TK KBS

Dnes je piatok 14. 08. 2020   Meniny má Mojmír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo 9. diecéznej púte starých rodičov vo farnosti Lednické Rovne
P:3, 30. 07. 2018 14:04, DOMLednické Rovne (30. júla) Počas víkendu 28.-29. júla sa vo farnosti Lednické Rovne v areáli pútnického miesta pri kaplnke sv. Anny konala 9. diecézna púť starých rodičov žilinskej diecézy. Navštívilo ju veľké množstvo pútnikov. Počas oboch dní ich na sväté omše privážal historický vláčik, špeciálne vypravený pre túto príležitosť. Jazda ním bola spojená s možnosťou návštevy historických a kultúrnych pamiatok na trase Trenčianská Teplá – Lednické Rovne, ktoré pri príležitosti púte zorganizoval Obecný úrad Lednické Rovne, v spolupráci s OZ Veterany.EU, so spoločnosťou Považské dráhy Žilina a neziskovou organizáciou Trenčianska elektrická železnica.

Púť sa začala v sobotu podvečer spovedaním, modlitbou svätého ruženca, litánií a svätou omšou, ktorú celebroval Marcel Cíbik, kancelár biskupského úradu v Nitre. Polnočnú svätú omšu celebroval Pavol Franek, kaplán vo farnosti Bytča, ktorý na konci udelil novokňazské požehnanie.

Púť vyvrcholila v nedeľu slávnostnou svätou omšou o 10.00, ktorú celebroval Mons. Marek Hriadel, generálny vikár žilinskej diecézy. V úvode privítali generálneho vikára starostovia obcí Lednické Rovne a Dolná Breznica, ktoré územne tvoria farnosť Lednické Rovne.

V homílii Mons. Hriadel vysvetlil význam mien starých rodičov: Anna znamená "milosť" a Joachim "Boh pozdvihuje". Kde prichádza milosť, tam Boh pozdvihuje. Sú vzorom v modlitbe a trpezlivosti: cez nich dostalo celé ľudstvo dar v podobe Panny Márie. Generálny vikár potom viacerých náhľadov rozobral realitu dnešného ľudského života. Človek sa podľa jeho slov často cíti sebaistý, a dáva to aj patrične najavo. "Ja viem, ja dokážem, lepšie než iní, než tí pred nami. S vekom však človek spoznáva limity svojich možností a stáva sa pokornejší," povedal.

Mons. Hriadel poukázal na to, čo sa najčastejšie očakáva od ľudí pre dnešný život. "Aby bol muž vždy silný, sebavedomý, neohroziteľný a žena aby spĺňala najprísnejšie kritéria pomyselného ideálu krásy. Zabúda sa však na to, že muž i žena sú ľudia a majú aj svoj vnútorný život. Zabúda sa na to, že človek môže byť často sklamaný, frustrovaný, zlomený. A vtedy sa človek pýta, odkiaľ vziať nádej, silu a istotu? Život sa totiž oklamať nedá. Svojimi údermi nám často ukazuje, aký naozaj sme – slabí a sklamaní."

Ďalej upozornil, že "životný postoj mnohých dnešných ľudí sa stotožňuje s túžbou brať. A tak si človek berie všetko, na čo si myslí, že má právo. Keď už človek nemá čo brať, dokáže si žiaľ, zobrať aj to posledné, svoj život. Svet sa stal akoby jedným veľkým nákupným centrom, kde sa túžba brať spotrebný a konzumný tovar, preniesla aj na tie najvyššie hodnoty. Preto človek oberá seba i iného o život."

Vzápätí však kazateľ zdôraznil, že tie najhodnotnejšie dary nemožno brať: dajú sa iba prijímať. "Odkiaľ ich prijať? Každý túži po hodnotnom, kvalitnom živote. A čo je život? Hovorí to sám Kristus: „Ja som Život!“ Ježišovo slovo viaže každú myšlienku o živote na svoju osobu. Život nie pojmom, či vecou, ale určitou a jedinečnou osobou. Život sa nedá oddeliť od Ježišovej osoby. Kto chce žiť, musí prijímať Krista. K tomu dospeli aj dejiny cez Pannu Máriu, Joachima a Annu," uzavrel Mons. Hriadel.

TK KBS informoval Stanislav Stolárik( TK KBS, ss; mk ) 20180730015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020