TK KBS

Dnes je piatok 14. 08. 2020   Meniny má Mojmír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Obraz Matky Božej Čenstochovskej poputuje na Svetové dni mládeže
P:3, 18. 07. 2018 10:00, ZAHPoľsko 18. júla (TK KBS) Ikona Matky Božej Čenstochovskej „Od oceánu k oceánu”, ktorá putuje po svete na úmysel ochrany civilizácie života, bude prítomná aj na svetovom stretnutí mládeže s pápežom Františkom v Paname. Aktuálne obraz navštívil Ekvádor, avšak už koncom júla má putovať ďalej do Panamskej republiky, kde sa chystá stretnutie mládeže. 

Ikonu Matky Božej Čenstochovskej „Od oceánu k oceánu” do Panamy pozval otec arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta, vedúci lokálneho organizačného výboru. Usúdil, že  „jej základňou” bude kaplnka Svätého Jána Pavla II., pričom vyjadruje presvedčenie o tom, že „mladí zaiste prídu na stretnutie s milovanou Mamkou Svätého Jána Pavla II. ”

Prítomnosť „Od oceánu k oceánu”  po svete putujúcej ikony Čenstochovskej bude príležitosťou k prezentovaniu ikonografickej podoby obrazu i spoznaniu jej histórie a jej odkazu. Taktiež to bude príležitosť upriamiť svoj zrak na Poľsko a svätyňu na Jasnej Hore. 

Katolícka televízia v Paname počas pobytu v kancelárii Human Life International – Poľsko, ako aj v Čenstochovej pripravila informačné filmy o histórii Ikony, ako aj jej putovaní „Od oceánu k oceánu”. Bude to aj príležitosť k pohnutiu nezvyčajne dôležitou témou, akou je ochrana ľudského života. Preto sme sa rozhodli, že Ikona musí Panamu navštíviť už začiatkom decembra, kedy sa už budú schádzať dobrovoľníci z celého sveta, ktorí po školeniach a stretnutiach budú zodpovední za poriadok počas celého stretnutia.  

Počas Svetových Dní Mládeže sa obraz bude nachádzať v jednom z kostolov, nakoľko na centrálnych stretnutiach so Svätým Otcom bude prítomná patrónka Panamy - Santa María la Antigua (Matka Božia Staršia).

Sprievodcom a ochrancom Ikony v Ekvádore je poľský misionár, otec Leon Juchniewicz, ktorý má značné pastoračné skúsenosti, keďže tam pracuje už viac než 30 rokov. Práve on bude tiež viesť stretnutia s vedúcimi počas príprav na SDM, nakoľko výborne ovláda španielsky jazyk, ako aj históriu a význam Čenstochovskej ikony.   

Už koncom júla bude mať za úlohu otec Leon  zaviesť Ikonu do Panamy. Všetko je naplánované, avšak,  iniciátorka a organizátorka putovania obrazu „Od oceánu k oceánu”,  Ewa Kowalewska uvádza v oficiálnej informácii, že najskôr sú potrebné peniaze na lístky do Panamy.  

– Požehnanú kópiu Čenstochovskej Ikony na ceste lietadlom vždy doprevádza sprievod, zodpovedný za jej bezpečnosť a náležité zaobchádzanie. Nikdy ju nezasielame ako balík. Bolo by to nedôstojné voči Matke Božej, ktorá, ako veríme, je skrze ikonu prítomná. Cestuje teda spolu so sprievodom, ktorý musí zaplatiť batožinu navyše, a obal s ikonou váži 45 kilogramov. K tomu je potrebné pripočítať ďalšie prvky výbavy. Doteraz sa však tento systém osvedčil a okrem malých zmätkov a úsilí s prevozom na letisko bolo všetko dobre zorganizované. Výdavky na lístky a poplatok za batožinu navyše, bude činiť okolo 930 dolárov - vysvetľuje  Ewa Kowalewska.

Pani Kowalewska pozýva: „...pomôžte doviesť Ikonu do Panamy!”. Dodáva: „ ...obraciame sa zvlášť na priateľov. To my Poliaci sa musíme  postarať o našu Kráľovnú a dbať o to, aby sa mohla stretnúť s mládežou z celého sveta”.

Otec Juchniewicz vedie chudobnú farnosť a katolícku školu, a teda nemá možnosti na to, aby cestu zaplatil. Obetuje však svoj cenný čas, pomoc a pastoračné zaangažovanie sa.  Podrobné informácie, ako to uskutočniť sa nachádzajú na stránke www.odoceanudooceanu.pl.

34. Svetové Dni Mládeže Panama 2019 sa budú konať od 22. do 27. januára 2019 v hlavnom meste Panamy. Vedúci organizačného výboru, otec arcibiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta uviedol, že výber dátumu stretnutia nadiktovali klimatické podmienky, nakoľko január je tu letným mesiacom. Taktiež je to obdobie sucha, ktoré praje organizácii takejto udalosti, ktorá sa bude konať vo vonkajšom prostredí.

Témou stretnutia, ktorú navrhol pápež budú slová Matky Božej, z evanjelia podľa Svätého Lukáša: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa Tvojho slova.” (Lk 1,38). Taktiež na roky 2017 a 2018, keď sa konajú stretnutia mládeže na diecéznej úrovni, na Kvetnú nedeľu, pápež navrhol tému Máriiných slov: „Veľké veci mi učinil Ten, ktorý je Mocný ” (Lk 1,49), ako aj tie, ktoré jej boli adresované: „Neboj sa Mária, našla si milosť u Boha.” (Lk 1,30).

Otec Romulo Aguilaro, generálny koordinátor organizačného výboru SDM v Paname povedal pre Katolícku informačnú agentúru, že obdobie príprav na SDM bude v tejto oblasti časom obnovy mariánskej úcty, ktorá Panamčanov sprevádza od počiatku existencie spoločenstva Cirkvi na americkom kontinente. Uviedol tiež, že patrónka Panamy, Matka Božia Staršia  (Santa Maria la Antigua) bude jednou z hlavných postáv tohto stretnutia mladých. 

Zdroj: ekai.pl / Preložila: Tatiana Janočková( TK KBS, eka, tj; ml ) 20180718043   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020