[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. stále píše: O kresťansko-židovskom dialógu v časopise Communio
P:3, 09. 07. 2018 23:14, ZAH

Vatikán 9. júla (RV) Emeritný pápež Benedikt XVI. sa ešte stále venuje teologickej aktivite. Najnovšie číslo medzinárodného teologického časopisu Communio prináša jeho príspevok na tému kresťansko-židovského dialógu.

V článku „Milosrdenstvo a povolanie bez nárekov“ sa Joseph Ratzinger - Benedikt XVI. zaoberá prehĺbením obsahu dokumentu publikovaného v roku 2015 Komisiou Svätej stolice pre náboženské vzťahy so židovstvom. Ponúka zamyslenie o pokoncilovom zrušení takzvanej „teórie nahradenia“ a o koncepte „nikdy nezrušenej zmluvy“.

Úvod k článku napísal predseda Pápežskej rady pre jednotu kresťanov kardinál Kurt Koch. Ak píše, text mu dal samotný emeritný pápež ako osobnú reflexiu, ktorá nebola určená na verejné publikovanie. Kardinál Koch však po oboznámení sa s textom požiadal a presvedčil Benedikta XVI., aby text publikoval v časopise Communio, pretože vnímal jeho prínos „k hlbšiemu teologickému dialógu medzi Katolíckou cirkvou a židovstvom“, dialógu, ktorý samotný Joseph Ratzinger „mal vždy hlboko vo svojom srdci“.

Emeritný pápež v texte reaguje na dokument s názvom „Lebo Božie dary a povolanie sú neodvolateľné (Rim 11,29). Úvahy o teologických otázkach týkajúcich sa katolícko-židovských vzťahov pri príležitosti 50. výročia Nostra aetate (č. 4)“, ktorý vyšiel s úmyslom dať nový smer vzťahom medzi židmi a kresťanmi nadväzujúc na koncilovú deklaráciu o postoji cirkvi k nekresťanským náboženstvám.

Benedikt XVI. sa domnieva, že dve tézy, že Izrael nie je nahradený Cirkvou a že zmluva nikdy nebola zrušená, sú vo všeobecnosti správne, i keď v mnohých ohľadoch nie sú dostatočne presné a potrebujú ďalšiu kritickú reflexiu.

Ako ďalej píše, teória, že Cirkev zobrala miesto Izraelu „ako taká nikdy neexistovala“. Naopak z pohľadu kresťanov, židovstvo má špeciálny status, „nie je jedným spomedzi iných náboženstiev“, ale „nachádza sa v špeciálnej pozícii a ako také musí byť uznané Cirkvou“.

Aj otázka „nikdy nezrušenej zmluvy“ medzi Bohom a Židmi, tvrdenie, ktoré pochádza od Jána Pavla II. a ktoré je dnes súčasťou bežného interpretačného horizontu židovstva z pohľadu kresťanstva, si vyžaduje podľa Benedikta XVI. ďalšie rozlíšenie. Toto tvrdenie možno podľa neho považovať principiálne za správne, „ale v detailoch si vyžaduje ešte mnohé upresnenia a prehĺbenia“.

Ako v závere svojho článku uvádza Benedikt XVI., „výraz «nikdy nezrušená zmluva» bol určite veľkou pomocou v prvej fáze nového dialógu medzi židmi a kresťanmi, ale v dlhodobom pohľade nestačí na vyjadrenie veľkosti danej reality dostatočne primeraným spôsobom.“

( TK KBS, RV ab, jb; pz ) 20180709030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]