TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla inštrukcia o zasvätených pannách Ordo virginum: Ecclesiae Sponsae Imago
P:3, 04. 07. 2018 23:34, ZAHVatikán 4. júla (RV) Dnes vo Vatikáne publikovali Inštrukciu o zasvätených pannách „Ecclesiae Sponsae Imago“. Ide o prvý dokument vydaný Svätou stolicou, ktorý prehlbuje a rozvíja túto špeciálnu formu zasväteného života určenú ženám.

Inštrukcia chce ponúknuť biskupom, zasväteným pannám a tým, ktoré sú vo formácii usmernenia a podporu. V dnešnej celkom novej situácii chce dať nový impulz tejto špeciálnej forme zasvätenia, ktorá umožňuje ženám zostať v ich bežnom kontexte života, bez toho, že by museli nosiť závoj. Po stáročia si táto forma uchovávala silu príťažlivosti, poukazujúc na bohatosť Cirkvi.
Stretnutie Ordo virginum v roku 2020
Dokument, ktorého názov v preklade znie „Obraz Cirkvi Nevesty“ vydala Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločenstvá apoštolského života. Ako pripomenul jej prefekt kardinál João Braz de Aviz, blíži sa 50 rokov od obnovenia starovekého stavu zasvätených panien Ordo virginum na žiadosť blahoslaveného Pavla VI. v roku 1970. Príležitosťou osláviť okrúhle výročie bude podľa slov brazílskeho kardinála medzinárodné stretnutie Ordo virginum v roku 2020 v Ríme spolu so Svätým Otcom.
Zasvätené panny vo svete
Nedávny Rok zasväteného života 2015-2016 okrem iného poukázal na pozoruhodný nárast počtu zasvätených panien na súčasných viac ako 5000. Prichádza viac žiadostí od diecéznych biskupov, ktorým je zverená pastoračná starostlivosť o Ordo virginum, aby mohli zachovať jeho identitu vzhľadom na rozmanité kultúrne kontexty, v ktorých sa prejavuje starobylá charizma a prihliadajúc na miestnu situáciu.
Text novej inštrukcie Ecclesiae Sponsae Imago sa začína hlbokou analýzou histórie, ktorá sa zameriava na symboly, obrady a tradície. Sekretár Kongregácie pre zasvätený život Mons. José Rodríguez Carballo v prezentačnom texte predstavil tri hlavné body obsahu inštrukcie.
1. Povolanie a svedectvo
Prvý bod sa týka povolania a svedectva Ordo virginum a vychádza z biblického a kristologického základu zasvätenia panien, predstavujúc charizmu, spirituálny ráz, formu života prijatú ženami, ktoré tvoria spoločenstvo. Inštrukcia zdôrazňuje absolútnu nezištnosť a mariánsky charakter tohto povolania, pripomínajúc, že cez panenské zasvätenie sa žena stáva „eschatologickým znakom Cirkvi, nevesty Kristovej“.
Panny sú pozvané v prvom rade nasledovať Krista, prijmúc jeho spôsob života čistoty, chudoby a poslušnosti. Venujú sa modlitbe, obetám a skutom milosrdenstva nezanedbávajúc apoštolát a prijímajúc Evanjelium ako základnú normu pre svoj život, „stávajúc sa blížnymi“ smerom k ženám a mužom týchto čias, zvlášť voči chudobným a núdznym. Zasvätené panny môžu žiť osamote alebo v rodine, spoločne s ostatnými zasvätenými a vo všetkých spôsoboch, ktoré pokladajú za lepšie vyjadrenie svojho povolania.
2. Diecézne zakorenenie
Druhá časť textu je venovaná cirkevnej štruktúre Ordo virginum v partikulárnych cirkvách a v univerzálnej Cirkvi. Zameriava sa na konkrétne aspekty diecézneho zakorenenia, ktoré musí vytvárať zväzok lásky, jednoty a vzájomnej spolupatričnosti.
Zasvätená sa musí cítiť ako dcéra partikulárnej cirkvi deliac sa o históriu svätosti, spolupracujúc na jej budovaní a na jej misii a Cirkev ju musí podporovať rôznymi spôsobmi. V tejto časti textu sa rozvíja aj všetko to, čo sa týka zotrvania, presunu do iných diecéz, prípadne zakladania nadácií kvôli ekonomickej podpore Ordo virginum.
3. Rozlišovanie a formácia
Tretia časť dokumentu sa napokon týka rozlišovania povolania a formácie v duchovnom a výchovnom zmysle. Je daný dôraz na úlohu diecézneho biskupa, ktorému prislúcha rozlíšiť povolanie ašpirantiek a kandidátok. Ďalej je to zabezpečenie primeranej počiatočnej formácie a dokončenie patričného rozlišovania na pripustenie k zasväteniu, ktorého sláveniu biskup predsedá. Nasleduje sprevádzanie a podpora členiek Ordo virginum počas ich permanentnej formácie.
Cesta posvätenia, fascinujúca a náročná
Mons. Carballo v prezentácii dokumentu uviedol: „Znovuobnovenie tejto formy života v Cirkvi sa zdá byť anachronizmom, ale je to akt dôvery v konanie Ducha, ktorý vedie mnohé ženy prijať a prežívať toto povolanie vo svetle cesty, ktorú prešla Cirkev počas storočí a podľa potrieb danej doby, ide o skutočnú cestu posvätenia, fascinujúcu a náročnú.“
Posilnenie prítomnosti žien v Cirkvi
Táto výzva tiež prispieva k posilneniu a lepšiemu pochopeniu prítomnosti žien v Cirkvi a v Božom ľude. Podľa prefekta Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života kardinála Braz de Aviza Ecclesiae Sponsae Imago „chce pomôcť objaviť krásu tohto povolania a pomôcť ukázať krásu Pána, ktorý premieňa život mnohých žien, ktoré to každodenne prežívajú.“( TK KBS, RV ab; pz ) 20180704037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020