[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Východoafrickí biskupi v Etiópii: Afrika potrebuje evanjelizáciu do hĺbky
P:3, 24. 07. 2018 09:29, ZAH

Addis Abeba 24. júla (RV) Východoafrickí biskupi sa stretli v Etiópii na 19. ročníku plenárneho zasadnutia tzv. AMECEA, ktoré prebiehalo od 13. do 23. júla v hlavnom meste Addis Abeba. Pravidelné plenárne zasadnutia sa konajú každé štyri roky. Tohtoročné sa zameralo na tému „Živá rôznorodosť, rovnaká dôstojnosť, mierumilovná jednota v Bohu“.

Východoafrické biskupské združenie AMECEA (Associaton of Member Episcopal Conferences in Eastern Africa) pozostáva z biskupských konferencií z Eritrey, Etiópie, Malawi, Kene, Tanzánie, Sudánu, Južného Sudánu, Ugandy, Zambie a pričleneného Džibutska a Somálska. Záverečné komuniké z desaťdňového stretnutia predstavil verejnosti Mons. Charles Kasonde, biskup diecézy Solwezi v Zambii, ktorý bol zvolený za nového predsedu združenia AMECEA.

Mons. Kasonde pre Vatican News potvrdil potrebu hlbokej evanjelizácie v Afrike. Počas plenárneho zasadnutia v Addis Abebe biskupi východoafrických regiónov konštatovali zjavný paradox vo väčšine africkej spoločnosti, ktorá sa hlási ku kresťanstvu. Na jednej strane je africký kontinent stále ničený zakorenenými etnickými konfliktmi, ale účasť na nedeľných svätých omšiach je vo väčšine afrických krajín dosiaľ najvyššia.

Mons. Kasonde sa v súvislosti s témou plenárneho stretnutia vyjadril k problematike rodiny a mladých ľudí:

„Sme si vedomí kritickej situácie rodiny ako najmenšej jednotky Cirkvi a spoločnosti. Stabilná rodina je základom pre pozitívnu živú rôznorodosť, rovnakú dôstojnosť a mierumilovnú jednotu v Bohu. Rodina je obliehaná rôznymi výzvami, ako sú chudoba, veľká nezamestnanosť a nerovnosť v spoločnosti. Kvôli politickej nestabilite množstvo mladých ľudí odchádza zo svojich domovov hľadať vhodnejšie prostredie, kde si môžu zarobiť na živobytie a založiť rodinu. Niektorým z nich sa podarí odísť do Európy.“

Biskup Kasonde vysvetlil, že základná stratégia Cirkvi na podporu spravodlivosti a pokoja má štyri princípy: obraňovať rovnakú dôstojnosť všetkých, podporovať integrálny ľudský rozvoj, spolupracovať v rámci medzinárodných inštitúcií a podporovať zmierenie a vzájomné odpustenie v regiónoch AMECEA.

Rešpektovanie ľudských práv úzko súvisí s posilnením vedomia ľudskej dôstojnosti. Celkový sociálno-ekonomický, politický a kultúrny rozvoj v spoločnosti je s ľudskou dôstojnosťou vnútorne prepojený. Biskupi vo svojom záverečnom vyhlásení citujú v tejto súvislosti Katechizmus katolíckej cirkvi: „Všetci ľudia, stvorení na obraz jediného Boha a obdarení rovnakou rozumovou dušou, majú rovnakú prirodzenosť a rovnaký pôvod. Vykúpení Kristovou obetou všetci sú povolaní mať účasť na tej istej Božej blaženosti: všetci majú teda rovnakú dôstojnosť“ (KKC 1934).

Východoafrickí biskupi vyzývajú rodiny, aby svedčili o týchto zásadách viery: „Hlásame ich a presadzujeme v našej spoločnosti. Z tohto dôvodu odmietame negatívne ponímanie etnickej rôznorodosti, ktoré rozdeľuje našu spoločnosť.“ Biskupi rovnako apelujú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podporovali, obraňovali a presadzovali rovnakú ľudskú dôstojnosť každej osoby stvorenej na obraz Boha.

Účastníci plenárneho zasadnutia vyjadrili veľkú radosť, že Eritrea a Etiópia, krajiny, ktoré boli dve desaťročia v konflikte, práve v uplynulých týždňoch prekonali bariéry a našli cestu k spoločnému dialógu. Delegácia AMECEA vyslaná s cieľom solidarity navštívila Eritreu ešte v novembri 2017.

V záverečnom komuniké z Addis Abeby biskupi sformulovali nasledujúcu výzvu: „V pokračovaní procesu zmierenia Katolícka cirkev vyzýva zainteresovaných, aby sa postarali o obnovenie spravodlivosti a pokoja, a do procesu zmierenia zapojili aj ľudí z týchto krajín, aby bolo počuť ich hlas a aby sa uväznení vrátili do svojich rodín. Kroky, ktoré podnikli lídri z Etiópie a Eritrey dokazujú, že Afričania vedia riešiť problémy múdrou a priateľskou cestou.“

Eritrejsko-etiópsky konflikt nie je v oblasti Východnej Afriky jediný. Biskupi zvlášť vyjadrili prosbu o modlitby za Južný Sudán:

„Prosíme našich veriacich katolíkov a všetkých ľudí dobrej vôle, aby pamätali v modlitbách na Južný Sudán a boli ochotní podať pomocnú ruku v jeho naliehavých potrebách.“

Na plenárnom zhromaždení sa východoafrickí biskupi zaoberali aj problémom radikalizácie a terorizmu, ktoré v ich krajinách ohrozujú najmä mladých ľudí. V záverečnom komuniké píšu:

„Vedomí si neustáleho ohrozenia, ktorému čelia mladí ľudia v spojitosti s k radikalizáciou a terorizmom, ako aj dôsledkov, aké to má na mier a bezpečnosť v regióne, venujeme sa zabezpečeniu pastoračných kapacít v starostlivosti o potreby týchto mladých ľudí. Súčasne s rešpektovaním ľudskej dôstojnosti a ľudských práv budeme naďalej spolupracovať s vládnymi silami a podporovať ich v úsilí o predchádzanie extrémistickému násiliu a radikalizácii.“

Medzi ďalšími hlavnými témami východoafrických biskupov boli migrácia, integrálna ekológia, zápas s korupciou vo verejnom živote, ochrana mladistvých, transparentná správa cirkevných inštitúcií, rozvoj škôl a katolíckych univerzít, využitie médií na evanjelizáciu a spolupráca s agentúrami OSN a inými medzinárodnými organizáciami.

( TK KBS, RV, mp; mk ) 20180724012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]