[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 01. 2022   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom na Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi
P:3, 04. 06. 2018 07:47, ZAH

Vatikán 4. júna (RV) Prinášame plné znenie príhovoru pápeža Františka pred modlitbou Anjel Pána.

-

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes sa v mnohých krajinách, medzi ktoré sa radí i Taliansko, slávi slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi alebo, viac známa pod latinským výrazom, ako slávnosť Corpus Domini. Evanjelium nám prináša Ježišove slová počas Poslednej večere so svojimi učeníkmi: „Vezmite, toto je moje telo“. A neskôr: „Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých“ (Mk 14,22.24). Je to práve silou tejto zmluvy lásky, že sa kresťanská komunita zhromažďuje každú nedeľu, a každý deň, okolo Eucharistie, sviatosti vykupiteľskej obety Krista. Priťahovaní Jeho skutočnou prítomnosťou, kresťania ho uctievajú a kontemplujú v pokornom znaku chleba, ktoré sa stalo Jeho Telom.

Zakaždým, keď slávime Eucharistiu, skrze túto sviatosť, ktorá je tak jednoduchá no zároveň tak majestátna, zakúšame Novú zmluvu, ktorá vytvára plnosť spoločenstva medzi Bohom a nami. Ako zúčastnení na tejto Zmluve, hoci malí a úbohí, spolupracujeme na budovaní dejín, tak ako ich túži mať Boh. Kvôli tomu, každá eucharistická slávnosť, zatiaľ čo predstavuje akt verejného kultu Boha, odkazuje na život a konkrétne udalosti našej existencie. Keď sa živíme Telom a Krvou Krista, pripodobňujeme sa Jemu, dostáva sa do nás jeho láska, ale nie pre to, aby sme ju žiarlivo udržiavali v nás, ale aby sme ju mohli zdieľať s ostatnými. Táto logika je zapísaná v Eucharistii. Prijímame do seba jej lásku a zdieľame ju s ostatnými. Toto je logika Eucharistie. Počas nej totiž kontemplujeme Ježiša v lámanom a dávanom chlebe, v Krvi vyliatej pre našu spásu. Predstavuje prítomnosť, ktorá v nás ako oheň spaľuje egoistické správanie, očisťuje nás od sklonu dávať iba vtedy, keď sme dostali, a rozohňuje v nás túžbu stať sa tiež, v jednote s Ježišom, lámaným chlebom a krvou vylievanou za našich bratov.

Preto je slávnosť Corpus Domini tajomstvom Kristovej príťažlivosti i premeny v Neho. Je tiež školou konkrétnej, trpezlivej a obetavej lásky, ako Ježiš na kríži. Učí nás stať sa viac ústretovými a ochotnými voči tým, čo hľadajú pochopenie, pomoc, povzbudenie, a čo sú odsúvaní na okraj a sami. Ježišova živá prítomnosť v Eucharistii je ako brána, otvorená brána medzi chrámom a ulicou, medzi vierou a dejinami, medzi Božím mestom a mestom človeka.

Ľudovým prejavom úcty k Eucharistii sú procesie s Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou, ktoré sa v dnešnú slávnosť odohrávajú v mnohých krajinách. I ja budem dnes večer v Ostii – tak ako to pred 50 rokmi urobil blahoslavený pápež Pavol VI. – sláviť svätú omšu, po ktorej bude nasledovať procesia s Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou. Všetkých pozývam k účasti, aj duchovne, skrze rozhlas či televíziu. Panna Mária nech nás sprevádza v tento deň.

-

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a apoštolskom požehnaní pápež František pripomenul osobnosť novej blahoslavenej talianskej rehoľníčky Marie Gargani:

„Včera bola v Neapole blahorečená sestra Mária od Ukrižovaného Božej lásky, vlastným menom Marie Gargani, zakladateľka Sestier apoštoliek Najsvätejšieho Srdca. Bola duchovnou dcérou pátra Pia a skutočnou apoštolkou v oblasti školstva a života vo farnosti. Nech je jej príklad a príhovor pomocou pre jej duchovne dcéry a všetkých vychovávateľov. Potlesk pre novú blahoslavenú, všetci ju pozdravme!“

Svätý Otec tiež vyjadril smútok nad obeťami, ktoré si vyžiadali nepokoje v Nikarague a predniesol prosbu za mier a nastúpenie dialógu v tejto stredoamerickej krajine:

„Spájam sa s mojimi bratmi biskupmi z Nikaraguy vo vyjadrení bolesti nad ťažkými násilnosťami, s mnohými mŕtvymi a zranenými, spôsobené ozbrojenými skupinami pri potláčaní sociálnych protestov. Modlím sa za obete a ich rodinných príslušníkov. Cirkev je vždy za dialóg, ale to si vyžaduje aktívne úsilie rešpektovať slobodu a predovšetkým život. Modlím sa za ukončenie každého násilia a zabezpečenie podmienok pre čo najskoršie obnovenie dialógu.“

Špeciálny pozdrav adresoval pápež František veriacim, ktorí sa zišli na severe Talianska, v rodnom meste svätého Jána XXIII., Sotto il Monte, kde sa pri príležitosti 55. výročia smrti tohto ich rodáka koná púť za prítomnosti diecézneho biskupa z Bergama, Mons. Francesca Beschiho. „Nech púť pozostatkov tohto milovaného pápeža do bergamskej zeme vzbudí vo všetkých dobre úmysly“, dodal Svätý Otec.

-

Aktualizované: 4. júna 2018

( TK KBS, RV mk; ml ) 20180604018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]