TK KBS

Dnes je piatok 14. 08. 2020   Meniny má Mojmír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Redemptoristi chcú byť aj v digitálnom veku svedkami Vykupiteľa
P:3, 19. 07. 2018 09:01, DOMBratislava 19. júla (TK KBS) Vedenie rehole redemptoristov – Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa – vidí sociálne médiá v súčasnom digitálnom svete ako výzvu a možnosť priblížiť sa a dotknúť sa ľudských životov. Podľa Michaela Brehla, generálneho predstaveného rehole, treba využiť nové komunikačné nástroje na ovplyvnenie a zmenu spoločnosti k lepšiemu. Slovenskí redemptoristi sú na sociálnych sieťach prítomní už od roku 2013; k ich profilom na Facebooku a YouTube čoskoro pribudne Instagram a Twitter, ale i séria desiatich video zamyslení pred Synodou o mladých.

Redemptoristi-misionári sa vždy snažili čo najviac priblížiť kultúre ľudí, ktorým prišli ohlasovať Evanjelium – aj učením sa jazyka, ktorým miestni obyvatelia rozprávali. Generálny predstavený M. Brehl vo svojom liste určenom spolubratom i laickým spolupracovníkom hovorí, že dnes treba vycestovať do digitálneho sveta a učiť sa jeho „jazyk“. „Uvedomujeme si, že mladšej generácii sa dnes už prostredníctvom tradičných médií, ale častokrát ani v kostole či na farských misiách, neprihovoríme. Nemáme inú možnosť, ako odvážne vkročiť do digitálneho sveta – na jednej strane plného fake news, závislostí či narušenia súkromia, no na strane druhej prirodzeného prostredia pre dnešných mladých ľudí,“ hovorí Rastislav Dluhý, mediálny koordinátor rehole a riaditeľ vydavateľstva Slovo medzi nami.

Spolu s mediálnym tímom už niekoľko rokov pracuje na prezentácii rehole a jej projektov prostredníctvom webovej stránky www.redemptoristi.sk, dvoch profilov na Facebooku ( RedemptoristiSlovo medzi nami) a kanálu na YouTube. „Korene našich úvah  o novom jazyku v našej službe a nových krokoch nachádzame už u zakladateľa redemptoristov Alfonza de Liguori, ktorý komponoval piesne, hral na čembale, maľoval obrazy, písal knihy  a samozrejme vyjadroval posolstvo vykúpenia vo svojej kazateľskej službe. Redemptoristi sa snažia byť verní týmto koreňom a neustále hľadajú kreatívne spôsoby odovzdávania posolstva,” povedal Václav Hypius, predstavený Provincie Bratislava – Praha.

Aj vzhľadom na odporúčanie generálneho vedenia Kongregácie plne využiť nové komunikačné možnosti, ktoré v minulosti neboli k dispozícii, redemptoristi i vydavateľstvo Slovo medzi nami čoskoro začnú pôsobiť i na ďalších sociálnych sieťach – Instagram a Twitter. Už od začiatku júna môžu mladí ľudia na Facebooku nájsť denný projekt citátov pápeža Františka ako prípravu na októbrovú Synodu o mladých. Na obdobie pred Synodou bude pripravená aj 10-dielna séria zamyslení pátra Rastislava Dluhého „Keď ťa Boh vracia do hry“, venovaná otázkam existencie človeka, zmyslu jeho života či vzťahu s Bohom, ktoré zaujímajú aj dnešnú „digitálnu“ generáciu.

Kongregáciu najsvätejšieho Vykupiteľa založil v roku 1732 v Scale pri Neapole sv. Alfonz Maria de Liguori. Meno rehoľnej spoločnosti pochádza z latinského slova Redemptor – Vykupiteľ. Heslo „Lebo u neho je hojné vykúpenie“ (Ž 130) je hlavnou témou ohlasovania evanjelia na misiách aj v osobnom živote v dnešnom svete. Z Talianska preniesol redemptoristov cez Alpy sv. Klement Maria Hofbauer roku 1785. Na Slovensko redemptoristi prišli z Čiech roku 1921. Vo svetle charizmy sv. Alfonza sa redemptoristi na Slovensku venujú hlavne ľudovým misiám a exercíciam (Podolínec, Kostolná - Záriečie), ktoré sú zároveň prvými pastoračnými prioritami Kongregácie na Slovensku. Ďalšími prioritami sú farská pastorácia (Gaboltov, Banská Bystrica - Radvaň, Bratislava - Kramáre, Farnosť Frýdek), pastorácia povolaní, spolupráca s laikmi (spoločenstvá Calvary, Rieka Života, Koral, Shekinah), pastorácia cez vydavateľstvo Slovo medzi nami a tiež aktívne pôsobenie prostredníctvom tradičných i sociálnych médií. Dekrétom generálneho predstaveného pôsobia slovenskí a českí redemptoristi od februára 2017 v rámci novej provincie Bratislava – Praha.( TK KBS, egu; ml ) 20180719019   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020