TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2019   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí výtvarníci z celého Slovenska na Gorazdovom výtvarnom Námestove
P:3, 14. 06. 2018 06:00, DOMNámestovo 14. júna (TK KBS) Štvrtok 14. júna sa na Orave, konkrétne v Námestove, stretnú mladí výtvarníci z celého Slovenska. Pôjde o tvorcov, ktorí svoje artefakty poslali do XXIII. ročníka celoslovenskej súťaže detí a mládeže zameranej na národnú históriu nesúcej názov Gorazdovo výtvarné Námestovo (GVN). Ide o prvé tohoročné podujatie už XXIX. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda 2015 – 2026 na Slovensku, ktoré iniciovalo Národné osvetové centrum a samotné GVN aj mesto Námestovo, Dom kultúry Námestovo i ďalšie subjekty.

Tohoročné svätogorazdovské podujatia sa konajú v roku významných výročí predmetnej proveniencie, kde o. i. patria 1155. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu (863), 1150. výročie povýšenia staroslovenčiny na bohoslužobný jazyk – schválením slovanskej liturgie pápežom Hadriánom II. na prelome rokov 867/868 a 1150. výročie vysvätenie Gorazda za kňaza, tiež iné významné výročia.

Do súťaže 2018 bolo poslaných 238 výtvarných prác. Ich autormi sú mladí výtvarníci zo základných, stredných, tiež umeleckých škôl, centier voľného času, výtvarných krúžkov či samostatne tvoriaci autori z celého Slovenska. Hodnotiaca porota pracovala v zložení: Mgr. Art. Miroslav Knap, grafik a pedagóg, Mgr. Jana Veljačiková, výtvarná pedagogička, Mgr. art. Ignác Kasan, výtvarný pedagóg a Bc. Eva Mušáková riaditeľka Domu kultúry v Námestove.

Diplomy, čestné uznania a vecné ceny budú oceneným autorom odovzdané na slávnostnej vernisáži výstavy o 11.00 hod. v miestnom Dome kultúry. Hlavnú cenu (finančnú) udelí primátor mesta Ing. Ján Kadera Námestovo, ktorý prevzal záštitu nad námestovským podujatím. Zároveň vybrala 206 súťažných diel na výstavu, ktorá bude inštalovaná v Galérii Domu kultúry v Námestove do 31. augusta 2018. Dvadsiati siedmi autori získali ceny, diplomy a čestné uznania. Ceny, diplomy a čestné uznania budú oceneným autorom odovzdané na slávnostnej vernisáži vo štvrtok 14. júna 2018 o 11:00 hod v Dome kultúry v Námestove.

Hlavnú cenu (finančná), udelí Ing. Ján Kadera, primátor mesta Námestovo Dominike Mikušovej (18 rokov), študentke Spojenej školy z Nižnej za artefakt Ja a Slovensko (grafika, linoryt). 27 autori výtvarných prác získali ceny, diplomy a čestné uznania. Vzdelávaciu časť podujatia budú tvoriť semináre s praktickými ukážkami. M. Knap bude lektorom seminára pre pedagógov výtvarnej výchovy na tému Netradičné inovatívne grafické techniky. Prednášku na tému: 1150. výročie inaugurácie staroslovenčiny a kňazskej vysviacky svätého Gorazda prednesie manažér kultúry NOC pre národné a kresťanské tradície M. Holečko, predseda Spoločnosti svätého Gorazda, ktorú prednesie pre stredoškolských študentov a pedagógov v aule Gymnázia Antona Bernoláka Námestovo.

Na jednotlivých aktivitách XXIII. GVN sa zúčastnia najmä ocenení tvorcovia, ich pedagógovia, resp. umelci, ktorí odborne vedú malých a mladých tvorcov výtvarných artefaktov s členmi odbornej poroty súťaže. Bohato koncipovaný program vyvrcholenia tohoročnej výtvarnej súťaže tvoria tiež semináre, kreslenie detí na Hviezdoslavovom námestí na tému Slovensko – krajina, ktorú mám rád. Samozrejme, že dominantou vyvrcholenia podujatia bude vernisáž výstavy a odovzdanie ocenení úspešným tvorcom výtvarných diel. K účastníkom sa tradične prihovoria primátor mesta, spoluautori projektu GVN Eva Mušáková, riaditeľka DK Námestovo a M. Holečko. V programe budú spoluúčinkovať žiaci zo ZŠ Námestovo Slnečná, ZŠ J. A. Komenského Námestovo a ZUŠ Ignáca Kolčáka v Námestove. Epilógom podujatia bude svätá omša, ktorú v Rímskokatolíckom kostole sv. Šimona a Júdu o 12.00. h bude celebrovať nový správca farnosti Doc. JCDr. Miloš Pekarčík, PhD.

Súťaž je od jej prvého ročníka zameraná na výtvarné stvárňovanie našich národných dejín, ktorých korene spadajú do obdobia života a pôsobenia sv. Gorazda, byzantských vierozvestov sv. Konštantína Cyrila a Metoda – apoštolov Slovanov, spolupatrónov Európy, teda do obdobia našej prvej cirkevnej provincie i prvého samostatného útvaru Staroslovenskej ríše (známej viac pod názvom Veľká Morava) i s jej panovníkmi, predovšetkým Rastislavom, Svätoplukom, Koceľom, Mojmírom II. až po našu národnú, kultúrnu a kresťanskú súčasnosť.

Vyhlasovateľmi XXIII. ročníka GVN boli Mesto Námestovo, Dom kultúry v Námestove, Národné osvetové centrum a Spoločnosť svätého Gorazda, spoluvyhlasovateľmi Matica slovenská Martin, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Cyrilometodská spoločnosť a Spolok svätého Vojtecha Trnava. Usporiadateľmi slávnostného vyhodnotenia tohoročného GVN sú Dom kultúry v Námestove, Národné osvetové centrum Bratislava, Rímsko-katolícky farský úrad a Cirkevná základná škola svätého Gorazda Námestovo. Gorazdovo výtvarné Námestovo 2018, podobne ako ďalšie podujatia svätogorazdovskej tradície sa uskutočnia pod záštitu desiatykrát po sebe exprezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Ocenené práce zostávajú, podľa reguly GVN, v archíve organizátorov súťaže a budú využité na propagačné účely predmetnej aktivity i celej svätogorazdovskej tradície. Ako sme sa už zmienili ctitelia vystavených výtvarných artefaktov z paliet a štetcov tohoročného GVN ich budú môcť vzhliadnuť v Galérii Domu kultúry v Námestove do 31. augusta 2018.

Nosným poslaním Gorazdovho výtvarného Námestova je motivovať žiakov a stredoškolských študentov k hlbšiemu poznávaniu našej kresťanskej, národnej a kultúrnej histórie a prostredníctvom historických poznatkov a ich výtvarným stvárnením, čo vedie k hlbšiemu zvnútorneniu a trvalejšiemu osvojeniu získaných vedomostí profilovať ich historické vedomie ako základu obsažnej národnej hrdosti, zdravého patriotizmu i lokálpatriotizmu. Uvedené platí aj o recipientoch, prevažne rovesníkoch tvorcov, ale aj o záujemcoch iných vekových kategórií, ktorí tieto výtvarné opusy majú možnosť vzhliadnuť nielen v Námestove, ale každý rok aj na opakovanej vernisáži ocenených a vystavených prác v rámci ďalšej svätogorazdovskej aktivity – Gorazdovo umelecké Vrbove. Ide o celoslovenský festival kresťanského umenia, vzdelávania a výchovy, ktorý je akousi žatvou toho, čo sa najlepšie urodí na žírnych lánoch ďalších deviatich podujatí svätogorazdovskej tradície na Slovensku v danom roku. Samozrejme, že práce zaslané do tejto súťaže bývajú vystavené aj vo výstavných priestoroch škôl a iných inštitúcii, kde vznikli.

TK KBS informoval Miroslav Holečko( TK KBS, mho; ml ) 20180614022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 313 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019