[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Nigérie: „Západ nesmie čakať, kým sa zopakuje ďalšia genocída!”
P:3, 27. 07. 2018 11:31, ZAH

Abuja 27. júla (TK KBS) O momentálnej situácii v Nigérii informoval v rozhovore pre pápežskú nadáciu Aid to the Church in Need (ACN) biskup William Amove Avenya z diecézy Gboko v nigérijskom štáte Benue. Pridal sa tak k ďalším biskupom nigérijskej oblasti Middle Belt, ktorí prehovorili o moslimských kočovných pastieroch z etnika Fulani a násilí, ktoré páchajú na kresťanoch žijúcich v tomto regióne. Počas posledných dní bolo pri útokoch zavraždených viac ako 100 ľudí. „Prosím, nespravme rovnakú chybu, akú sme urobili počas genocídy v Rwande. Vraždenie sa odohrávalo priamo pod našimi oknami, ale nikto nezasiahol. A všetci veľmi dobre vieme, ako to dopadlo,“ povedal biskup Avenya.

Pastieri z kmeňa Fulani pasú svoje stáda v oblasti Middle Belt už celé storočia. Počas nich dochádzalo k občasným násilným stretom s miestnymi poľnohospodármi. Stáda kočovníkov totiž opakovane poškodzovali ich polia a ničili im úrodu. V minulosti dochádzalo najmä ku konfliktom kmeňového alebo ekonomického pôvodu. V súčasnosti sa však v tejto oblasti stále častejšie vyskytujú náboženské rozbroje. Podľa oficiálnych údajov si útoky kočovných pastierov od začiatku roka vyžiadali len v štáte Benue 492 obetí. „Sú to zločinci a teroristi. No v oblastiach s väčšinovo moslimským obyvateľstvom sa takto nesprávajú. Sme presvedčení, že ide o etnické čistky zamerané proti kresťanom,“ dodal Mons. Avenya.

K varovným hlasom sa pridali aj biskup Peter Adoboh z diecézy Katsina Ala (štát Benue) a biskup Matthew Ishaya Audu z diecézy Lafia (štát Nassarawa), ktorí sú presvedčení, že za týmito útokmi je jasný zámer - islamizácia. „Ich cieľom je útočiť na kresťanov a vláda nerobí nič, aby im v tom zabránila, pretože aj sám prezident Buhari patrí ku kmeňu Fulani,“ povedal biskup Audu. K podobným podozreniam prispieva nielen to, že federálna polícia do konfliktov takmer vôbec nezasahuje, ale tiež fakt, že pastieri sú vyzbrojení stále sofistikovanejšími zbraňami.

„Kedysi to boli pastieri s palicami v rukách. Teraz ale palice nahradili samopaly AK-47. Sú to príliš drahé zbrane na to, aby si ich mohli dovoliť pastieri dobytka. Kto ich teda podporuje? A okrem toho, v týchto oblastiach sú na každom druhom kilometri rozmiestnené kontrolné stanice. Je možné, že ozbrojení muži a ich stáda sa pre ne odrazu stávajú neviditeľnými?“ pýta sa biskup Avenya.

Všetky diecézy Nigérie zorganizovali 22. mája protestný pochod s požiadavkou, aby vláda poskytla kresťanom ochranu. „Naši veriaci násilne umierajú alebo sú v dôsledku násilia nútení žiť ako utečenci. Západné krajiny sa naďalej pozerajú na problém s kmeňom Fulani ako na našu vnútornú záležitosť. Je ale čas, aby zasiahli,“ vyzýva biskup Avenya.

Autor: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

( TK KBS, ACN, mk ) 20180727017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]