TK KBS

Dnes je pondelok 18. 03. 2019   Meniny má Eduard       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzi škandinávskymi biskupmi na ad limina je aj Slovák Dávid Tencer
P:3, 09. 06. 2018 19:30, ZAHVatikán 9. júna (RV) Svätý Otec prijal v piatok na osobitnej audiencii Konferenciu biskupov škandinávskych krajín, ktorá je od stredy na návšteve „ad limina apostolorum“ vo Vatikáne. S pápežom Františkom sa osobne stretli Mons. Czeslaw Kozon z  Kodane (Dánsko), kardinál Anders Arborelius zo Štokholmu (Švédsko), Mons. Teemu Sippo z Helsínk (Fínsko), Mons. Bernt Eidsvig z Oslo / Trondheim a Mons. Berislav Grgic z Tromsø, (Nórsko), Mons. David Tencer OFM Cap z Reykjavíku (Island).

-

Pre biskupa Reykjavíku Mons. Dávida Bartimeja Tencera bola návšteva ad limina vo Vatikáne vôbec prvou. Na čele jedinej islandskej diecézy je od roku 2015, predtým pôsobil na ostrove ako správca farnosti Reydarfjordur. Pre Vatican News Mons. Tencer priblížil špecifiká svojej diecézy a výzvy, na ktoré sa ako jej duchovný otec musí sústrediť.

Vypočujte si rozhovor s Mons. Tencerom

Ako vysvetlil Mons. Dávid Tencer, diecézu Reykjavík tvoria prevažne mladí ľudia: „Máme v kostole veľký problém nájsť starého človeka.“ Neplatí to však o kňazoch, keďže sám bol donedávna najmladším kňazom na celom Islande. Diecéza s rozlohou dvojnásobku územia Slovenska má dnes oficiálne 18 kňazov, z ktorých 14 je prakticky výkonných v pastorácii. V 350-tisícovej krajine je počet zaregistrovaných katolíkov 13 500. Pôsobia tu aj niektoré ženské rehoľné komunity.

Za hlavnú výzvu považuje 55-ročný kapucín získanie kňazských povolaní z domáceho prostredia, prípadne zahraničných bohoslovcov, ktorí by vstúpili do seminára už s vedomím, že sa pripravujú pre službu na Islande. Dvaja poľskí bohoslovci sa v súčasnosti takto pripravujú v diecéznom seminári v Płocku. Za podobným účelom majú vopred pripravené dohody s Nitrou a Benátkami, prípadne pre anglicky hovoriacich kandidátov so seminármi v Írsku či Anglicku.

Island môže podľa Mons. Tencera slúžiť pre Cirkev aj ako modelová situácia, keďže to, čo inde vo veľkých rozmeroch, možno tu skúmať v malom. Je to napr. osobná pastorácia spôsobom individuálneho sprevádzania, s ktorou majú každodennú skúsenosť, alebo tiež problém migrácie. Cirkev na Islande s veľkým úžitkom využíva sociálne siete. Vďaka nim môže napr. fungovať vyučovanie náboženstva v odľahlých oblastiach a  slúžia tiež ako prostriedok na zjednotenie sa v modlitbe.

Blížiaca sa synoda o mladých, na ktorej sa reykjavícky biskup osobne zúčastní, je pre diecézu príležitosťou, ktorú sa snažia zužitkovať nie ako jednorázovú udalosť, ale na rozbehnutie trvalých pastoračných aktivít. Spomedzi dobre rozbehnutých foriem Mons. Tencer uvádza napr. dni mládeže na Kvetnú nedeľu, starostlivo pripravované animátormi. Úspech mal nedávny kreatívny počin dobrovoľníkov s názvom „Lietajúci ruženec“.

Biskup Tencer odpovedá aj na otázku o financovaní Cirkvi, ktorá na Islande žije z milodarov. Oceňuje podporu združenia nemeckých kňazov, ktorí pravidelne prispievajú zo svojej mzdy pre kňazov severských diecéz. S veľkou vďačnosťou hovorí o dobrodincoch zo Slovenska, vďaka ktorým v Reydarfjordure na východe Islandu od minulého roku stojí rázovitý drevený kostolík sv. Torlaka. Postavený bol zo slovenského dreva z Podpoľania svojpomocne dobrovoľníkmi.

Rozhovor pripravila Alena Barvirčáková CJ

-

Škandinávska biskupská konferencia nie je veľká. Predstavuje päť krajín: Fínsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko a Island, z ktorých jedine Nórsko je rozdelené na viac než jednu diecézu. Dve zaujímavosti charakterizujú túto biskupskú konferenciu: jej členom je najsevernejšia diecéza na svete, Tromsø a tiež sem patrí aj najväčšia diecéza na svete, Kodaň, ktorá zahŕňa aj Faerské ostrovy v Grónsku.

V týchto piatich národoch je katolícka cirkev menšinová a celkovo sa k nej oficiálne hlási menej než pol milióna katolíkov. Cirkevné spoločenstvo rastie predovšetkým vďaka prisťahovalectvu.( TK KBS, RV ab; ml ) 20180608022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 934 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019