TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2019   Meniny má Júlia, Juliana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štvrtková ranná homília Svätého Otca: Kresťanská pamäť je soľou života
P:3, 08. 06. 2018 09:25, ZAHVatikán 8. júna (RV) Pre to, aby sme mohli napredovať v kresťanskom živote, musíme pamätať na tri veci: na naše prvé stretnutie s Ježišom, na tých, ktorí nám odovzdali vieru a na Pánov zákon lásky zapísaný v našich srdciach. O tomto vo štvrtok kázal pápež František pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty.

Svätý Otec v homílii vychádzal z liturgického čítania z Listu sv. Pavla Timotejovi (2 Tim 2, 8-15), v ktorom sa uvádza: „pamätaj na Ježiša Krista“.

Kresťanská pamäť je ako soľ života

Znamená to vrátiť sa v pamäti, aby sme sa stretli s Kristom, „aby sme našli silu a mohli kráčať vpred“, vysvetlil pápež.

„Kresťanská pamäť je akoby soľou života. Bez pamäti nemôžeme napredovať. Keď stretneme kresťanov bez pamäti, rýchlo vidíme, že stratili chuť kresťanského života a skončili ako osoby plniace prikázania, avšak bez mystiky, bez toho, aby stretli Ježiša
Krista. A my v našom živote musíme stretnúť Ježiša Krista.“

Pamätať na prvé stretnutia s Ježišom

Ako povedal pápež František, existujú tri spôsoby, ako stretnúť Ježiša Krista: v počiatočných momentoch viery, v našich predkoch a v Pánovom zákone. List Hebrejom nám ukazuje ako na to, uvádza: „Rozpomeňte sa na prvé dni po vašom obrátení“, akí ste boli horliví..., uviedol Svätý Otec a dodal: „Každý z nás má momenty stretnutia s Ježišom“. V našom živote boli „dva, tri momenty, v ktorých sa k nám Ježiš priblížil, dal o sebe vedieť. Nezabudnite na tieto chvíle – musíme sa k nim vracať späť a oživiť ich,
lebo sú to inšpirujúce chvíle, kde stretávame Ježiša Krista“.

„Každý z nás má takéto chvíle - momenty stretnutia s Ježišom Kristom, keď sme zmenili život, keď nám Pán dal spoznať vlastné povolanie, keď nás Pán navštívil v nejakej ťažkej chvíli... V našom srdci máme tieto momenty. Hľadajme ich. Kontemplujme tieto chvíle. Spomienky na okamihy, keď som stretol Ježiša Krista, spomienky na momenty, keď Ježiš Kristus stretol mňa, sú zdrojom kresťanského putovania životom, sú zdrojom, ktorý mi dodá silu.“

Svätý Otec veriacim odporúčal položiť si nasledujúce otázky: „Pamätám sa na tie chvíle – na tie momenty stretnutia s Ježišom, ktoré mi zmenili život, keď mi niečo sľúbil?“ Ak si ich nepamätáme, hľadajme ich. Každý z nás ich má, uviedol Petrov nástupca.

Pamätať na tých, ktorí nám odovzdali vieru

Druhým spôsobom ako stretnúť Ježiša, je spomienka na predkov, ktorých List Hebrejom nazýva „našimi predstavenými, ktorí nám hlásali Božie slovo“. Aj Pavol v Liste Timotejovi vyzýva: „pamätaj na tvoju mamu a starú mamu, ktoré ti odovzdali vieru“.

„Vieru sme nedostali prostredníctvom pošty“, odovzdali nám ju mužovia a ženy. V Liste Hebrejom sa uvádza: „hľaďte na zástup svedkov, ktorí podstúpili mučeníctvo a berte od nich silu, pripomenul pápež.

Mám korene, alebo žijem len v prítomnosti?

Vtedy, keď vody života rozbujnejú, treba si položiť otázku: vraciam sa v pamäti k našim predstaveným, k mojim predkom? Som mužom či ženou s koreňmi? Alebo som sa stal vykoreneným človekom? Žijem jedine v prítomnosti? Ak je to tak, treba si hneď vyprosovať milosť vrátiť sa ku koreňom, k tým osobám, ktoré nám odovzdali vieru, odporučil Svätý Otec.

Spomienka na zákon lásky vpísaný do našich sŕdc

A do tretice je tu zákon lásky, ktorý nám Ježiš pripomína v dnešnom úryvku z Evanjelia podľa Marka (12, 28b-34):

„Treba pamätať na Pánov zákon. Ten je gestom lásky. Pán ho pre nás vytvoril, aby nám ukázal cestu – povedal nám: na tejto ceste sa nepomýliš. Treba sa v pamäti vrátiť  k Zákonu. Nie však k chladnému zákonu, ktorý sa zdá byť len právnym, to nie. Ide o zákon lásky, zákon, ktorý Pán vložil do našich sŕdc.“

„Som však ja verný Zákonu, pamätám naň, opakujem si ho?“, spýtal sa Svätý Otec v mene veriacich a dodal:  „My kresťania, a aj zasvätení, máme niekedy ťažkosti zopakovať prikázania naspamäť: „Áno, áno, pamätám si ich, no potom v istom momente urobím chybu, už si nepamätám“.

Pamätať znamená vrátiť sa späť kvôli napredovaniu

Pamätať na Ježiša Krista znamená mať „pohľad upretý na Pána“ v tých chvíľach môjho života, keď som ho stretol, vo chvíľach skúšky, v mojich predkoch a v Zákone. A pamätaním „nie je len vracanie sa späť“. Pamätať znamená vrátiť sa, aby som mohol napredovať. Pamäť a nádej idú pospolu. Sú komplementárne, vzájomne sa dopĺňajú. „Pamätaj na Ježiša Krista, na Pána, ktorý prišiel, zaplatil za nás a ktorý ešte príde – na Pána pamäte, Pána nádeje“, vyzval Svätý Otec.

Nech nám Pán pomôže v pamäti a v nádeji

Každý z nás sa dnes môže „zastaviť na pár minút, aby si položil otázku“, ako je to s mojou pamäťou na chvíle, keď som stretol Pána, na mojich predkov a na Zákon. A tiež „ako je to s mojou nádejou – v čo dúfam? Nech nám Pán pomôže v snahe o pamäť a nádej“, povedal v rannej homílii pápež František.( TK KBS, RV zk; ml ) 20180608015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 491 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019