[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dialóg Vatikánu s Čínou (4): Pápež František pokračuje v jasnej línii
P:3, 12. 07. 2018 14:06, ZAH

Vatikán 12. júla (RV) V postoji k politickým hnutiam s komunistickým ideologickým razením vedela Cirkev a pápeži na jej čele vždy rozlišovať medzi odsúdením neprijateľných teoretických pozícií a medzi praktickým počinmi, pri ktorých sa dá hľadať dialóg. Takto píšu redaktori Vatican News Sergio Centofanti a Bernd Hagenkord SJ v ďalšom pokračovaní svojich komentárov o súčasných vzťahoch medzi Vatikánom a Čínou.

V nedávnej histórii, presnejšie počas pontifikátu svätého Jána Pavla II., boli nadviazané inštitucionálne kontakty s čínskymi autoritami. Začali sa dôverné rozhovory, ktoré v začiatkoch nepriniesli významné výsledky. Avšak Svätá stolica bola rozhodnutá pokračovať v dialógu, dávajúc najavo rešpekt voči čínskej vláde a bez ohľadu na minulé či súčasné nedorozumenia sa usilovala objasniť náboženskú povahu Katolíckej cirkvi a ciele aktivít Svätej stolice na medzinárodnej úrovni.

Zdá sa, že niečo podobné v zmysle odlišovania teoretických pozícií od nevyhnutnosti viesť dialóg nastalo i v myslení komunistickej strany v Číne ohľadom Katolíckej cirkvi. Komunistická strana, hoci si udržuje filozofickú zaujatosť voči zmyslu a funkcii náboženstva v spoločnosti, pomaly prešla od ospravedlňovania ťažkých perzekučných zásahov k istej otvorenosti pre osobné presvedčenie veriacich, aj keď zmena nenastala jednotne v celej krajine.

V línii predchodcov: sv. Ján Pavol II. a Benedikt XVI.

Pápež Ján Pavol II. v roku 2001 takto hovoril o nevyhnutnosti dialógu s čínskymi autoritami: „Pre nikoho nie je žiadnym tajomstvom, že Svätá stolica v mene celej Katolíckej cirkvi – a verím, že v prospech celého ľudstva – túži po otvorení priestoru pre dialóg s autoritami Čínskej ľudovej republiky, v ktorom by sa mohlo, prekonávajúc nedorozumenia minulosti, spoločne pracovať v prospech čínskeho ľudu a pokoja vo svete» (Posolstvo Kongresu o Matteovi Riccim, 24. októbra 2001). A pápež Benedikt v roku 2007 vyjasnil, že v rámci tohto dialógu „Katolícka cirkev, ktorá je v Číne, nemá poslanie zmeniť štruktúru či spravovanie štátu, ale ohlasovať ľuďom Krista“ (List Cirkvi v Číne, č. 4).

Cirkev sa teda dovoláva práva a slobody ohlasovať Evanjelium – prísne politická otázka nespadá do jej poslania. Budovanie spravodlivého spoločenského a štátneho poriadku je predovšetkým úlohou politiky, avšak tým, že je zároveň aj prvoradou ľudskou a morálnou úlohou, Cirkev má povinnosť ponúknuť vlastný osobitný príspevok prostredníctvom očisty myslenia, etickej formácie a prorockého hlasu, a to aj konštruktívne kritického, ak treba.

Túžba prekonať permanentný konflikt

Benedikt XVI. vo svojom Liste Cirkvi v Číne opakovane uviedol, ako to už urobil jeho predchodca, že Svätá stolica je otvorená pre dialóg s autoritami Čínskej ľudovej republiky. Vyjadril nádej, že „čoskoro uzrieme nastolené konkrétne spôsoby komunikácie a spolupráce medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou“, pretože „priateľstvo sa živí vzájomným kontaktom, zdieľaním pocitov v radostných i smutných udalostiach, solidaritou a vzájomnou pomocou“ (č. 4). Bez zabúdania na jednej strane na kompas viery a pastoračnej múdrosti a na druhej strane na pokorné uvedomovanie si zložitosti otázok v tejto oblasti, musíme hľadať riešenie existujúcich problémov prekonaním permanentného konfliktu s legitímnymi verejnými autoritami (tamtiež).

V tejto nepretržitej línii činnosti a magistéria pápežov túži Svätý Otec František napredovať v úsilí o dialóg a žiada zároveň vytrvať v oficiálnom vyjednávaní s čínskou vládou, so všetkou potrebnou obozretnosťou a s rozlišovaním, avšak aj s ďalekozrakosťou a neúnavnou vytrvalosťou, ktoré sa rodia z dôvery v Boha. Toto zároveň vysvetľuje, prečo Svätý Otec pri rozličných príležitostiach vyjadril túžbu navštíviť veľkú čínsku krajinu a stretnúť sa s jej prezidentom.

( TK KBS, RV; pz ) 20180712020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]