[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na svetovom stretnutí rektorov jezuitských univerzít nechýbal Slovák
P:3, 16. 07. 2018 11:44, ZAH

Španielsko 16. júla (TK KBS) V dňoch 8. - 12 júla sa v španielskom Bilbau, na jezuitskej univerzite Deusto, uskutočnilo v poradí tretie svetové stretnutie rektorov a dekanov jezuitských univerzít a fakúlt. Zúčastnilo sa ho vyše 300 účastníkov z vyše 200 vysokoškolských jezuitských inštitúcií. Zo Slovenska prišiel Miloš Lichner SJ, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave.

Stretnutie malo názov “Transforming our word together” a účastníci sa zamýšľali nad súčasnými výzvami, ktorým čelia jezuitské vysokoškolské vzdelávacie inštitúcie ako aj súčasný svet. Hlavné prednášky predniesli kardinál Gisanfranco Ravasi, kardinál Giuseppe Versaldi, politický mysliteľ a hinduista Pankaj Mishra a ekonómom Gaël Giraud SJ. Okrem hlavných prednášok boli účastníci rozdelení do šiestich debatných panelov: Univerzity podporujúce kvalitné líderstvo, civilné a politické vodcovstvo, ekonomická a environmentálna spravodlivosť, vzdelávanie tých, ktorí sú na okraji spoločnosti a chudobných, medzi náboženský dialóg, spolupráca a vzájomné pochopenie a mier a zmierenie.

Stretnutie sprevádzal generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej Arthuro Sosa SJ a účastníkov osobne pozdravil a prihovoril sa im aj jeho výsosť Filip VI., španielsky kráľ , ktorý sám študoval na jezuitskej univerzite v Georgetown, premiér autonómnej Baskickej vlády Iñigo Urkulla a viacerí politickí predstavitelia. V stredu sa účastníci odobrali do Loyoly, rodiska zakladateľa rehole jezuitov, svätého Ignáca, kde bola zverejnená a podpísaná zakladacia charta Medzinárodnej Asociácie Jezuitských Univerzít.

Rečníci vo svojich príhovoroch zdôraznili celostnú humanistickú intelektuálnu tradíciu ako aj politickú a sociálnu úlohu jezuitskej vzdelávacej inštitúcie. Táto je sociálnym projektom vzhľadom na možnosť, že jej absolventi sa budú zasadzovať za zmierenie medzi ľuďmi, so stvorením a s Bohom. Jezuitská vzdelávacia inštitúcia tak má v prvom rade poskytovať kvalitné vzdelávanie chudobným ľuďom, tým, ktorí sú na okraji spoločnosti ako aj imigrantom. Sociálna nespravodlivosť je totiž silne prepojená s nedostatkom kvalitného vzdelávania. Preto aj prvoradým zámerom jezuitského vysokoškolského vzdelávania je formácia mužov a žien, ktorí budú slúžiť iným, ktorí nebudú žiť iba pre seba, ale pre Boha, Krista a svet.

Jezuitská vzdelávacia inštitúcia má preto spájať akademickú výnimočnosť s hodnotami ako zodpovednosť, starosť o spoločné dobro. Takýmto spôsobom je prepojená katolícka sociálna náuka so vzdelávacím poslaním jezuitskej univerzity v nových sociálno-kultúrnych paradigmách a mala by sa stať zdrojom uzmiereného života. Univerzita sa tak stáva projektom sociálnej transformácie, aby mohla poskytnúť plnohodnotný život.

TK KBS informoval Miloš Lichner SJ

( TK KBS, mlich; ml ) 20180716044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]