TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Videoposolstvo Svätého Otca mladým v Karibiku: Láska sa nikdy nekončí
P:3, 16. 07. 2018 20:01, ZAHVatikán 16. júla (RV) Svätý Otec František sa v nedeľu večer prihovoril prostredníctvom videoposolstva účastníkom Karibských dňoch mladých. Tohtoročné sa konajú od 10. do 23. júla na antilskom ostrove Martinik s témou „Mladí premieňajú karibskú rodinu“.

„Nič sa nedá urobiť v prítomnosti, ani v budúcnosti, ak nie si zakorenený v minulosti, v tvojich dejinách, v tvojej kultúre, v tvojej rodine. Ak nemáš dobre zapustené korene.“ Týmito slovami sa obrátil pápež František na mladých zídených na stretnutí, ktoré organizuje Konferencia biskupov Antíl každé tri roky. V rámci katechéz, ktoré sa dnes začali  v arcidiecéze Saint-Pierre & Fort-de-France sa mladí spoločne zamýšľajú nad posynodálnou Apoštolskou exhortáciou pápeža Františka „Amoris Laetitia“.

Prinášame plné znenie videoposolstva Svätého Otca Františka:

Dobrý deň!

Srdečne pozdravujem vás, mladých, ktorí chcete pretvárať karibskú rodinu. Je to pekná práca. Vidno, že máte odhodlanie a chcete bojovať. Len tak ďalej.

Je to výzva, vy ste mladí, ale ja sa pýtam: Ste mladí, alebo ste mladí starci? Pretože, ak ste mladí starci, nemôžete nič urobiť. Musíte byť mladí, skutočne mladí! S celou silou mladosti na obnovu. A prvá vec, čo musíte urobiť, je pozrieť sa, či nie ste niekde (nehybne) „nainštalovaní“. Ak ste „nainštalovaní“, tak veci nefungujú. Tí, ktorí ste sa „nainštalovali“, musíte sa „odinštalovať“, a začať bojovať.

Na ceste od dneška k zajtrajšku

Chcete premenu, chcete veci posúvať vpred. A vzali ste si za svoje usmernenia posynodálnej exhortácie o rodine (Amoris laetitia), aby ste udržiavali a posilňovali  rodinu, aby ste pretvárali rodinu v Karibiku. Posúvať ju dopredu, dnes smerom k zajtrajšku, čiže v súčasnosti pre budúcnosť. A vy dnes, aby ste porozumeli súčasnosti, potrebujete ju vedieť opísať, chápať ju, aby ste sa vedeli postaviť k zajtrajšku. Na ceste od dneška k zajtrajšku potrebujete náuku o rodine. Máte ju vo štvrtej kapitole exhortácie, tam je jadro. Študujte ho. Pozerajte si ho, a máte tak smerovníky pre rast.

To je „dnes“ a „zajtra“. Ostalo nám „včera“. Nedá sa hľadieť na zajtrajšok bez pohľadu na včera. Nedá sa dívať do budúcnosti bez reflektovania minulosti. Vy sa pripravujete premeniť niečo, čo ste dostali od vašich starších. Prijímate dejiny včerajška, prijímate tradície minulosti. Máte korene, a pri tomto sa chcem na chvíľu pristaviť. Nič sa nedá urobiť v prítomnosti, ani v budúcnosti, ak nie si zakorenený v minulosti, v tvojich dejinách, v tvojej kultúre, v tvojej rodine. Ak nemáš dobre zapustené korene.

Cez korene ti prichádza sila kráčať ďalej. Nikto z nás nebol vyrobený v laboratóriu, máme svoju históriu, tieto korene. A to, čo vykonáme, ovocie, ktoré prinesieme, krása, ktorú môžeme vytvoriť v budúcnosti, pochádza z týchto koreňov.
Jeden básnik uzatvára svoj veľký epos týmito slovami: „Všetko to, čo má strom vo svojom rozkvete, pochádza z toho, čo má pod zemou“. Aj vy sa obzrite späť, aby ste mali korene, hľaďte na vašich starých rodičov, hľaďte na svojich rodičov a zhovárajte sa s nimi, a to, čo od nich získate si neste ďalej. Premenené, ale tam máte korene, silu k premene rodiny. Je to pretvárajúce napätie. Nedá sa pretvárať bez napätia.

Láska má silu sama o sebe

Povedal som vám, že jadrom Amoris laetitia je štvrtá kapitola. Ako prežívať lásku. Ako žiť lásku v rodine. Hovorte medzi sebou o štvrtej kapitole. V nej nájdete mnoho sily na kráčanie ďalej a na dosiahnutie premeny. A nezabudnite na jednu vec, že láska má silu sama o sebe. Láska má svoju vlastnú silu. A láska nikdy neskončí. Sv. Pavol hovorí: „Viera a nádej sa pominú, keď už budeme s Pánom, zatiaľ čo láska bude pokračovať s Pánom“ (porov. 1 Kor 13,13). Vy premieňate niečo, čo je určené pre celú večnosť. Krásna je práca, do ktorej ste sa pustili. Pokračujte. Nech vás Boh žehná, modlím sa za vás a prosím, nezabudnite sa modliť za mňa. Dovidenia.

Preložila: Slovenská redakcia VR

VIDEO( TK KBS, RV zk; ml ) 20180716050   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020