TK KBS

Dnes je štvrtok 27. 06. 2019   Meniny má Ladislav, Ladislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský nuncius v Kórei: Dohoda KĽDR s USA má aj duchovný prínos
P:3, 13. 06. 2018 09:32, ZAHVatikán 13. júna (RV) Po správe o podpise spoločnej dohody ako výsledku historického stretnutia medzi prezidentom USA Donaldom Trumpom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom v Singapure v utorok 12. júna sa pre Vatican News vyjadril nedávno vymenovaný apoštolský nuncius v Kórei Mons. Alfred Xuereb.

Mons. Alfred Xuereb je od februára apoštolským nunciom v Kórei a Mongolsku. K dnešnému stretnutiu lídrov USA a Severnej Kórey, ktoré sa predtým zdalo byť nepredstaviteľným, sa vatikánsky diplomat maltského pôvodu vyjadril týmito slovami:

„Môžete si predstaviť, s akou úzkosťou kórejský ľud a Cirkev tu v Kórei prežíva tieto historické momenty. Dnes bola napísaná veľmi dôležitá strana, ktorá naznačuje začiatok ešte dlhej a namáhavej cesty, ale máme nádej, pretože začiatok bol veľmi pozitívny, veľmi dobrý. Prešli sme od silných slov ako „oheň a zúrivosť“, „totálne zničenie“ Severnej Kórey, k slovám uvoľnenia, ktoré hovoria o mieri, o vzťahoch založených na dohode, takže sme skutočne plní nádeje a dôvery.

Cirkev prežíva tento moment s veľkou vierou. Ako už všetci vedia, každý utorok sa v katedrále v Soule koná modlitbové stretnutie. Ja sa na ňom v súkromnej forme zúčastňujem ako nuncius spolu s veriacimi. Máme dôveru, že nebeská Matka, ktorej je zasvätená katedrála, nemôže nevypočuť naliehavú modlitbu tohto ľudu.“

Ako vnímal situáciu posledných mesiacov v Kórei apoštolský nuncius, ktorý bol do úradu menovaný len 26. februára tohto roku? Arcibiskup Xuereb vysvetľuje:

„V dňoch môjho vymenovania za nuncia v Kórei a Mongolsku bolo veľké napätie (medzi USA a Severnou Kóreou). Avšak behom času  sme sa stali svedkami zmeny klímy, ktorá je teraz veľmi dobrá. Veľmi pekná je iniciatíva kórejských biskupov, ktorí začali modlitbovú novénu od 17. do 25. júna, každý deň s iným úmyslom prosby. Obzvlášť ma zasiahli dve prosby: jedna za politikov Južnej a Severnej Kórey, a ďalšia, ktorá sa nás osobitne týka, je za evanjelizáciu Severu. Teraz je práve toto moja misia ako nuncia: Svätá stolica chce podporiť akúkoľvek možnú iniciatívu v prospech dialógu a zmierenia, využijúc to tiež na prinášanie Dobrej zvesti o Pánu Ježišovi, ktorý je Pánom všetkých.“

Ovocie mierového procesu sa očakáva nielen v ekonomickej, ale predovšetkým v duchovnej oblasti, dodáva na záver apoštolský nuncius Alfred Xuereb:

„Je zrejmé, že tento proces, ako som už povedal, je ešte na začiatku, ale máme nádej, že umožní obyvateľom Severnej Kórey tešiť sa nielen z prosperity, z ekonomického prínosu, ale najmä mať úžitok z duchovného života, z viery, čo udáva tón všetkému tomu, čo sa ďalej v živote odvíja.“

- -


Katolícka cirkev sa v Soule poďakovala Bohu za dosiahnutie dohody medzi USA a Severnou Kóreou a vyprosovala Božiu pomoc pre jej skoré uvedenie do života.

Arcibiskup metropolita Soulu kardinál Andrew Yeom Soo-jung, ktorý je zároveň apoštolským administrátorom sede vacante Pchjongjangu, slávil v utorok 12. júna mimoriadnu „Svätú omšu za pokoj a zmierenie“ v Katedrále Myeongdong v Soule.

Bolo to v deň podpísania historickej dohody medzi prezidentom USA Donaldom Trumpom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom v Singapure a zároveň v tradičný deň slávenia tejto omše, ktorú miestni katolíci slávia už 23 rokov.  

Ako informovala agentúra Fides, úmysel svätej omše, na ktorej sa zúčastnil aj nedávno vymenovaný apoštolský nuncius v Kórei Mons. Alfred Xuereb, bol za mier na kórejskom polostrove. Katolícka komunita v Soule sa tiež modlila za mier vo svete, jadrové odzbrojenie na kórejskom polostrove a tiež za náboženskú slobodu v Severnej Kórei.

Kardinál Yeom v homílii okrem iného povedal: „Keď som sa dozvedel, že bola podpísaná dôležitá dohoda medzi oboma lídrami, z hĺbky srdca som ďakoval Bohu, pretože vypočul naše modlitby za zmierenie a zjednotenie kórejského ľudu. Úprimne si želám, aby sa dohoda mohla urýchlene uviesť do praxe, aby sa dosiahlo spoločné dobro nielen pre obe Kórey, ale pre všetkých ľudí na svete.“ 

Kardinál tiež dodal, že ako apoštolský administrátor Pchjongjangu sa modlí, aby veriaci v Severnej Kórei mohli čo najskôr slobodne vyznávať vieru.

Spomínaná „Svätá omša za pokoj a zmierenie“ sa takto slávila už po 1168. raz v poradí. Tradícia sa zrodila 7. marca 1995, keď ju začal vtedajší arcibiskup Soulu kardinál Kim Su-hwan. V Katedrále Myeongdong v Soule odvtedy touto formou vyprosujú kórejskí katolíci pokoj a zmierenie medzi Severnou a Južnou Kóreou každý utorok večer.

Poznámka: Aktualizovaná 13. 6. 2018( TK KBS, RV ab, jb; ml ) 20180613026   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 629 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019