[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 17. 05. 2022   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Írske mariánske pútnické miesto Knock už očakáva pápeža Františka
P:3, 14. 08. 2018 19:02, ZAH

Írsko 14. augusta (RV) V Írsku sa dnes začína tradičná novéna k Panne Márii z Knocku. Jej tohtoročná téma súvisí s blížiacim sa Svetovým stretnutím rodín v Dubline – znie: „Viera a rodina“. Pápež František navštívi túto mariánsku svätyňu už budúci týždeň, 26. augusta. Knock je najväčším mariánskym pútnickým miestom v Írsku. Toto malé mestečko leží v severozápadnej časti krajiny v oblasti Mayo a je späté aj s patrónom Írska, svätým Patrikom.

Mariánske zjavenie v roku 1879

Podľa tradície sa Panna Mária zjavila 21. augusta 1879 pätnástim osobám z dediny, vo veku od 6 až do 75 rokov, a to počas dažďa.  Približne dvojhodinové zjavenie sa odohralo pri farskom kostole a Pannu Máriu pri ňom sprevádzali ďalšie dve postavy – svätý Jozef a svätý Ján Evanjelista.  V hustom daždi sa dedinčania po celý čas zjavenia modlili, až pokým sa tri mlčiace postavy nestratili, avšak podľa tradovaného podania nikto z prítomných nezmokol.

Vieru Írov posilňuje mariánska zbožnosť

O niekoľko týždňov po tejto udalosti cirkevné autority menovali komisiu, ktorá vyhlásila zozbierané svedectvá za „hodnoverné“. Takto sa začala história Knocku, ktorý sa chystá navštíviť aj pápež František. Zavítal sem už aj svätý Ján Pavol II., v roku 1979 ho tu prijalo takmer pol milióna ľudí.

Už krátko po zjaveniach sa Knock stal cieľom pútí z celého Írska. Každý rok sem putuje približne 1,5 milióna veriacich. S týmto pútnickým miestom sú späté aj súčasné dejiny Írska: v auguste 1940 sa tu 50 tisíc Írov zúčastnilo na Púti za pokoj vo svete a v Írsku. V roku 1954, pri príležitosti Mariánskeho roka vyhláseného pápežom Piom XII., sa viac než milión pútnikov vybralo do Knocku, kde bola z vôle pápeža Pacelliho korunovaná socha Panny Márie.  

Pri storočnici zjavení bol postavený nový chrám

Sto rokov po zjaveniach bol pri pôvodnom farskom kostolíku postavený nový chrám. Jeho základný kameň posvätil v roku 1973 budúci svätý, pápež Pavol VI. a inaugurovaný bol o šesť rokov neskôr, 18. júla 1979. Budovu chrámu po obvode podporuje  symbolicky 32 stĺpov, ktoré reprezentujú 32 pôvodných írskych oblastí. Chrám má okrem centrálneho priestoru päť kaplniek zasvätených Panne Márii z Knocku, sv. Jozefovi, sv. Jánovi Evanjelistovi, Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu a sv. Kolumbánovi.

Za rozvoj pútnické miesto vďačí najmä svojmu farárovi z obdobia 1967-1986 Mons. Jamesovi Horanovi, ktorý sa tu okrem nového chrámu pričinil aj o vybudovanie medzinárodného letiska.

Panna Mária z Knocku v srdciach írskych emigrantov

Írski veriaci, ktorí v minulosti emigrovali do rôznych končín zeme, si so sebou niesli aj zbožnosť k Panne Márii z Knocku, Kráľovnej Írska. Sv. Ján Pavol II. počas svojej návštevy tohto pútnického miesta v roku 1979 pripomenul základ tejto nábožnosti:

„Zakaždým, keď pútnik príde na toto miesto, ktoré kedysi bolo len tmavou močaristou dedinkou v provincii Mayo, zakaždým, keď sa muž, žena či dieťa ocitne v starom chráme zjavení či v novej svätyni Panny Márie, Kráľovnej Írska, je to pre obnovu viery v spásu, ktorá prichádza prostredníctvom Ježiša, ktorý nás všetkých premenil na Božie deti a dedičov nebeského kráľovstva“.

Cirkev v 4,7 miliónovom Írsku v posledných desaťročiach prechádza mimoriadne ťažkým obdobím pod vplyvom sekularizácie. Počet nových duchovných povolaní v krajine kedysi bohatej na misionárov je dnes veľmi nízky. Z pohľadu štatistiky sa ku katolíckej viere stále hlási 78% obyvateľstva, tento údaj z roku 2016 však dokumentuje 6% pokles oproti sčítaniu ľudu v roku 2011.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20180814020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním