[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícki patriarchovia Východu pomenovali príčiny terorizmu
P:3, 04. 08. 2018 20:07, ZAH

Jeruzalem 4. augusta (RV) Rada katolíckych patriarchov Východu opätovne apeluje za pokoj na Blízkom východe, pričom rázne napomína mocnosti Západu. Jej 11. pastiersky list s názvom „Kresťania Východu dnes – obavy a nádeje“ s dátumom 20. mája, zverejnil 3. augusta Jeruzalemský latinský patriarchát.

„Všetkým, no osobitne politikom opakujeme, že najlepšou pomocou našim veriacim je dovoliť im, aby zostali vo svojich domovoch, v ich krajinách a nevyvolávať politické nepokoje a rozličné formy násilia, ktoré ich nútia k emigrácii“. To sú myšlienky z pastierskeho listu členov Rady katolíckych patriarchov Východu, ktorý je ovocím ich minuloročného augustového stretnutia (9. – 11. aug. 2017) v libanonskom Bejrúte.

Tri posolstvá pastierskeho listu

Podtitul pastierskeho listu cituje Druhý list Korinťanom: «Zo všetkých strán nás sužujú, ale nie sme stiesnení; sme bezradní, ale nepoddávame sa» (2 Kor 4,8). Katolícki patriarchovia v ňom uvažujú o ľudskej, spoločenskej a politickej situácii Blízkeho východu. Ako píšu, „žiadna arabská krajina nepozná pokoj či stabilitu“, a to z dôvodu vojen, terorizmu, chudoby a emigrácie kresťanov.

List obsahuje tri hlavné posolstvá: prvé je adresované veriacim Blízkeho východu, druhé ich spoluobčanom a vládnucim osobám krajín Blízkeho východu a tretie „tým, ktorí na Západe rozhodujú o politike Blízkeho východu a Izraela“.

Výzva veriacim odolať pokušeniu emigrovať

Veriacich Blízkeho východu katolícki patriarchovia vyzývajú „vzdorovať, nakoľko len môžu, pokušeniu emigrovať“. „Vaše krajiny a vaše cirkvi vás v ťažkých časoch potrebujú. ... Budúcnosť našich cirkví a kresťanská prítomnosť vo všeobecnosti v regióne závisí aj od vášho rozhodnutia odísť alebo prijať vôľu Boha zotrvávajúc tam, kde vás povolal“, píše sa v pastierskom liste.

Miestnym politikom: rovnosť všetkých občanov

Politikov a vládnuce osoby Blízkeho východu katolícki patriarchovia vyzývajú počúvať hlas chudobných a utláčaných a neustupovať „vonkajším svetovým tlakom a mocnostiam, ktoré hodlajú zmeniť región podľa ich želania“.

Podľa slov patriarchov je dôležité budovať „laický štát, založený na rovnosti všetkých jeho občanov, bez diskriminácie na základe náboženstva či akéhokoľvek iného dôvodu. Laický štát oddeľuje náboženstvo od štátu, avšak rešpektuje všetky náboženstvá a slobodu“, píšu patriarchovia.

Obžaloba mocenskej politiky ničenia Blízkeho východu

Na Západe existujú národy dobré a priateľské, ale aj také, ktoré rozhodujú o Blízkom východe na úkor jeho obyvateľov, píšu východní katolícki patriarchovia. Hovoria otvorene o „politike zničenia Blízkeho východu, vedenej Západom“, ktorá je zároveň aj dôvodom nútenej emigrácie miliónov obyvateľov, vrátane kresťanov.

„Začalo sa to deštrukciou Iraku a neskôr Sýrie a oslabením Egypta. Jordánsko a Libanon žijú v permanentnom ohrození. Vytvorili sa konflikty alebo spojenectvá v Jemene, Bahrajne, Saudskej Arábii a krajinami Perzského zálivu. A pripravuje sa vojna proti Iránu. Toto je realita, v ktorej žijeme“.

Terorizmus vyvolaný Západom

Priamym dôsledkom tejto politiky je „terorizmus, ktorý sa usídlil v našich krajinách, prv než sa obrátil proti samotnému Západu, ktorý ho zrodil. Terorizmus sa zrodil, pretože tí, čo robia politiku na Západe si ním poslúžili ako účinným nástrojom na zmenu tváre Východu. So svojimi spojencami v regióne vytvorili Islamský štát, ISIS, s miestnymi ľudským zdrojmi, využijúc existujúci náboženský extrémizmus a pokrivené chápanie náboženstva.“

vatikan,jeruzalem,patriarchovia,priciny,terorizmus

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20180804003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]