TK KBS

Dnes je streda 20. 03. 2019   Meniny má Víťazoslav, Klaudius       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke Rádio LUMEN rozšíri svoje pokrytie na východe aj západe
P:3, 04. 06. 2018 10:39, DOMBanská Bystrica 4. júna (TK KBS) Signál Rádia LUMEN bude čoskoro aj na miestach, kde doteraz nedosiahli analógové terestriálne vysielače. Tešiť sa môžu najmä poslucháči z východného Slovenska. Nové frekvencie sa pripravujú v Stropkove, Medzilaborciach a aj v Novom meste nad Váhom. Rada pre vysielanie a retransmisiu pridelila voľné rozhlasové frekvencie šiestim vysielateľom na svojom poslednom zasadnutí. 


Tri frekvencie získal vysielateľ Rádio Lumen, spol. s r.o. Ten tak môže rozšíriť pokrytie svojej rovnomennej rozhlasovej stanice v Novom Meste nad Váhom, Medzilaborciach a Stropkove. "Prvú frekvenciu si vysielateľ skoordinoval individuálne, dva kmitočty na severovýchode Slovenska sú uvoľnené po spoločnosti Rádio Kiss, s.r.o., ktorá sa ich vzdala vlani na jeseň," priblížila hovorkyňa rady Lucia Michelčíková.

Oblastí, ktoré doteraz neboli na východnom Slovensku pokryté signálom Rádia LUMEN výrazne ubudne. Za predpokladu úspešného dokončenia technických prác, by už v roku 2019 mohlo byť vysielanie v okolí Stropkova, Svidníka a Medzilaboriec realitou.

"Pridelenie frekvencii Medzilaborce, Stropkov vnímame ako veľký prínos pre poslucháčov z tejto oblasti, ktorí nás nemohli zatiaľ počúvať. V dekanáte Stropkov a Humenné, do ktorého patria Medzilaborce, žije 60513 rímskokatolíkov. Je tu aj veľmi početná skupina gréckokatolíkov, a to v protopresbyteriáte Stropkov 6040 a Medzilaborce 6397. Redaktori Rádia LUMEN chodili do týchto farností, spoločenstiev s mikrofónom, vysielali sme o nich reportáže, ktoré však doteraz, žiaľ, nemohli počuť. Ďalší prínos vidíme aj v tom, že Rádio LUMEN sa svojím programom ako jediné súkromné rozhlasové médium na Slovensku orientuje prevažne na poslucháčov strednej a staršej vekovej kategórie, nemajetných, osamelých, mnohodetné rodiny, chorých či trpiacich, teda na ľudí mimo komerčného záujmu ostatných médií i spoločnosti celkovo. A z údajov štatistického úradu pritom vyplýva, že v prešovskom kraji, do ktorého patrí Stropkov a Medzilaborce, poberá dôchodok 14 % obyvateľov, nezamestnaných je až 22,3 %," vysvetľuje výkonná riaditeľka Rádia LUMEN, Zuzana Szakácsová. 

Rádio LUMEN sa snaží pomôcť ľuďom v hmotnom nedostatku charitatívnymi podujatiami ako aj vysielaním orientovaným na zbližovanie menšín s väčšinovou populáciou. Aj preto v septembri začína vysielať krátku rubriku pre rómsku menšinu, ktorá je v oblastiach Stropkov, Medzilaborce  tiež hojne zastúpená.

Ešte skôr ako na východe Slovenska sa ozve signál slovenského katolíckeho rádia v Novom Meste Nad Váhom. "Signál Rádia LUMEN v tejto lokalite bol dlhodobo veľmi nekvalitný. O túto frekvenciu sme sa  uchádzali už veľmi dlho. Prideľovanie frekvencii však má svoje zákonitosti, ktoré musíme rešpektovať a tak sme radi, že konečne môžeme aj tu skvalitniť náš signál. Samozrejme, sme len na začiatku dlhého a finančne náročného procesu uvedenia do prevádzky týchto frekvencii. Ďakujeme za podporu našim poslucháčom, pretože bez patrónov Rádia LUMEN a ďalších finančných podporovateľov rádia by sme tento proces neboli schopní zvládnuť," upresňuje generálny riaditeľ Rádia LUMEN otec Juraj Spuchľák. 

TK KBS informoval Ivo Novák( TK KBS, ino; ml ) 20180604027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 644 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019