[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN: Takmer 125 miliónov pre prenasledovaných a núdznych
P:3, 04. 07. 2018 14:53, DOM

Bratislava 4. júla (TK KBS) Už viac než 70 rokov pomáha pápežská nadácia Aid to the Church in Need (ACN), známa aj ako Kirche in Not, kresťanom všade tam, kde trpia prenasledovaním alebo núdzou. V minulom roku sa k tejto pomoci pridalo aj Slovensko prostredníctvom novootvorenej národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi. Slovenskí darcovia sa tak pripojili k dobrodincom z celého sveta, ktorí v roku 2017 podporili spoločne činnosť ACN darmi v hodnote takmer 125 miliónov eur. Všetky informácie o hospodárení nadácie potvrdila nezávislá audítorská spoločnosť KPMG.

Nadácia sa dlhodobo snaží využívať finančné prostriedky čo najefektívnejšie, aby sa čo najväčšia podpora dostala vždy priamo ku konkrétnym kresťanom v núdzi. V súlade s týmto predsavzatím použila nadácia 82,5 % prijatých finančných prostriedkov priamo na výdavky spojené so svojím poslaním. Z týchto financií použila 84 % (84,6 milióna eur) na realizáciu 5 357 projektov v 149 krajinách celého sveta. Zvyšných 16 % smerovalo na evanjelizáciu, šírenie osvety o trpiacej Cirkvi, mediálne aktivity a zasadzovanie sa za práva prenasledovaných a trpiacich kresťanov.

Ďalších 7 % z minuloročného rozpočtu nadácie sa vynaložilo na výdavky spojené s administratívou a 10,5 % na získavanie príspevkov a komunikáciu s takmer 400 000 súkromnými darcami z celého sveta. V súčasnosti má pápežská nadácia národné kancelárie v 23 krajinách, vrátane Slovenska.

Aj v minulom roku prúdila veľká časť finančnej pomoci na Blízky východ. Objemom poskytnutej pomoci predbehla tento ťažko skúšaný región iba Afrika. Od roku 2011 – roku „Arabskej jari“ – smerovalo do krízových oblastí na Ďalekom aj Blízkom východe približne 75 miliónov eur. Len v minulom roku predstavovala táto pomoc viac ako 17 miliónov eur a zahŕňala rôzne projekty: od pomoci utečencom a núdzovej pomoci, cez podporu vzdelávania a pastorácie až po stavebné projekty. Vďaka štedrosti darcov ACN sa tisíce kresťanov mohli vrátiť späť do svojich domovov.

Jedným z najrozsiahlejších projektov bol - a stále je - projekt obnovy Ninivskej planiny, ktorá bola zničená počas invázie takzvaného Islamského štátu. Irackým kresťanom pomohli aj slovenskí darcovia zapojením sa do tohto projektu s názvom Z RUÍN K DOMOVU. Samotný Irak prijal v roku 2017 podporu takmer 9,3 milióna eur a dostal sa tak na čelo zoznamu krajín podporených nadáciou Aid to the Church in Need. Za ním nasledovala India podporená sumou 5,86 milióna eur, na treťom mieste bola Sýria (5,8 milióna eur), štvrtou krajinou bola Ukrajina (4,7 milióna eur), piatou Brazília (3,88 milióna eur) a šiestou Demokratická republika Kongo (3,42 milióna). Aj na tieto výzvy zareagovali Slováci štedro a flexibilne, napr. aktívnym zapojením sa do kampane SILA DALITSKÝCH ŽIEN (India).

„V roku 2017 sa naša pomoc zameriavala najmä na projekty v regiónoch Blízkeho východu a Afriky. V celej našej projektovej práci je obzvlášť dôležitý dialóg s miestnou cirkvou. V konečnom dôsledku sú to práve biskupi a duchovní otcovia, ktorí najlepšie poznajú potreby ľudí v diecézach a vedia, aké opatrenia treba prijať na ich naplnenie. Veríme, že naším poslaním je v prvom rade podporovať Cirkev na tých miestach, kde nemá dostatok prostriedkov na vykonávanie pastoračných aktivít alebo kde kresťania trpia prenasledovaním, utláčaním a násilím,“ povedal Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident pápežskej nadácie.

Výročná správa ACN za rok 2017 tiež bližšie špecifikuje podporené projekty a regióny. Najväčšia časť celkovej pomoci šla podobne ako v uplynulých rokoch na stavebné projekty. Celosvetovo bolo podporených 1 212 projektov zameraných na výstavbu a rekonštrukciu kaplniek, kostolov, katedrál, farských domov a seminárov, a to predovšetkým v oblastiach, ktoré boli zničené prírodnými živlami. Tretinu týchto projektov tvorili kostoly. Každý desiaty kňaz (spolu 40 383) prijal pomoc prostredníctvom omšových milodarov, predovšetkým v Afrike (15 440) a Ázii (10 748).

Podporu od ACN získalo v uplynulom roku 13 643 seminaristov, časť z nich bola tiež podporená formou omšových milodarov. V celosvetovom meradle šlo o každého deviateho seminaristu, najviac z nich bolo z Afriky. Existenčnú pomoc a príspevok na vzdelávanie dostalo 12 801 rehoľných sestier (predovšetkým členky kontemplatívnych rádov). Podporený bol aj nákup áut, motocyklov a bicyklov, ako aj troch lodí, štyroch kamiónov a troch autobusov potrebných na pastoráciu a praktickú pomoc veriacim.( TK KBS, ACN; pz ) 20180704030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]