TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2019   Meniny má Vratislav, Vratislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aliancia za rodinu a stovky organizácií z Európy žiadajú lídrov netrhať EÚ
P:3, 31. 05. 2018 14:01, DOMBratislava 31. mája (TK KBS) Aliancia za rodinu a ďalšie organizácie z 9 krajín Európskej únie odoslali spoločný list viac ako 700 organizácií najvyšším predstaviteľom Európskej únie, v ktorom upozornili predsedu Európskej komisie Jeana Clauda Junckera, predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, že rozhodnutie vo veci Coman, ktoré má byť vynesené 5. júna 2018 môže podľa nich spôsobiť rozvrat Európskej únie.

„Mnohé krajiny EÚ majú ústavnú ochranu manželstva muža a ženy. Mimovládne organizácie žiadajú predstaviteľov Európskej únie, aby si uvedomili svoju zodpovednosť a pripomínajú, že ak budú členské krajiny Európskej únie prinútené  uznávať manželstvá osôb rovnakého pohlavia budú to považovať za ideologickú kolonizáciu, s ktorou sa nikdy nezmieria. Takéto rozhodnutie vyvolá odpor," uviedol Anton Chromík. „Signatármi tohto listu sa na stránke www.alianciazarodinu.sk sa stalo 150 organizácií zo Slovenska. Na zhromaždenie signatárov sme mali iba pár dní a šírili sme list iba svojimi kanálmi. Určite by sa pridali mnohé ďalšie organizácie," povedal Stanislav Gunčaga Ďalšie organizácie či osoby, ktoré sa o liste nedozvedeli môžu podporiť list viac ako 700 organizácií osobitným mailom na adresy najvyšších predstaviteľov Európskej únie president.juncker@ec.europa.eu, Antonio.tajani@europarl.europa.eu, Donald.tusk@consilium.europa.eu.

„Viac ako 8.000 ľudí na podpisovom portále www.podpisem.sk podporilo list mimovládnych organizácií a žiada petíciou Národnú radu SR a vládu SR, aby využili svoj vplyv v európskych inštitúciách ešte pred vynesením rozsudku v tejto veci a jasne informovali inštitúcie EÚ, že občania Slovenskej republiky sa s ideologickou kolonizáciou nezmieria a aktivistické súdne rozhodnutie, ktoré zasiahne do kompetencie členských krajín a poprie hodnotu manželstva muža a ženy nebudú rešpektovať," dodal Peter Beňa.


-

PLNÉ ZNENIE LISTU:

Netrhajte Európsku úniu!

My, 731 dolupodpísaných mimovládnych organizácií z 9 členských štátov EÚ, chceme vyjadriť naše hlboké znepokojenie z nadchádzajúceho rozsudku Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ) v pojednávaní Coman and others, ktorý nadobudne platnosť 5. Júna 2018. Tento rozsudok má potenciál ovplyvniť legislatívu celej EÚ v oblasti manželstva a rodiny a podkopať národnú ochranu manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, ktorá je v mnohých krajinách EÚ zakotvená v ústave. Taktiež to môže viesť k nariadeniu umožnenia adopcií párom rovnakého pohlavia bez akejkoľvek národnej demokratickej diskusie o danej záležitosti.

Prípad Coman pojednáva o páre rovnakého pohlavia, ktorý bol zosobášený v Belgicku a následne požiadal o uznanie manželstva v Rumunsku. Keď ich Rumunsko, v súlade s platnou legislatívou krajiny, odmietlo považovať za zosobášený pár, zažalovali rumunskú vládu. Prípad bol v konečnom dôsledku predložený Súdnemu dvoru Európskej únie, od ktorého sa vyžaduje, aby zadefinoval pojem “manželia” v právnych predpisoch EÚ o voľnom pohybe.

Generálny advokát Melchior Wathelet v Coman sa 11. Januára vyjadril, že:

… definícia vo všeobecnosti akceptovaná členskými štátmi, teda že pojem manželstvo znamená zväzok medzi osobami opačného pohlavia, sa mi dnes zdá zastaraná … Právne uznanie manželstiev rovnakého pohlavia iba odráža celkový vývoj spoločnosti v súvislosti s touto otázkou. Potvrdzujú to štatistiky; referendum v Írsku o uznaní manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia to tiež ilustruje …Nie je to niečo spojené s konkrétnou kultúrou alebo históriou, naopak, zodpovedá to univerzálnemu uznaniu rozmanitosti rodín.

My, dolupodpísané mimovládne organizácie, vysielame jasný odkaz, že ak Súdny dvor Európskej únie prijme stanovisko generálneho advokáta a pozíciu Európskej komisie, podľa ktorých je pojem „manželia“ nezávislou definíciou a zahŕňa aj manželov rovnakého pohlavia, bude národná právna úprava týkajúca sa rodiny vážne ohrozená.

V súčasnosti 6 členských štátov EÚ (Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Slovensko) nemajú civilné partnerstvá medzi osobami rovnakého pohlavia. Štrnásť členských štátov EÚ definuje manželstvo ako zväzok medzi jednou ženou a jedným mužom. Napriek tomu budú všetky tieto krajiny zaviazané, ako dôsledok rozhodnutia v Coman, právne uznať „manželstvá osôb rovnakého pohlavia“ uzatvorené mimo ich územia. Ak sú členské štáty nútené uznať „manželstvo osôb rovnakého pohlavia“ uzatvorené v zahraničí, nemôžu si udržať svoje vlastné právne poriadky v otázke manželstva. Môžeme to nazvať „ideologickou kolonizáciou“.

Tento rozsudok prinesie chaos a rozdelenie, nie zosúladenie. Existencia dvoch definícií „manželov“ alebo „manželstva“ (jedna zavedená interne demokratickými hlasmi vrátane referend a druhá „importovaná“ z iných členských štátov) spôsobí právny chaos a konflikt noriem, ktorý by predstavoval až prevracanie národných ústav. Časom by sa interné definície manželstva určené krajinou stali bezvýznamnými. To prinesie odpor.

V čase, keď sa základy Európskej únie otriasajú, Súdny dvor Európskej únie a ostatné inštitúcie EÚ by si mali dávať pozor, aby ďalej nerozdeľovali a netrhali Európsku úniu. Oslabenie národných (dokonca ústavných) definícií manželstva a vyhýbanie sa demokratickým postupom je neprijateľné pre projekt EÚ, ktorý bol pôvodne postavený na rešpektovaní kultúrnej, náboženskej a národnej rozmanitosti.

-( TK KBS, ach; ml ) 20180531019   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 463 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019