TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2019   Meniny má Vratislav, Vratislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch: Ako dobre, že sa na sviatok Božieho Tela vieme stretnúť
P:3, 05. 06. 2018 08:04, DOMTrnava 5. júna (TK KBS) V katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v nedeľu 3. júna trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch celebroval, spolu s emeritným arcibiskupom Mons. Jánom Sokolom, generálnym vikárom Mons. Jánom Pavčírom, dekanom farnosti Trnava-mesto-sv. Mikuláša, kanonikom Stanislavom Vojtkom, aulistami arcibiskupskej kúrie a rehoľníkmi, slávnostnú svätú omšu pri príležitosti slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi.

„Ako dobre, že na sviatok Kristovho Tela a Krvi prichádzame, vieme sa stretnúť, nechávame sa osobne osloviť a pohnúť naším Bohom a nesieme ho ulicami nášho mesta. Robíme to predovšetkým ako vyznanie - vyznanie toho, že sme s ním v osobnom vzťahu, že je pre nás dôležitý a že ho skutočne milujeme,“ povedal trnavský arcibiskup Ján Orosch vo svojej slávnostnej homílii v deň slávnosti „Božieho Tela“, reagujúc tak na množiaci sa indiferentizmus a neosobnú komunikáciu, ktorá sa šíri v dnešnom modernom svete. Ježiš je skutočným opakom tých neosobných a neživých vzťahov, ktoré si dnes mladí ľudia prostredníctvom mobilov a rôznych iných technológií budujú, avšak v reálnom vytriezvení zisťujú, že sú nakoniec úplne sami.

Slávnostná svätá omša v katedrálnom chráme bola spojená s tradičnou Eucharistickou procesiou ulicami mesta Trnava. Sprievod, v ktorom sa zhromaždilo takmer tisíc veriacich všetkých vekových kategórií, sa zastavil pri štyroch oltároch  symbolizujúcich štyri svetové strany, aby tak Ježiš Kristus osvietil a požehnal mesto i celý svet. Prišlo tak k naplneniu slov arcibiskupa, ktoré použil v homílii, že „Ježiš sa túži dostať ku všetkým ľuďom, aj k tým, ktorí sa sami považujú za nehodných stretnúť sa s ním; aj k tým, čo akýmkoľvek spôsobom stratili cestu do kostola a vzťah k Cirkvi. Práve preto dnes berieme nášho Pána von z chráneného priestoru kostola a nesieme ho tam, kde sa odohrávajú udalosti ľudských životov so všetkými možnými problémami.“

Eucharistická procesia viedla z katedrály cez ulice Hornopotočná, Horné bašty, Štefánikova, Divadelná, Radlinského, Trojičné námestie, Hviezdoslavova a Jána Hollého, so zastaveniami pri jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice, potom pri františkánskom Kostole sv. Jakuba a nakoniec pri uršulínskom Kostole sv. Anny, späť ku Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde bola zakončená slávnostným spevom Teba Bože chválime.

Eucharistického Krista pri prechádzaní ulicami mesta sprevádzal zvuk zvonov a spev piesní, ktoré oslavujú Pánovu živú prítomnosť v Eucharistii. Spev veriacich v procesii bol doprevádzaný dychovou hudbou.

Záverečné slová homílie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, „keď chceme ponúkať Krista aj iným a ukázať ho svetu ako prameň života a večnosti, musíme sa predovšetkým my sami stať chlebom pre iných: upevňovať spoločenstvo, poukazovať na zmysel života, zasadzovať sa za pokoj a spravodlivosť, konať skutky milosrdenstva, zveľaďovať svoj duchovný život a povzbudzovať aj iných k spovedi a častému svätému prijímaniu, lebo iba tak sa naše svedectvo stane dôveryhodným,“ sú výzvou pre všetkých veriacich nielen z Trnavy, ktorú sa budú snažiť ešte viac uvádzať do praxe a budovať tak živý a osobný vzťah s Ježišom. Tento vzťah je vzácnou protiváhou tých neživých a neosobných vzťahov, ktoré možno vnímať všade naokolo nás v súčasnom svete.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Dušan Kolenčík( TK KBS, abu, dko; ml ) 20180605020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 454 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019