TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 10. 2019   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave bude za účasti piatich kardinálov stretnutie biskupov Európy
P:3, 09. 08. 2018 12:45, PREBratislava 9. augusta (TK KBS) Biskupi strednej a východnej Európy sa stretnú v dňoch 6. a 7. septembra 2018 v Bratislave. Do hlavného mesta prídu na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského. Medzi zástupcami budú piati kardináli, viacerí arcibiskupi a biskupi, predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a hostia. Debatovať budú na tému "Pravda a kultúra života".

"Spoločnosť nesmie svojich členov odsúvať na druhú koľaj preto, že nemôžu podávať výkon. Chceme apelovať na naše krajiny, aby zabezpečili dôstojnú starostlivosť o chorých, starých a ľudí na okraji spoločnosti. Urobme všetko, aby žili svoj život dôstojne aj so svojimi obmedzeniami, a boli prijímaní spoločnosťou ako jej rovnocenní členovia. Rovnako chceme apelovať na vlády našich krajín, aby veľkú pozornosť venovali reforme vzdelávania a mladým ľuďom, ktorí často pre zlé sociálne podmienky opúšťajú svoju vlasť, odchádzajú za prácou do zahraničia a najmä kvôli sociálnym neistotám odďaľujú uzavretie manželstva a založenie rodiny," hovorí o cieľoch podujatia Anton Ziolkovský, výkonný sekretár KBS.

"Zároveň je cieľom stretnutia prehĺbiť spoluprácu medzi krajinami strednej a východnej Európy. Európa by sa mala vrátiť ku svojim kresťanským koreňom. Európske inštitúcie by mali rešpektovať autonómiu krajín strednej a východnej Európy v kultúrno etických otázkach. Katolícka cirkev chce prispieť k európskej integrácii a zmierňovaniu spoločenského napätia. Modlíme sa za tých, ktorí trpia a pomáhame tým, ktorí potrebujú. Napríklad migrantom," dodal Anton Ziolkovský.

Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve sa konali v Bratislave a jedna v Budapešti. Pricestujú naň zástupcovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Chýbať nebudú kardináli Péter Erdő (prímas Maďarsko), Vinko Puljič (arcibiskup, Bosna a Hercegovina), Angelo Bagnasco (arcibiskup Janova, predseda Rady európskych biskupských konferencií - CCEE), Dominik Duka (pražský arcibiskup) a Josip Bozanič (arcibiskup Záhrebu). Očakáva sa účasť generálneho sekretára CCEE Duarte Da Cunha a vicesekretára Martina Michalíčka. Katolícku cirkev na Slovensku bude zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS.

Program pracovného stretnutia, ktoré sa uskutoční v hoteli Devín v Bratislave, sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. S úvodným pozdravom vystúpia predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a predseda CCEE, kardinál Angelo Bagnasco.

Prvou témou, ktorej sa budú účastníci venovať, je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Hovoriť o nej bude prof. Livio Melina. Tému "Eutanázia" priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách Istanbulského dohovoru bude hovoriť odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu. Štvrtý vystúpi generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck s prednáškou na tému "Riziká aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu".

V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok o 17:30 h (v priamom prensoe TV LUX) a v piatok o 7:30 h. Účastníci na záver príjmu vyhlásenie.

"So zástupcami väčšiny krajín, ktorých predstavitelia prídu, máme spoločnú minulosť v komunistickom režime. Znamená to, že veľa vecí vnímame podobným spôsobom. Tieto stretnutia sú prejavom nášho úsilia, aby hlas Katolíckej cirkvi v strednej a východnej Európe k aktuálnym otázkam zaznel silnejšie. Veľmi nás teší, že sa podobné stretnutie koná už po tretí raz v Bratislave" dodal Ziolkovský, výkonný sekretár KBS.( TK KBS, kbs, ml; ml ) 20180809023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1899 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019