[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rodina a láska – druhý deň kongresu Svetového stretnutia rodín
P:3, 24. 08. 2018 08:11, ZAHDublin 24. augusta (RV) V Dubline pokračuje druhým dňom kongresová časť programu Svetového stretnutia rodín, na ktorom sa od soboty zúčastní aj pápež František. Včera bola hlavnou témou stretnutí a debát „rodina a viera“, dnes je v centre dňa téma „rodina a láska“. Diskusie sú inšpirované apoštolskou exhortáciou Amoris laetitia.

V hlavnom meste „Zelenej krajiny“ sa zišli rodiny zo 116 krajín sveta, zastúpené sú všetky generácie – od detí až po starých rodičov, prítomné sú aj rodiny so zdravotne postihnutými členmi. Celé mesto sa už intenzívne pripravuje na sobotňajší príchod pápeža Františka.

Byť misionármi života

V rámci programu stretnutia rodín dnes vystúpil predseda konferencie biskupov Írska kardinál Eamon Martin na tému dar nového života. Ako povedal, odvolávajúc sa na apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia, dnešní mladí sú obklopení kultúrou skartovania a kultúrou, ktorá je proti zrodu nového života. Zároveň však spomenul príklad mnohých laikov, ktorí sa stali hlasom nenarodených detí. „Všetci sme povolaní stať sa misionármi za život“, povedal prímas Írska – a to ako v rodinách, tak aj vo farnostiach a na pracovisku.

Pochopiť realitu rodín

Arcibiskup New Yorku kardinál W. Tobin dnes hovoril o význame lásky v každodennej skúsenosti. „Pokora realizmu“ nám pomáha vyhnúť sa prezentovaniu „príliš abstraktného teologického ideálu manželstva“, ktorý je vzdialený konkrétnym situáciám rodín. Treba preto načúvať realite, aby sme pochopili potreby aktuálneho momentu, povedal.

Manželstvo a sexualita

V rámci programu dnes vystúpil aj arcibiskup Chicaga kardinál Blase Cupich, ktorý hovoril na tému krásy sexuality v manželstve v duchu exhortácie spomínanej apoštolskej exhortácie. Zdôraznil, že „komunikácia je tou najdôležitejšou ingredienciou v dobrom manželstve, ako aj pri uzdravovaní zraneného manželského vzťahu“.

Program poskytujúci podporu manželstvám v kríze

Dnes bol na Svetovom stretnutí rodín predstavený program Retrouvaille, čo vo francúzštine znamená „nájsť sa“. Program ponúka manželským párom v kríze „praktické nástroje pre zlepšenie komunikácie, pre budovanie pevnejšieho manželstva a znovuobjavenie lásky“.

Láska medzi manželmi

Podpredseda Pápežského inštitútu Jána Pavla II. kňaz José Granados dnes hovoril na tému manželskej lásky. Ako povedal, Cirkev má podporovať radikálne nasadenie sa v láske. „Zosobášiť sa v Cirkvi znamená vziať si za základ vlastného úsilia radikálnu lásku Ježiša k jeho Cirkvi“, povedal duchovný otec Granados a dodal, že „prostredníctvom Kristovho odpustenia nám Cirkev zároveň ponúka miesto uzdravenia zranenej lásky“.

Rodina a práca

Prefekt Kongregácie pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter Turkson včera hovoril na tému rodina a práca, konkrétne: „Povolanie lídra podniku – perspektíva rodinného podniku“.

-zk-

( TK KBS, RV zk; pz ) 20180824013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]