, obmedzenia pre vodičov sa budú týkať najmä úseku od križovatky Komenského - Wattsonova - Hlinkova až po Čermeľskú cestu a tiež okolia štadióna Lokomotívy, kde bude prebiehať slávnostný obrad. „Celé okolie štadióna bude od 05.15 h až do ukončenia okolo 17.00 h uzatvorené, cestnú premávku budú riadiť príslušníci PZ,“ uviedla Mésarová.

Podľa hovorkyne DPMK Michaely Karaffovej, bude doprava posilnená na električkovej linke číslo 9. „Všetky spoje v čase od 6.00 h do 16.00 h budú premávať na predĺženej trase Havlíčkova – Trieda SNP - DPMK – OC Optima a späť. Na električkovej linke číslo 2 bude doprava posilnená v čase od 6.00 h do 16.00 h,“ uviedla. V rovnakom čase bude zriadená aj mimoriadna autobusová linka A. „Premávať bude na okružnej trase: zastávka Trolejbusová (pred hypermarketom Tesco, pri parkovisku) - zastávka Tesco, Džungľa (bežná zastávka) - zastávka Mier - Havlíčkova (stanovište spojov prímestskej dopravy na začiatku Kostolianskej ulice, ako autobusy SAD, smer Kostoľany) a späť,“ informovala Karaffová.

Ako uviedla Košická arcidiecéza, pripravené sú aj záchytné parkoviská, odkiaľ pôjde kyvadlová doprava. Na slávnosti blahorečenia Anny Kolesárovej sa očakáva účasť asi 25.000 ľudí.

-----------------------------------------------------------------

ZAPEČATILI RELIKVIÁR

V Košiciach už zapečatili aj relikviár s ostatkami Božej služobnice Anny Kolesárovej. Tento akt konal v utorok 28. augusta. Po modlitbe vložil do schránky, ktorá bola vložená do relikviára niekoľko ulomkov z ostatkov Božej služobnice, Marek Ondrej - prokurátor a advokát Apoštolského Tribunálu Rímskej Roty. Relikviár zapečatil košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Prítomní boli pomocný košický biskup Marek Forgáč, riaditeľ biskupského úradu Ján Urban a sekretár arcibiskupa Jozef Kmec. Pozostatky tela Anny Kolesárovej budú uložené do dvoch relikviárov – jeden bude v Katedrále sv. Alžbetty v Košiciach a druhý v kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom.

Relikvie novej blahoslavenej budú hneď po skončení svätej omše blahorečenia v sobotu 1. septembra vystavené pre veriacich na verejnú úctu na mieste vedľa štadióna. V nedeľu 2. septembra ich počas ďakovnej svätej omše uložia k bočnému oltára sv. Jozefa v Katedrále sv. Alžbety. Na hlavnej slávnosti blahorečenia, ktorá sa uskutoční v sobotu 1. septembra 2018, to bude relikviár, ktorý bude vyrobený zo striebra. Jeho príprava trvala niekoľko mesiacov. Autorom je šperkár Marek Husovský. Relikviár je v tvare srdca - ako symbol obety a lásky, po ktorej túži každé ľudské srdce. Má priemer asi pol metra. Srdce má v strede perlu, cez ktorú sa dá pozrieť dovnútra a vidieť ostatky Anky Kolesárovej.

Annino utrpenie znázorňuje horná časť srdca v podobe konárikov podobajúcich sa Kristovej třnovej korune. Dolná plná časť srdca vyjadruje zaobalenie Božou láskou. Okolo perly je venček ako symbol čistoty. V hornej časti venčeka sú tri margarétky, ktoré znázorňujú mladosť a chuť žiť. V ich strede sú vsadené ďalšie Ankine relikvie - a to tri zrnká z jej ruženca, ktoré sa našli v hrobe. Našli sa spojené. Je to symbolika modlitby troch Zdravasov, ktoré sa modlievajú na pútiach vo Vysokej nad Uhom - za múdrosť v povolaní, za čistotu a za živú vieru. Margarétky majú spolu 53 lupienkov - ako je zdravasov v ruženci. Relikviár je vsadený do kameňa - vápenca, ktorý bol nájdený v prírode ako súčasť vydutého morského dna. Tento kameň znázorňuje ulitu pre túto vzácnu perlu.

Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote Anny Kolesárovej i o procese jej blahorečenia sa dozviete na webovej stránke annakolesarova.sk.

Zdroje: TASR / annakolesarova.sk (aktualizované)

( TK KBS, RV zk, ml; ml ) 20180830037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]