[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri návrate z Dublinu pápež František odpovedal novinárom
P:3, 27. 08. 2018 18:24, ZAH

Dublin 27. augusta (RV) Pri spiatočnom lete z Dublinu do Ríma pápež František odpovedal na otázky novinárov. Viaceré z nich sa týkali témy zneužívania, ktorá v Írsku kulminovala pred desiatimi rokmi. Pálčivú otázku prípadu niekdajšieho washingtonského arcibiskupa McCarricka Svätý Otec ponechal na úsudok samotných novinárov.

Na palube Airbusu A321 spoločnosti Aer Lingus Svätý Otec František 40 minút odpovedal na otázky, ktoré si pre neho pripravili zástupcovia 71 novinárov, ktorí ho sprevádzali počas celej apoštolskej cesty. Konferenciu moderoval Greg Burke, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice.

Dôvody ku kajúcim gestám za zneužívanie

Pápež vysvetlil viaceré dôvody, ktoré ho viedli k vyjadreniu osobitného ospravedlnenia vo forme série prosieb o odpustenie za konkrétne druhy zneužívania moci, svedomia, sexuálneho i pracovného zneužívania zo strany služobníkov Cirkvi, ktoré sa diali v Írsku najmä v predchádzajúcom storočí.

K tejto téme sa vyjadril pri záverečnej svätej omši s 300 tisícovou účasťou, ale aj počas návštevy mariánskeho pútnického miesta Knock či pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi krajiny. Ako vysvetlil, k týmto verejným gestám ho viedli osobné stretnutia s írskou ministerkou pre deti a mládež a stretnutia s ôsmimi obeťami zneužívania z minulosti, ktoré prijal v Dubline.

Postoj k listu niekdajšieho nuncia v USA

Americkú novinárku Annu Matranga z CBS zaujímala pápežova reakcia na kauzu bývalého kardinála a emeritného arcibiskupa Washingtonu Theodore McCarricka, v súvislosti s listom z pera bývalého nuncia v USA Mons. Carla Maria Viganò. Jeho plné znenie priniesli 26. augusta americké médiá. Bývalý nuncius poukazuje na oneskorený zásah z Vatikánu v tomto prípade, ktorý začal riešiť už pápež Benedikt XVI. a naznačuje údajnú zodpovednosť súčasného pápeža za ďalšie zotrvanie kardinála McCarricka na svojom poste, ba dokonca vyzýva k odstúpeniu všetkých, čo nesú za zakrývanie prípadu zodpovednosť, vrátane samotného Svätého Otca.

Pápež František sa vo svojej odpovedi novinárom nevyjadril k otázke o tom, či jednotlivé tvrdenia listu sú pravdivé. Odpovedal im týmito slovami:

„Prečítal som si v toto ráno ten komunikát. Čítal som ho a musím vám úprimne povedať, Vám i všetkým z vás, ktorých to zaujíma: čítajte vy sami, pozorne, ten komunikát a urobte si svoj vlastný úsudok. Ja nepoviem o tom ani slovo. Verím, že komunikát hovorí sám za seba, a vy máte dostatočné novinárske schopnosti na to, aby ste si urobili uzávery. Je to akt dôvery: keď uplynie určitý čas a vy si urobíte uzávery, azda budem hovoriť. Ale chcel by som, aby vaša profesionálna vyzretosť spravila svoju prácu: prospeje vám to, skutočne. Je to dobre takto.“

Správny prístup v otázkach abortu a migrácie

Svätý Otec sa veľmi jasne vyjadril k otázke potratov, ktoré podľa jeho slov neslobodno zužovať na otázku náboženskú, pretože sú problémom antropologickým a etickým, čiže všeobecne ľudským.

V súvislosti s nedávnym prijatím stovky migrantov z lode „Diciotti“ talianskymi charitatívnymi združeniami v oblasti Ríma pápež zdôraznil, že možnosť integrovateľnosti je prvoradým kritériom pre prijatie migrantov: „Pre národ, ktorý by mohol prijať, ale bez možnosti integrovať, je lepšie neprijímať. Je to otázka rozvážnosti.“ Svätý Otec upozornil tiež na to, že prevádzači neraz podvodne lákajú osoby k migrácii, aby ich v cieľovej krajine nakoniec zotročili na prostitúciu.

Zodpovednosť novinárov pri obvineniach, prezumpcia neviny

V súvislosti so svojím nedávnym listom adresovaným celému Božiemu ľudu s výzvou k rozhodnému boju proti zneužívaniu v Cirkvi Svätý Otec vysvetlil, v čom konkrétne spočíva zodpovedný postoj zo strany veriacich. Veľký dôraz položil pápež na zodpovednosť novinárov v informovaní o prípadoch, ktoré sú ešte len v štádiu predbežného vyšetrovania. Popísal pritom ťažké krivdy, ktoré sa udiali desiatke kňazov v španielskej Granade, ktorých falošne obvinil jeden zo zamestnancov.

Novinárka Cécile Chambraud z francúzskeho denníka Le Monde sa opýtala:

„V príhovore k verejným predstaviteľom Írska ste sa odvolávali na váš nedávny List Božiemu ľudu. V liste pozývate všetkých katolíkov, aby sa zapojili do boja proti zneužívaniu v Cirkvi. Môžete nám podrobne vysvetliť, čo konkrétne môžu katolíci robiť každý na svojom mieste v boji proti zneužívaniu? K tejto téme vo Francúzsku istý kňaz inicioval petíciu, ktorá vyzývala k odstúpeniu kardinála Barbarina obvineného zo zneužívania. Je táto iniciatíva vhodná alebo nie?“

Prinášame celú odpoveď pápeža Františka:

„Ak sú podozrenia alebo dôkazy, alebo čiastočné dôkazy, nevidím nič zlé v tom, ak sa vedie vyšetrovanie, ak sa koná na základe základného právnického predpokladu: nemo malis nisi probetur, nikto nie je zlý, pokiaľ sa to nedokáže. A častokrát existuje pokušenie nielen viesť vyšetrovanie, ale aj publikovať, že sa vedie vyšetrovanie, a že je to preto, lebo je vinný. A tak niektoré médiá – nie vaše, neviem – začínajú vytvárať atmosféru vinníka. A dovolím si povedať jednu skutočnosť, ktorá sa udiala nedávno, ktorá môže v tomto pomôcť, pretože pre mňa je dôležité ako sa postupuje a ako médiá môžu byť nápomocné.

Pred približne troma rokmi vypukol v Granade problém takzvaných pedofilných kňazov. Skupina siedmich-ôsmich-desiatich kňazov, ktorí boli obvinení zo zneužívania mladistvých a tiež z organizovania hostín, orgií a týchto vecí. Obvinenia som dostal ja, priamo v liste napísanom 23-ročným mladíkom, podľa neho bol zneužívaný, uvádzal mená a podrobnosti. Mladík, ktorý pracoval v rehoľnom kolégiu veľmi známom v Granade.

Dokonale napísaný list... a pýtal sa ma, ako to má ohlásiť. Ja som mu povedal: „Choď za arcibiskupom, arcibiskup vie čo máš urobiť.“ Arcibiskup urobil všetko, čo mal urobiť, a záležitosť sa dostala na civilný súd. Konali sa dva procesy. Miestne médiá začali hovoriť, hovoriť... O tri dni neskôr bolo o farnosti všetko popísané - pedofilní kňazi a tieto veci -, a tak sa vytvorilo povedomie, ako keby títo kňazi boli kriminálnici.

Siedmi boli vyšetrovaní a nič sa nenašlo. V prípade troch vyšetrovanie pokračovalo, dvaja boli väznení počas piatich dní a páter Roman, ktorý bol farárom, bol sedem dní vo väzbe. Počas skoro ďalších troch rokov boli vystavení nenávisti, „fackám“ od celého národa, boli ako kriminálnici, nemohli vychádzať von a trpeli ponižovaniami zo strany poroty pri dokazovaní mladíkových obvinení, ktoré ja tu nemôžem opakovať.

Po troch rokoch porota uznala kňazov za nevinných: všetci nevinní, ale hlavne títo traja - ostatní už boli mimo prípad - a vinný je udavač. Pretože videli, že tento mladík si vymýšľal; ale bola to osoba veľmi inteligentná a tiež pracoval v katolíckom kolégiu a mal prestíž, a tak sa zdalo, že hovorí pravdu. Bol odsúdený na zaplatenie nákladov a všetko čo s tým súvisí. A oni, nevinní.

Títo muži boli odsúdení miestnymi médiami skôr ako súdom. A preto, vaša práca je veľmi delikátna. Vy máte sprevádzať, máte hovoriť veci, ale vždy s týmto predpokladom prezumpcie neviny, a nie s prezumpciou viny. A je tiež rozdiel medzi informátorom, ktorý hovorí o prípade, ale nejde mu o odsúdenie už vopred, a vyšetrovateľom, ktorý robí Sherlocka Holmesa, a pristupuje s prezumpciou viny.

Keď čítame postup Hercula Poirota, pre neho všetci boli vinní. Toto je remeslo vyšetrovateľa. Ide tu o dve odlišné pozície. Ale tí, čo informujú, musia stále vychádzať z prezumpcie neviny, povediac vlastné dojmy, pochybnosti, ale bez vynášania súdu. Tento prípad, čo sa stal v Granade je pre mňa príkladom, ktorý je pre nás všetkých poučným pre prácu každého z nás.“

Ako bojovať proti zneužívaniu: Nezatvárať oči, hovoriť

Vatikánsky hovorca Greg Burke ako moderátor pripomenul ďalšiu časť otázky francúzskej novinárky: Čo konkrétne môže urobiť Boží ľud v tejto veci? Svätý Otec pokračoval vo svojej odpovedi:

„Keď si niečo všimnú, rýchlo hovoriť. Poviem teraz jednu škaredú vec, mnoho krát rodičia maskujú zneužívanie kňazom. Mnoho krát. Vidno to pri rozsudkoch: [Hovoria:] „Ale, nie...“ Neveria, prípadne sami seba presviedčajú, že to nie je pravda a chlapec či dievča ostane ponechané takto.

Ja v princípe prijímam každý týždeň jedného alebo dvoch, ale nie je to matematické pravidlo. A prijal som jednu osobu, pani, ktorá 40 rokov trpela tou ranou mlčania, pretože rodičia jej neuverili, a bola zneužitá ako osemročná. Hovoriť, to je dôležité. Je pravdou, že pre matku toto vidieť, lepšie keby toho nebolo, dúfa, že dieťa si možno vymýšľa. Treba hovoriť.

Hovoriť so správnymi osobami, hovoriť s tými, ktorí môžu začať proces, alebo aspoň predbežné vyšetrovanie. Hovoriť so sudcom, alebo s biskupom, alebo ak je dobý farár, tak s farárom. Toto je prvá vec, ktorú môže urobiť Boží ľud. Toto sa nezakrýva, nezakrýva. Jeden psychiater mi pred časom hovoril, ale tým nechcem uraziť ženy, že kvôli materskému citu, ženy viac inklinujú k ututlaniu veci o dieťati ako muži. Ale neviem, či je to pravda alebo nie, hovoria to tak. Ale toto je [zásada]: hovoriť.“

( TK KBS, RV jb, ab; pz ) 20180827048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus