[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre opäť putovali po stopách sv. Cyrila a Metoda
P:3, 10. 07. 2018 13:43, DOM

Nitra 10. júla (TK KBS) Podujatie pod názvom „Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry“ sa 6. júla 2018 opäť uskutočnilo ako súčasť programu slávností Nitra, milá Nitra a Cyrilo-metodských slávností 2018. Pripravil ho odbor vzdelávania a kultúry úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja v spolupráci so združením Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, mestom Nitra, Nitrianskym biskupstvom, Zoborským skrášľovacím spolkom, Archeologickým ústavom SAV, Ústavom pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda UKF a Dobovým spolkom Militia portalis.

Zážitkové turisticko-historické podujatie pre všetky vekové kategórie odštartovalo pri kostole sv. Michala archanjela v Dražovciach prehliadkou kostola a výkladom o misii sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktorý predniesol riaditeľ Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda Peter Ivanič.

Pútnici počas putovania absolvovali aj prehliadku ruín Zoborského kláštora so sprievodcom a v archeoparku na Martinskom vrchu sa v zážitkovej expozícii zoznámili so životom na Veľkej Morave, pálením keramiky a ochutnávkou dobových jedál.

Malí i veľkí pútnici absolvovali druhý ročník nenáročného podujatia po pamiatkach spojených s veľkomoravským obdobím a zbierali pečiatky do pútnických pasov, na základe ktorých si na záver putovania na Svätoplukovom námestí z rúk primátora mesta Nitra Jozefa Dvonča a viceprimátora mesta Jána Vanča prevzali certifikáty o absolvovaní cesty, odznaky, pútnické kríže a voľnú vstupenku do areálu Nitrianskeho hradu.

Cyrilo-metodské putovanie ako spojenie príjemného s užitočným bolo ponúknuté ako alternatíva zvlášť pre prázdninujúcu mládež, ale aj pre všetkých milovníkov histórie a ctiteľov odkazu sv. Cyrila a Metoda, aby si aj týmto spôsobom uctili nielen ich pamiatku, ale poznávali aj dejiny nášho národa v príjemnom prírodnom a na historické pamiatky bohatom prostredí Nitrianskeho regiónu a mesta Nitra. Organizátori sa budú snažiť toto podujatie ponúknuť školám ešte počas školského roka, ako vhodnú formu pre zážitkové vyučovanie dejepisu, či školský výlet.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu; pz ) 20180710019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]