TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2019   Meniny má Vratislav, Vratislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dcéry Božskej Lásky z celého sveta oslávili hlavné jubilejné slávnosti
P:3, 11. 06. 2018 11:44, ZAHViedeň 11. júna (TK KBS) Dcéry Božskej Lásky z celého sveta slávili v uplynulých dňoch hlavné jubilejné slávnosti vo Viedni a v Breitenfurte. Do Rakúska zavítalo vyše 300 sestier z 20 krajín, kde majú svoje kláštory v dvanástich provinciách. V deň slávnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho 8. júna 2018 sa 11 sestier a kandidátka zo Slovenskej provincie zúčastnili na hlavnej slávnosti v Dóme sv. Štefana vo Viedni.

Slávnostnú svätú omšu celebroval viedenský biskupský vikár Mag. Dariusz Schutzki, CR, ktorý sa prihovoril aj cez homíliu, ktorej hlavná myšlienka bola: "Dcéry Božskej Lásky majú len jeden jazyk - jazyk srdca, lásky. To je váš znak." Na začiatok prečítal aj pozdravný list od kardinála Christopha Schönborna, OP.

Následne provinciálne sestry prečítali spoločné modlitby veriacich. Sr. M. Felicitas Vengliková, FDC, provinciálna predstavená Slovenskej provincie, prečítala v slovenčine prosbu za zomrelé sestry, príbuzných a dobrodincov našej Kongregácie. Celá svätá omša bola doprevádzaná zborom viedenských rehoľných sestier a zborom študentov bývalej školy sestier (v súčasnosti je diecézna).

Po svätej omši nasledovala prednáška Dr. Helgy Penz. Peši cez Belvedere sa sestry presunuli do Materinca na Jaquingasse 14 na agapé. V kostole Materinca, kam sa išli pomodliť, mali zážitok zo skúšky Krakovského orchestra. Vo večerných hodinách sa vrátili späť do Trnavy.

V sobotu 9. júna 2018 už vo vyššom počte pokračovali v oslave Jubilea Dcér Božskej Lásky vo Viedni a v Breitenfurte. Slovensko reprezentovalo 19 sestier, kandidátka a 30 laikov (príbuzní sestier, členovia Spoločenstva Rodiny Božskej Lásky, študentky z Ubytovacieho zariadenia Marianum v Trnave, priatelia a dobrodinci sestier).

Do programu slávnosti v sobotu na Taubstummengasse 5, kde v októbri 1868 si Matka Františka prenajala byt a tu aj obdržala schválenie založenia Spoločnosti Dcér Božskej Lásky. P. Patrik Drozdík, CCG, kaplán Farnosti Maria-drei-kirchen vo Viedni, požehnal pamätnú tabuľu pripomínajúcu túto historickú udalosť. Potom sa presunuli do Kostola Narodenia Panny Márie kde sa konala slávnostná svätá omša. Jej hlavným celebrantom a kazateľom bol Cliff Pinto, farár Farnosti Maria-drei-kirchen.

Slávnosť sprevádzal školský zbor z druhej bývalej školy sestier vo Viedni (sestry tam naďalej vyučujú) pod vedením sr. M. Josefy Rapatz, FDC. Po svätej omši bolo pre sestry a Chorvátov pripravený obed v Materinci na Jaquingasse 14. Homília Cliffa Pinta. Program pokračoval koncertom Omnia pro Deo v podaní poľských sestier v doprovode Krakovského orchestra. Libreto napísala sr. Zofia Szymanek, FDC.

Po koncerte sa prítomní autobusmi presunuli do Breitenfurtu. "My zo Slovenska - keďže to máme blízko - sme nezúčastnili návštevy bývalého kláštora Mariahilf, kde zomrela Matka Františka a ani sme neboli na miestom cintoríne, kde bola pôvodne pochovaná. Tento čas sme využili na tichú a spoločnú modlitbu v Hrobke Matky Františky na rehoľnom cintoríne v Breitenfurte a ďakovali sme  za nespočetné milosti, ktoré urobil Boh jej prostredníctvom a prostredníctvom ňou založenej našej Kongregácie," uviedla sr. M. Faustína Zaťková, FDC.

Potom sa do športovej haly miestnej ľudovej školy na večeru. Prihovoril sa im miestny starosta, ktorý ocenil prínos a obety sestier, ktoré žili a žijú v Breitenfurte. Už niekoľko rokov je v Breitenfurte po Matke Františke pomenovaná ulica FranziskaLechnergasse. Po večeri nasledoval ešte spoločný program - sviečkový sprievod od Kostola sv. Jozefa do hrobky Matky Františky. Slovensko bolo zastúpené dvomi sestrami: sr. M. Veronikou Komadovou, FDC z komunity v Generaláte a sr. M. Laurou Bratkovičovou, FDC z Veľkých Levár.

"Ďakujeme Bohu za milosť Jubilejného roka, za slávnosť Jubilea vo Viedni a Breitenfurte, za prijatie a štedrosť domácej Rakúskej provincii, zvlášť sr. M. Emanuele Cermak, FDC, provinciálnej predstavenej; sr. M. Felicitas Venglikovej, FDC, našej provinciálnej predstavenej za námahu, službu, preklad... sr. Klaudii Luptákovej, FDC za preklad textov z nemčiny," dodal sr. M. Faustína Zaťková, FDC.( TK KBS, fza; ml ) 20180611043   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 342 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019