TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre opäť putovali po stopách sv. Cyrila a Metoda
P:3, 10. 07. 2018 13:43, DOMNitra 10. júla (TK KBS) Podujatie pod názvom „Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry“ sa 6. júla 2018 opäť uskutočnilo ako súčasť programu slávností Nitra, milá Nitra a Cyrilo-metodských slávností 2018. Pripravil ho odbor vzdelávania a kultúry úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja v spolupráci so združením Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, mestom Nitra, Nitrianskym biskupstvom, Zoborským skrášľovacím spolkom, Archeologickým ústavom SAV, Ústavom pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda UKF a Dobovým spolkom Militia portalis.

Zážitkové turisticko-historické podujatie pre všetky vekové kategórie odštartovalo pri kostole sv. Michala archanjela v Dražovciach prehliadkou kostola a výkladom o misii sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktorý predniesol riaditeľ Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda Peter Ivanič.

Pútnici počas putovania absolvovali aj prehliadku ruín Zoborského kláštora so sprievodcom a v archeoparku na Martinskom vrchu sa v zážitkovej expozícii zoznámili so životom na Veľkej Morave, pálením keramiky a ochutnávkou dobových jedál.

Malí i veľkí pútnici absolvovali druhý ročník nenáročného podujatia po pamiatkach spojených s veľkomoravským obdobím a zbierali pečiatky do pútnických pasov, na základe ktorých si na záver putovania na Svätoplukovom námestí z rúk primátora mesta Nitra Jozefa Dvonča a viceprimátora mesta Jána Vanča prevzali certifikáty o absolvovaní cesty, odznaky, pútnické kríže a voľnú vstupenku do areálu Nitrianskeho hradu.

Cyrilo-metodské putovanie ako spojenie príjemného s užitočným bolo ponúknuté ako alternatíva zvlášť pre prázdninujúcu mládež, ale aj pre všetkých milovníkov histórie a ctiteľov odkazu sv. Cyrila a Metoda, aby si aj týmto spôsobom uctili nielen ich pamiatku, ale poznávali aj dejiny nášho národa v príjemnom prírodnom a na historické pamiatky bohatom prostredí Nitrianskeho regiónu a mesta Nitra. Organizátori sa budú snažiť toto podujatie ponúknuť školám ešte počas školského roka, ako vhodnú formu pre zážitkové vyučovanie dejepisu, či školský výlet.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; pz ) 20180710019   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020