[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Noc hradov s zrúcanín na Katarínke navštívilo viac ako 400 návštevníkov
P:3, 20. 08. 2018 10:39, DOM

Dechtice 20. augusta (TK KBS) V noci zo soboty na nedeľu 18. augusta sa v areáli ruín kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej konalo tradičné letné podujatie Noc hradov a zrúcanín, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 400 návštevníkov. Tento rok sa celá akcia niesla v znamení pokračujúcich osláv 400 rokov od založenia františkánskeho kláštora grófom Kryštofom Erdödym a jeho manželkou Barborou Thurzovou.

Program začal slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval františkán Felix Mária za účasti dechtického kňaza Miroslava Kováča. Po svätej omši v rámci kultúrneho programu vystúpila s pásmom Deus Meus et Omnia Františkánska schóla Bratislava. Predviedla krásu barokovej sakrálnej hudby pochádzajúcej zo Slovenska od františkánskych skladateľov Gaudentia Dettelbacha a Pantaleona Roškovského, ktorí na Katarínke pôsobil v noviciáte. Po ukončení koncertu si návštevníci mohli vychutnať nočné sprevádzanie ruinami za svetla petrolejových lámp. Mladí dobrovoľníci im v rámci výkladu predstavili nielen históriu kláštora, ale aj práce dobrovoľníkov a ich spôsob života na táboroch dnes.

Zbor, Katarinka, Mnich, Spev

Jedným z nevšedných zážitkov a vrcholov večera bola benefičná výstava výtvarných diel priamo v kostole. Svoje diela od popoludnia do neskorých nočných hodín vystavovali katolícky kňaz a maliar Martin Šafárik a fotograf Marek Mičuda. Prínosom bola i účasť autorov a ich interpretácia diel. Výstava oslovila mnoho návštevníkov a podarilo sa predať viaceré obrazy. Výťažok poputuje na pokračovanie dobrovoľníckeho projektu záchrany Katarínky.

Aktuálnu sezónu dobrovoľníci pracujú okrem iných konzervačných prác aj na príprave sprístupnenia zničenej krypty rodu Erdödyovcov v lodi kostola, ktorú v uplynulých sezónach objavili a archeologicky preskúmali.

Noc hradov a zrúcanín je už tradičné celoslovenské podujatie združení, zachraňujúcich ruiny hradov a kostolov, ktoré sa každoročne koná v druhej polovici augusta. Aj tento rok sa doň zapojili členovia Zachráňme hrady, napríklad na hradoch Lietava, Čeklís, Jasenov, Zborov, Revište či na Považskom hrade.

Združenie Zachráňme hrady zastupuje 28 dobrovoľníckych združení, ktoré zachraňujú pamiatkové objekty - predovšetkým ruiny po celom Slovensku. Tento rok oslavuje 15 rokov existencie. Okrem vytvárania spoločnej platformy sa snaží o zdieľanie skúseností, podporu tradičných technológií obnovy pamiatok, o pozitívnu zmenu vo vnímaní pamiatok a kultúrneho dedičstva na Slovensku a zlepšovanie ich finančnej i legislatívnej podpory, či organizovanie spoločných podujatí.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstúpil projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje Občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov. V nasledujúcej sezóne budú pokračovať archeologické práce, či konzervácia ruín v objekte kláštora. Zároveň budú prebiehať oslavy 400. výročia založenia kláštora. Zakladacia zmluva bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnici, dňa 21. decembra roku 1618.

TK KBS informovala Michaela Stareková

( TK KBS, st; pz ) 20180820026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]